אושר לקריאה שנייה ושלישית: ישראל תקזז מכספי הרשות את עלות נזקי השריפות בעוטף עזה

ועדת חוץ וביטחון אישרה את ההצעה, לפיה הממשלה תפחית מכספי המסים שמועברים לרשות את המימון המועבר למחבלים ולבני משפחותיהם. הוועדה סירבה לאפשר לקבינט שיקול דעת בנושא

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון אביגדור ליברמן ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר, במארס האחרון
שר הביטחון אביגדור ליברמן ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר, במארס האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת החוץ והביטחון אישרה הבוקר (שני) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר לקזז מהכסף שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית את הסכום שהרשות מעבירה לפעילי טרור ולמשפחותיהם. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין כי החוק יכלול גם את עלויות ההתמודדות עם השריפות בעוטף עזה, שהוצתו בשל עפיפוני תבערה שנשלחו מהרצועה. "ראוי שייעשה כאן צדק", אמר נתניהו, "מי ששורף שדות, שידע שיש לכך מחיר".

לפי הצעת החוק, שר הבטחון יגיש לקבינט בסוף כל שנה דו"ח המפרט את סך התשלומים שהעבירה הרשות הפלסטינית למחבלים ולבני משפחותיהם. לאחר אישור הדו"ח בקבינט, הסכום יחולק ל-12 ויקוזז מדי חודש מכספי המסים שישראל מעבירה לרשות לפי הסכמי אוסלו. סכום זה יופקד בקרן ייעודית שינהל האפוטרופוס הכללי ויועבר לפיצויים ולתגמולים לנפגעי טרור, פעולות איבה ועבירות נוספות, ולמאבק בטרור ובמימונו.

הוועדה דחתה את אחד הסעיפים בהצעת החוק, שהעניק לקבינט אפשרות להחליט שלא לקזז את הכסף. "אני לא מכיר מצב שבו אתה מחוקק חוק ואז בנסיבות מיוחדות, הממשלה יכולה להחליט לבטל אותו לנצח", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד). לצד ההצעה הממשלתית, הוועדה אישרה הצעת חוק פרטית דומה שהעלו ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) ודיכטר. עדיין לא ידוע מתי ההצעה תעלה להצבעה במליאה.

לפי נתונים שפרסם שר הביטחון אביגדור ליברמן בחודש שעבר, הרשות מעבירה מיליוני שקלים לכל מחבל במשך חייו. ליברמן נתן כמה דוגמאות בהודעתו, בין היתר של עומר אבו ג'לאל, שנאשם ברצח בני משפחת סלומון ביולי בשנה שעברה. אבו ג'לאל קיבל עד כה יותר מ-12 אלף שקל מהרשות הפלסטינית, ולפי החישובים צפוי לקבל יותר מ-12 מיליון שקל עד שיגיע לגיל 80. דוגמה נוספת שפרסם ליברמן היא של כארם פאתחי לוטפי רזאק, שהורשע ברצח בני הזוג הנקין לפני כשנתיים וחצי. לוטפי קיבל עד כה יותר מ-40 אלף שקל וצפוי לקבל יותר מ-11 מיליון שקל עד שיהיה בן 80.

"החוק מתקן עוול היסטורי", אמר שטרן, "זה חוק שיצמצם את הטרור, חוק שתואם את ערכי המוסר הבסיסיים ביותר של כל חברה אנושית. לא ברור כיצד הוא לא חוקק עד היום. אין לי ספק שצמצום הטרור מקדם סיכוי לשלום".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) היה חבר הוועדה היחיד שהתנגד לחוק, אף שלא נשאר להצבעה. "מדובר בחוק פופוליסטי, שכל מה שמבקשים יוזמיו זה להשפיל ולהחליש את הרשות הפלסטינית", אמר פריג'. לדבריו, "החוק הזה לא נועד למנוע טרור, אלא לערער את מעמד הרשות. בעוד יד אחת של הממשלה משתפת פעולה עם הרשות הפלסטינית, היד השנייה מנסה לפגוע בה ולכן התנגדתי לחוק המזיק הזה".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) אמר בתום הדיון כי "קיזוז משכורות המחבלים צריך להיות מלא וללא פשרות. אנחנו במלחמה נגד הטרור וכל גמישות תתפרש מיד כחולשה בצד השני ורק תיתן מוטיבציה להגביר את פעולות הטרור. כל פשרה בהצעת החוק תפגע במטרה שלשמה הוא חוקק".

לפי ההסכמים עם הרשות הפלסטינית, ישראל גובה מע"מ ומכס במעברי הגבול עבור הפלסטינים ואחת לחודש, לאחר התחשבנות, מחזירה לפלסטינים את כל הכספים המגיעים להם. ההתחשבנות כוללת מסים הקשורים בסחר ההדדי בין ישראל לרשות, כלומר, ייצוא ישראלי לשטחים וייצוא פלסטיני מהשטחים לישראל, וכספי מסים של עובדים פלסטינים בישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ