אלמוג בן זכרי
יניב קובוביץ

שריפות פרצו היום (שלישי) בכמה מוקדים בעוטף עזה בעקבות שיגור עפיפוני תבערה מהרצועה. לאורך היום פרצו כ-15 שריפות במוקדים שונים בעוטף, רובן במועצה האזורית אשכול ליד הקיבוצים עין השלושה, כיסופים ונירים. צוותי כיבוי השתלטו על כל השריפות וכיבו אותן. מוקדם יותר היום, צוותי כיבוי השלטו על שריפה גדולה באזור קיבוץ ניר עם. סמוך למכללת ספיר התפשטה אש גדולה בשדה חיטה. בעקבות התקרית נסגר לתנועה כביש 232 משני הכיוונים, ונפתח כעבור זמן קצר לאחר שכוחות כיבוי השתלטו על השריפה. בנוסף, שריפה פרצה בסמוך למושב נתיב העשרה, וכובתה כעבור שעה וחצי.

השריפה בכיסופים, היוםצילום: יניב קובוביץ

ריבוי השריפות יצר מצב שבו צוותי כיבוי מאולתרים התאספו כדי לנסות להשתלט על השריפות ולמנוע את התפשטותן. הצוותים הורכבו ממהנדסים ומאנשי מטה מקק"ל ששיתפו פעולה עם רכזי הביטחון של הישובים ועם אזרחים מהאזור.

ההתמודדות עם עפיפונים מתחילה מהרגע שהעפיפון נוחת בשטח ישראל ומצית חורש טבעי או שדות חקלאיים. שר הביטחון אביגדור ליברמן טען אתמול שצה"ל הצליח ליירט 400 עפיפונים מתוך 600 שנשלחו לישראל עד כה, אך אנשי המקצוע בעוטף טוענים שמדובר במספרים מוגזמים. לדבריהם, הנתונים לא תואמים את המתרחש בשטח.

לדברי איש קק"ל שעומד בשבועות האחרונים בעמדת תצפית בצפון הרצועה ותפקידו לאתר את העפיפונים ולהכווין את צוותי הכיבוי לנקודות הנחיתה: "האירועים שלנו מתחילים מרגע שהעפיפון נוחת בשטח ומתלקחת דליקה. אני לא מכיר את המספרים האלה של היירוטים. אני עומד כבר שלושה שבועות בנקודת התצפית הזאת. עד עכשיו להערכתי נפלו בישראל מאות עפיפונים".

הבוקר אמר השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי יש לבצע סיכולים ממוקדים נגד שולחי עפיפוני התבערה מרצועת עזה ומפקדי חמאס. בחנוכת המוקד העירוני בשדרות אמר השר כי "לאור העובדה שחמאס הוא זה שמאפשר את הירי ואת שליחת העפיפונים, צריכים לחזור לסיכולים הממוקדים. משלחי העפיפונים ומפקדי החמאס צריכים להיות יעד לסיכולים".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בצה"ל סבורים שלא ניתן יהיה להמשיך ולהבליג לאורך זמן על העפיפונים הבוערים הנשלחים מעזה, בייחוד לאחר שלאחרונה חלקם צוידו במטענים שעשויים לפגוע באזרחים ובכוחות הכיבוי הפועלים באזור. שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לנושא בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו. "אנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו", אמר, "נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האיסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים נגדנו משטח רצועת עזה. עד היום, אגב, שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם הצלחנו ליירט באמצעות טכנולוגיה, כ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות בהן נשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ