דוברו של עבאס: לא נשתף פעולה עם תוכנית השלום, אם היא לא תתייחס לירושלים

ברשות הפלסטינית מתכוונים להחרים את ביקורו של ג'ארד קושנר בארץ. לפי הדובר, אם ארה"ב תמשיך לשנות את כללי המשחק מול העם הפלסטיני, הקיפאון יהפוך לקבוע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחמוד עבאס ברמאללה, לפני כשבועיים
מחמוד עבאס ברמאללה, לפני כשבועייםצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

לקראת ביקורו של ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הבהירו ברשות הפלסטינית כי לא ייפגשו עמו. זאת בהתאם להחלטה לנתק את הקשרים עם הדרג המדיני בממשל האמריקאי. דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, אמר כי השיח סביב רעיונות או הצעות לדיון ב"עסקת המאה" לא יהיה פתח לתהליך מדיני כל עוד אותן הצעות מדלגות על סוגיית ירושלים והפליטים.

לדברי אבו רודיינה, אם ארה"ב תמשיך לשנות את כללי המשחק עם העם הפלסטיני ומנהיגיו, הקיפאון יהפוך לקבוע. "כל הצעה או תכנית שאינה מבוססת על החלטות הקהילה הבינלאומית ויוזמת השלום הערבית לא תזכה לשיתוף פעולה מצד ההנהגה הפלסטינית".

קושנר בחגיגות הרמדאן בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

ברשות מובילים בימים האחרונים מאמצים, בעיקר מול האיחוד האירופי, לבלום את תוכנית טראמפ אם לא תעלה בקנה אחד עם העמדות הפלסטיניות. אנשיו של עבאס סבורים כי הממשל טרם גיבש הצעה כלשהי, וספק אם יעשה זאת בקרוב: "כל הצעה שתובא אמורה לאתגר את כל הצדדים לפעול או להגיב", אמר ל"הארץ" פקיד פלסטיני בכיר.

הפקיד אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "אינו יכול לסבול מתווה שיוביל למדינה פלסטינית, ולכן המצב הקיים היום נוח לו - צפי למתווה בלי דבר ממשי". לדבריו, באיחוד האירופי הבהירו לבכירים פלסטינים גם השבוע שלא ישתפו פעולה עם מהלך המנוגד לעמדה האירופית, התומכת בהקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67'. הוא הוסיף כי דיפלומטים מערביים המקיימים קשרים מול וושינגטון הבינו שאין בנמצא מתווה שהתגבש או מסמך המסכם את התוכנית האמריקאית.

על רקע הדברים, בכירים בבית הלבן אמרו ל"הארץ" כי ממשל טראמפ לא ידרוש מישראל והפלסטינים לקבל או לדחות מיד את תוכנית השלום שלו, אלא יציע להם לקיים משא ומתן ישיר על בסיסה . לאחר שהתוכנית תוצג למנהיגים במזרח התיכון, הוסיפו הבכירים, הממשל ירצה להציג אותה באופן פומבי גם לכלל הציבור.

הבכירים מתחו ביקורת על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, בשל סירובו המתמשך לעבוד עם ממשל טראמפ בעקבות החלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל. "אנחנו מניחים שתהיה ביקורת עניינית והוגנת כלפי התוכנית שלנו, אבל מדהים אותנו שעבאס מסרב אפילו לראות אותה", אמר אחד הבכירים. בכיר אחר אמר כי "זה יהיה מצער מאוד בעבור העם הפלסטיני אם המנהיגות הפלסטינית תסרב לעבוד איתנו על התוכנית הזו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ