1,500 מפגינים ברמאללה קראו לעבאס להסיר את הסנקציות מהרצועה

המפגינים הניפו כרזות של של החובשת רזאן א-נג'אר, שנורתה למוות ברצועה, ומחו על הצעדים שנקט הנשיא הפלסטיני. זו ההפגנה הגדולה ביותר למען עזה שנערכת בגדה מתחילת המחאה ליד הגדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בברמאללה, אמש

יותר מ-1,500 בני אדם הפגינו אמש (ראשון) במרכז רמאללה בדרישה מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לבטל הסנקציות שהטיל על רצועת עזה בניסיון להגביר את הלחץ על שלטון חמאס.

בהוראת עבאס לא משולמות כסדרן המשכורות של שכירי הרשות הפלסטינית ברצועת עזה. באחרונה שולמו משכורות חודש אפריל, אך רק בחלקן, ומשכורות מאי עדיין לא שולמו. הדבר הכביד עוד יותר את מצבן הכלכלי הקשה של רוב המשפחות ברצועה. הקפאת המשכורות באה במקביל לאירועי צעדת השיבה, שהחלו ב-30 במארס.

מפגינות ומפגינים ברמאללה, אמשצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

עד אמש לא היתה בגדה המערבית הפגנת תמיכה ברצועת עזה בסדר גודל כזה. בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות קראו כמה אמנים, עיתונאים ופעילי ציבור להצטרף להפגנה. בין המפגינים היו תושבי מזרח ירושלים, שבאו להפגנה במיוחד. 

בתשע וחצי בערב נראו כמה עשרות מפגינים בכיכר מנארה, ברובם מוכרים כפעילים בארגוני השמאל. במקום נראו גם מצלמות טלוויזיה רבות, מעט שוטרים במדים והרבה אנשי ביטחון לבושים בבגדים אזרחיים. אולם בתוך זמן קצר התרבו המפגינים בכיכר. החוק הפלסטיני אינו מחייב לבקש רישיון להפגין, אלא רק להודיע למשטרה על המיקום והעיתוי של ההפגנה. אחד מיוזמי ההפגנה אמר ל"הארץ" שלמיטב ידיעתו איש לא פנה במיוחד למשטרה הפלסטינית כדי לדווח על קיומה.

מפגינים ברמאללה, אמשצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

לדברי כמה עדי ראייה, בשלב מסוים, כשהמפגינים החלו לצעוד ברחוב מסחרי שהלך והתמלא בקונים ובהולכי רגל, ניסו אנשי ביטחון בבגדים אזרחיים לעצור את ההפגנה ולהרחיק כמה מפגינים, לאחר שמישהו קרא סיסמה נגד עבאס. אבל מספר המפגינים גדל וההפגנה נמשכה עוד כשעה וחצי. בלטו בה פעילי החזית העממית וסטודנטים מאוניברסיטת ביר זית, פעילי החזית הדמוקרטית ופעילים לא-מפלגתיים המזוהים עם השמאל.   

בין הכרזות שהונפו נראתה תמונתה של החובשת רזאן א-נג'אר, שנורתה למוות בהפגנה ברצועה בתחילת החודש, ולצדה הקביעה שבעוד עזה מתקוממת, הרשות הפלסטינית פועלת כקבלן של הכיבוש. בין הסיסמאות שהושמעו: "אוי לבושה, מכרתם בדולרים את עזה", "בשם אללה, הגדה – התקוממי כמו עזה", "בנפש ודם נציל אותך עזה" ו"די לתיאום הביטחוני". כמו כן, קבוצת צעירים קראה למאבק מזוין.  

מפגינים בכיכר מנארה ברמאללה, אמשצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

כשהושלם העיקוף ברחובות מרכז העיר והצועדים שבו לכיכר מנארה, הם הופתעו לראות ארבע כרזות ענק משתלשלות מכמה בניינים גבוהים. הכרזות, שנתלו שעה קלה קודם לכן, האשימו את חמאס בהפיכה בעזה לפני 11 שנה ובמצב הקשה שאליו הידרדרה הרצועה. לפי הכרזות, הרשות הפלסטינית הוציאה מאז 2007 17 מיליארד דולר למען הרצועה.

בסוף ההפגנה הופיעו כמה צעירים שהציגו עצמם כילידי עזה שעזבו לא מזמן בגלל המצב הבלתי נסבל בה. הם התווכחו עם המפגינים, אמרו להם שאינם יודעים מה הם חיים תחת שלטון חמאס, ולבסוף שיבחו את עבאס ואת שלטונו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ