נציב הכבאות: 412 שריפות פרצו בעוטף עזה ב-75 ימים בגלל עפיפוני תבערה

ועדת החוץ והביטחון וועדת הפנים והגנת הסביבה דנו בקיבוץ בארי באיום עפיפוני התבערה. באחד הדיונים אמר רב טפסר דדי שמחי כי הטיפול בשריפות עלה עד עתה כשני מיליון שקל נוספים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכב כיבוי בשדות באזור קיבוץ ניר-עם, בשבוע שעבר
רכב כיבוי בשדות באזור קיבוץ ניר-עם, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

עפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה גרמו ל-412 שריפות באזור עוטף עזה - כך סיפר אתמול (חמישי) נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי. את הדברים אמר ביום דיונים שהתקיים בקיבוץ בארי שבמועצה האזורית אשכול.

אחד הדיונים עסק בהיערכות מערך הכבאות לטיפול באיום הרחפנים ועפיפוני התבערה. בדיון ציין שמחי כי גל השריפות נמשך מזה 75 ימים, וכי עלות הטיפול בו עמדה על כשני מיליון שקלים נוספים. "השקענו משאבים רבים, בהיקף של 1.7-2 מיליון מעבר לשוטף. אלפי שעות עבודה של כבאים מכל המחוזות שהגיעו לפה לתגבר", אמר. לדבריו, לפי אומדנים של מערך הכבאות נשרפו כ-25 אלף דונמים. הוא הזהיר מפני אפשרות לחידוש השימוש בעפיפונים גם בעתיד, ואמר: "חשוב גם להכין את כל היישובים למוכנות באש, כי כמו שחשבנו בהתחלה שהקסאמים יחלפו תוך כמה ימים, צריך להיערך לכך שהעפיפונים יהיו גם בקיץ הבא".

אמיר דהן, מנהל קרן הפיצויים של מס רכוש ברשות המסים, סיפר כי 65 תביעות הקשורות לנזקי העפיפונים הוגשו לרשות. "אנו מעריכים את הנזק ב-5000 דונם חיטה, מטעי אבוקדו, חוחובה וציוד חקלאי, אם כי קק"ל ורשות הטבע והגנים טרם הגישו תביעות אז אנו לא יודעים להעריך סדרי גודל מלאים. ההערכה שלנו, של כל הנזקים, היא כשבעה מיליון שקל עד כה".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יואב קיש, אמר בסוף יום הדיונים כי "ייתכן שיכולנו גם להגיע לתוצאה טובה יותר מ-25 אלף דונמים שנשרפו, אך גם חשוב לזכור לפני הכל, עם כל הכאב על השדות, שסיימנו עם אפס פגיעות בנפש וצה"ל הצליח למנוע את החדירות בגדר, כך שאולי רק בהסברה הפסדנו".

כוחות כיבוי בשריפה באזור קיבוץ בארי, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, הוסיף: "חודשיים וחצי שאנחנו בגל טרור אחר, שהוא לא פשוט, אך עדיין היינו בוחרים בו על פני הטרור המוכר יותר". הוא התייחס לשימוש בעפיפונים ואמר: "הם עברו לטרור שנראה עממי, כי חששו מהתגובות שלנו לטרור המאורגן, אבל אנו יודעים שגם הטרור של העפיפונים הוא מאורגן ויש לו מחולל. בעולם מאה צלפים נראים יותר רע מאנשים על גדר או מפריחי עפיפונים, אבל בסוף פה שומעים דיונים על בעלי חיים ושדות שנפגעים בשריפות – אנו אלה שמפגינים רגישות, והרגישות שלנו היא מכפיל כוח פשוט כי לא הצליחו לגרם לנו לאבד אותה".

היום צפויה להתקיים תפילת חג המונית במאהלים לאורך גבול הרצועה לרגל סיום חודש הרמדאן. חברי "יחידת בוני העפיפונים" ברצועת עזה איימו אתמול להפריח לעבר ישראל 5,000 עפיפונים ובלונים עם חומרי דלק, ואמרו כי ירחיבו את היקף הפגיעה למרחק של 40 קילומטרים מעבר לגבול הרצועה. "ניתן הזדמנות לשלטונות הכיבוש, ואם לא יוסר המצור המתיישבים בעוטף עזה יהיו תחת האש הבוערת", אמרו אנשי היחידה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ