ליברמן מונע מנציגי צה"ל להופיע בדיון רגיש בוועדת החוץ והביטחון

ח"כ בר-לב מבקש זה שבועות לזמן קצינים לדיון הנוגע להיערכות הצבא בצפון, אך שר הביטחון הורה להם שלא להתייצב משום שהנושא רגיש מדי. בר-לב: התנהגות ליברמן פוגעת בביטחון ובדמוקרטיה

יניב קובוביץ
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן עם הרמטכ"ל איזנקוט וקצינים נוספים בסיור באוגדת עזה, בחודש שעבר
ליברמן עם הרמטכ"ל איזנקוט וקצינים נוספים בסיור באוגדת עזה, בחודש שעברצילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסרב זה כמה שבועות לאפשר לנציגי צה"ל להתייצב בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. יו"ר ועדת המשנה לבחינת מוכנות צה"ל למלחמה, חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני), ביקש לזמן קצינים לדיון בנושא ביטחוני רגיש שקשור בהיערכות הצבא בחזית הצפון. ואולם, ליברמן, שסבור כי הנושא רגיש מכדי שהוועדה תדון בו בשלב זה, הורה לקצינים שלא להתייצב לדיון.

על סירובו של ליברמן דווח לראשונה הערב (שלישי) במהדורת חברת החדשות. בעקבות זאת מסר בר-לב: "לאחר דחיות חוזרות ונשנות של דיוני ועדת המשנה בנושאי ביטחון אקטואליים ודחופים, נקבע לפני כשבוע דיון נוסף, שאליו לא התייצבו קציני צה"ל בהוראת שר הביטחון. התנהלות זו של השר פוגעת ביכולתה של ועדת המשנה לפקח ולבקר את מערכת הביטחון, מעקרת את עבודתה ובכך פוגעת בביטחון המדינה ובאופיו של המשטר הדמוקרטי בישראל".

לבר-לב הצטרף ח"כ עפר שלח, יו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח, שמסר: "ועדת החוץ והביטחון היא שומר הסף העיקרי, ולעתים היחיד, של הדברים החשובים ביותר בישראל. הניסיון לפגוע בעבודתה הוא פגיעה של ממש בביטחון. לא ניתן לזה לקרות".

לשר הביטחון נתונה הסמכות להורות לנציגי צה"ל שלא להתייצב בפני הכנסת וליברמן אינו הראשון שעושה בה שימוש. שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, סיכל כמה פעמים השתתפות של אנשי צבא בדיונים בכנסת, בין היתר בטענה שהם נוגעים לעניינים מדיניים ועל כן קציני צה"ל מנועים מלהשתתף בהם.

מלשכת ליברמן נמסר: "שר הביטחון פועל על פי הנהלים הקיימים מאז ומעולם, ואין כוונה לשנות אותם. ההדלפה הזו, שיוצאת מהמקום שאמור להיות קודש הקודשים של שומרי הסוד, היא עוד סיבה למשנה הזהירות ששר הביטחון מחויב לנקוט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ