ראש שב"כ: סיכלנו כ-250 פיגועים מתחילת 2018

נדב ארגמן ציין כי מתחילת השנה נעצרו יותר מ-400 פלסטינים שתכננו פיגועי בודדים. ראש שב"כ הוסיף כי הארגון השקיע בטכנולוגיה שמאפשרת לחזות מודיעין כדי לסכל כוונות של מחבלים

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב ארגמן בכנסת, בשנה שעברה
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

כ-250 פיגועים סוכלו מתחילת 2018, ונעצרו בתקופה זו יותר מ-400 פלסטינים שתכננו פיגועי בודדים. את הנתונים הציג ראש שב"כ, נדב ארגמן, בכנס הבינלאומי למלחמה בטרור של המשרד לביטחון הפנים שמתקיים היום (רביעי).

לפי ארגמן, הפיגועים שסוכלו כללו פיגועי התאבדות, חטיפה וירי. לדבריו, ב-2017 נעצרו 1,384 פלסטינים שתכננו פיגועים. "התפרעויות בהר הבית מובילות לגל פיגועים של מפגעים בודדים ביהודה ושומרון", אמר, "תוך פרק זמן קצר מרגע המהומות אנחנו רואים את זה".

"לצד איומי הטרור הממוסד, בלטה בשנים האחרונות תופעת המפגע הבודד, הפועל לרוב מתוך חיקוי והשראה, ופעמים רבות בעקבות השיח הקיצוני והמסית המתנהל ברשתות החברתיות", אמר ארגמן בכנס. ארגמן ציין כי שב"כ השקיע רבות בטכנולוגיה שכוללת "מערכות לומדות ובינה מלאכותית" כדי לאפשר מעבר "ממיצוי לחיזוי מודיעין לצורך סיכול כוונות ופיגועי טרור מבעוד מועד".

ארגמן אמר בדצמבר האחרון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי הארגון סיכל 400 פיגועים ב-2017, בהם 13 פיגועי התאבדות, שמונה פיגועי חטיפה ו-94 פיגועי הקרבה שעשויים להסתיים במותו של המחבל על ידי כוחות הביטחון. ארגמן הוסיף כי הארגון סיכל 1,100 פיגועים של מפגעים בודדים אפשריים.

ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, אמר בכנס כי "מטח הטילים של איראן לעבר ישראל מסוריה במאי האחרון היה עבורם הצלחה אדירה, על אף הכישלון המבצעי". לדברי היימן, ההודעה בישראל כי איראן תוקפת ופתיחת המקלטים היתה הצלחה בעיני האיראנים. "הם הבינו את הפוטנציאל של טרור והם גם כעת מנסים להגביר את המאמצים לשגר טילים לגולן ולייסד קבוצות טרור שינסו לחדור לשטח ישראל".

גם ראש המוסד, יוסי כהן, התייחס לכוחות האיראניים שפועלים בסוריה, ואמר: "באזור דרום סוריה פועלים כוחות שיעיים שמגיעים מכל העולם למקרה שתיפתח מלחמה נגד ישראל". כהן הדגיש כי "לאיראן עדיין יש חזון להחזיק בנשק גרעיני והיא ממשיכה במשלוחי נשק לארגונים בכל המזרח התיכון בניסיון לערער את היציבות באזור".

עוד אמר כהן: "עלינו לפעול בכל האמצעים על מנת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. איראן ממשיכה לתמוך בחיזבאללה ובחמאס, והיא התומכת מספר אחת שלהם, כפי שנסראללה בעצמו אמר. איראן גם בונה את הכוח של חיזבאללה ולא רק מממנת אותו, ואנחנו רואים משלוחי נשק של איראן דרך הים והיבשה בכל האזור".

כהן ציין כי המוסד לא רק מעביר מודיעין אלא גם פועל בעניין. "למוסד יש יחסים גם עם מדינות שאין לישראל יחסים דיפלומטיים אתן", והוא "אמון לא רק על המודיעין אלא גם על מבצעים. אנחנו חייבים לפעול, להיכנס, לצאת, לעשות מה שאנחנו חייבים לעשות". 

בכנס דיבר גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שהודיע כי יקים ועדה לבחינת החמרת התנאים שבהם כלואים אסירים ביטחוניים. "כל מי שמתכנן פיגוע טרור חייב לדעת כי שהוא ישלם על כך בחייו או שיינמק בכלא שנים רבות".

קצין המודיעין של שב"ס, יובל ביטון, התייחס בכנס לפעילות הטרור שמובילים האסירים הביטחוניים וציין כי 20 אסירים נמצאים בהפרדה מכיוון שניסו להוציא לפועל פיגועים. "האסירים הביטחוניים ממשיכים במוטיבציה להכווין פיגועי טרור מתוך הכלא", אמר. לדבריו, אסירים שמרצים כמה מאסרי עולם מנסים לקדם בעיקר פיגועי חטיפה כדי להשיג אפשרות לעסקה שבה ישוחררו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ