כוחות הביטחון פינו היום (שלישי) את 15 בתי המחלוקת במאחז נתיב האבות בגוש עציון, שנבנו חלקית על אדמות פלסטיניות פרטיות. יתר המבנים במאחז, כ-25, ימשיכו לעמוד על תילם. הממשלה הקצתה בפברואר 60 מיליון שקלים לטובת הפינוי - סכום שכולל פיצויים אישיים, כספים לצורך הקמת תשתית לאתר מגורים זמני ופיצויים למועצה.

במהלך הפינוי, הפעילים השליכו אבנים וחפצים לעבר השוטרים ופצעו שישה מהם, אחד באורח בינוני והיתר באורח קל. הפצועים קל שוחררו לביתם. שלושה מהפעילים נעצרו בחשד לתקיפת שוטר, שניים מהם קטינים. בד בבד, בצומת הכניסה לירושלים הפגינו כמה עשרות בני אדם והבעירו צמיגים במחאה על הפינוי. המשטרה עצרה ארבעה מפגינים ופתחה את הצומת לתנועה.

בני נוער על גג אחד המבנים, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

מאות בני נוער מהציונות הדתית התבצרו מהבוקר בכמה מהמבנים. גורמים בגופי הביטחון אמרו כי הסיכום עם המתנחלים היה על פינוי שקט ולא אלים, אך ההיערכות מבחינת סדר גודל הכוחות היתה זהה לפינויים קודמים.

מרבית הפעילים המזוהים עם הימין הקיצוני, שהתבצרו בפינויים בעמונה ובעפרה, לא הגיעו הבוקר לנתיב האבות, בין השאר בשל כעסם על התושבים שהסכימו למתווה - שלפיו המדינה תקים מבנים זמניים עבור המשפחות המפונות, ובהמשך יוקמו מחדש גם בתי האבן שייהרסו במיקום סמוך שאינו על אדמה פלסטינית פרטית.

כוחות הביטחון בנתיב האבות, הבוקר לקראת הפינויצילום: אוליבייה פיטוסי
שוטר שנפצע בנתיב האבות, היוםצילום: דוברות המשטרה

הממשלה הקצתה לצורך מתווה הפינוי והפיצוי תקציב של 60 מיליון שקל, והקימה את המבנים היבילים סמוך לבתי האבן המועמדים להריסה - שאליהם צפויים לעבור התושבים מיד עם תום הפינוי. 

אורית נוי, אחת המפונות, אמרה ל"הארץ" כי "התחושות קשות מאוד. הטמטום בלתי נתפס. כל מי שהגיע בשנתיים האחרונות לא מבין למה זה קורה. למרות שכולם חושבים שזה מטופש, זה עדיין קורה. אנחנו לא בדיוק מבינים למה. כשאת יושבת אצל ראש הממשלה בפגישה והוא אומר לך שזו איוולת, וכולם אומרים 'איזו פסיקה מטופשת', לא האמנו שזה יקרה, לא האמנו שנגיע ליום הזה". 

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הגיע הבוקר למאחז, ואמר כי "אין שום תועלת בהריסת הבתים היום ובגירוש אנשים מביתם. הדיון בבג"ץ בנושא התנהל כמו סדום ועמורה, אך אנו לא נוותר - לא ניתן לדבר להרחיק אותנו מהתיישבות שלמה בכל רחבי ארץ ישראל".

תושב נוסף במאחז, מתן יחזקאלי, סיפר כי הוא גר שם כבר 15 שנה, מתוכן תשע שנים בבית מאבן. "כל הילדים שלנו נולדו פה. זה יום שחור למערכת המשפט בישראל", אמר. "זה יום שחור לממשלה הימנית שלנו שאמונה למנוע את התאונות האלה. היא לא מצליחה לעמוד במשימה שלה. לא יכול להיות שפוסקים להרוס בתים על 40 סנטימטר שלא שייכים לאף אחד. לא יכול להיות שעוד שנתיים נחזור לפה והפתרון היחיד זה הרס. ראש הממשלה ישב אתנו, תפס את הראש ואמר שזה עוול וטירוף".

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין הגיע הערב לנתיב האבות, וקבע מזוזה בבית הזמני של משפחת יחזקאלי. ״מי שמנסה להזיז אותנו, יקבל בתמורה יישוב חזק ומוסדר״, אמר אדלשטיין, ״זה סבל מיותר עבור המשפחות והילדים וחבל שנאלצנו להגיע למצב הזה. מי שיחפש עותרים מזויפים וירוץ לבג״ץ כדי להזיז בית בכמה מטרים, יקבל כתשובה יישובים קבועים ומוסדרים - זה המסר שיוצא מכאן״.

עלי מוסא, בעל הקרקע הפלסטיני, סיפר כי נוכחות המבנים במקום לא מאפשרת לו לעבד את השטח מזה זמן רב. "אני לא יכול להיכנס לשם כבר 18 שנה", אמר. "לפני 18 שנה בדיוק גידלנו שם ענבים, תאנים ושקדים. בשנת 2000 ראיתי את הקרוואנים האלה והופתעתי. התחלתי לצעוק 'מי שם את הקרוואנים?', ואז באו אנשי ביטחון של היישוב ונתנו לי מכות. לא דיברו איתי ולא כלום. מאז, הגעתי לחלקה הזאת שלוש או ארבע פעמים מקסימום. אני מקווה שבעזרת החוק (פסיקת בג"ץ, י"ב) אני אצליח לחזור לכל סנטימטר בחלקה. גם איפה שהבתים נמצאים".

פינוי הפעילים בנתיב האבות, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
פעילים מתבצרים באחד הבתים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפינוי מגיע בעקבות עתירה שהגישו לבג"ץ ארגון "שלום עכשיו" ובעלי אדמות פלסטינים מהאזור, כ-18 שנה לאחר שתפסו המתנחלים את הקרקע. מבין 15 המבנים, שישה מצויים בחלקם על קרקע פלסטינית פרטית שחוצה אותם לאורכם.

הממשלה ניסתה לקדם מתווים שימנעו את הפינוי, למשל על בסיס "ניסור" חלקי הבתים באופן שימנע את הריסת המבנים. בפועל, הפתרונות לא הבשילו ובג"ץ פסק כי יש להרוס את הבתים בשלמותם. בחודשים האחרונים נהרסו במקום מבנים נוספים, בהם מחסן, נגרייה ואנדרטה, שהוקמו על קרקע פרטית אך לא שימשו למגורים. היום נערך הפינוי הראשון של מבני האבן שבהם מתגוררות המשפחות במאחז, המהווה בפועל שכונה של ההתנחלות אלעזר הסמוכה. המתנחלים שיפונו יקבלו גם פיצויים אישיים מהמדינה.

אתמול השתתפו אלפים בהפגנה במאחז במחאה על הכוונה לפנותו, בהם שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט. ההפגנה מצטרפת להודעות מחאה פומביות שפרסמו רבנים ואנשי ציבור בשבועות האחרונים. בנט אמר אתמול בהפגנה כי "מי שרצה להרוס 15 בתים, יקבל 350 בתים על הגבעה הזו. אנחנו בערב קשה. תושבי שכונת נתיב האבות וכל מי שהתיישבו בארץ ישראל היקרה לא יכולים להבין. זה אבסורד. לא זוכר פעולה משפטית חסרת היגיון כמו פה. אנחנו אתכם. המערכה תוכתר בהצלחה רק כאשר הבטחת ראש הממשלה תתקיים במלואה, והיא הקמת שכונה ענקית פה על הגבעה". 

ההבטחה שאליה מתייחס בנט היא קידום הקמת 350 יחידות דיור חדשות על אדמות סמוכות בנתיב האבות כחלק מהמשא ומתן על הפינוי. זאת, בנוסף להקמת 15 המבנים שנהרסים היום באופן שלא יפלוש לאדמות פרטיות. במקרה כזה צפוי הצבא לאסור על הפלסטינים להגיע לאדמה מסיבות בטיחותיות, כפי שקרה גם בעמונה.

יהונתן ליס השתתף בהכנת הידיעה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ