בניגוד למועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, בש"ס ובדגל התורה נוטים לתמוך בחוק הגיוס

יו"ר דגל התורה גפני אמר ל"בחדרי חרדים": "אצלנו כולם תומכים בחוק". מקור במפלגות החרדיות אמר כי גם מנהיגי ש"ס רואים עין בעין עם דגל התורה

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת ודרעי וגפני בכנסת, ב-2016
אהרן רבינוביץ

בדגל התורה ובש"ס נוטים לתמוך בחוק הגיוס. זאת, בניגוד להחלטת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שהורתה בשבוע שעבר לחברי הכנסת הכפופים למרותה להתנגד לחוק ולפרוש מהקואליציה אם הכנסת תאשר אותו. ההוראה הזו אינה מחייבת את דגל התורה ואת ש"ס.

היום (ראשון) ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סגן שר הבריאות מטעם אגודת ישראל, יעקב ליצמן, כדי לדון עמו בחוק. בשבוע שעבר סיפרו מקורות כי חברי מועצת גדולי התורה של המפלגה דורשים לשנות את הסעיף שמטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס.

מקור בדגל התורה אמר ל"הארץ" כי מועצת גדולי התורה של המפלגה תתכנס השבוע ותקבל הכרעה בעניין. יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, אמר בסוף השבוע לאתר "בחדרי חרדים": "אצלנו כולם תומכים בחוק".

גפני הוסיף: "אנחנו מחכים שהרב גרשון אדלשטיין יקום מהשבעה כדי לסיים את סבב ההתייעצויות ולפרסם הודעה רשמית". בשיחה נוספת עם אתר "כיכר השבת" אמר גפני כי "החוק בסדר. מועצת גדולי התורה תתכנס ונראה מה עושים".

עם זאת, שלשום הבהיר גפני כי "כמו בכל נושא, גדולי התורה הם שיחליטו על חוק הגיוס וכל עוד לא אמרו את דברם, אין החלטה רשמית בנושא". מקור במפלגות החרדיות אמר ל"הארץ" כי גם מנהיגי ש"ס רואים עין בעין את הדברים כפי שרואים אותם מנהיגי דגל התורה.

לפי המקורות שנכחו בישיבת מועצת הגדולי התורה בשבוע שעבר, הנציג מאגודת ישראל שדחף לשינויים בחוק הוא ח"כ מאיר פרוש, שנכח בפגישה. חברי הכנסת הנוספים של אגודת ישראל ביהדות התורה הם ליצמן, מנחם אליעזר מוזס וישראל אייכלר.

על פי מקור שנכח בישיבה, חברי הכנסת של אגודת ישראל הופתעו מהחלטת המועצה. אגודת ישראל היא הזרם החסידי במפלגת יהדות התורה. חברי הכנסת מטעם דגל התורה, הזרם הליטאי, הם משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר. מקורות בדגל התורה אמרו ביום חמישי: "מבחינה פרקטית, החוק הוא משהו שבהחלט אפשר לחיות אתו, אבל ברמה ההצהרתית הוא בעייתי. אנחנו נקבל החלטה רק לאחר שהדברים יוצגו בפני רבני המפלגה".

בסיום מושב החורף של הכנסת דרשה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק הגיוס בצמוד לתקציב המדינה. ליצמן הציב אז אולטימטום שלפיו הוא לא יתמוך בתקציב אם חוק הגיוס לא יעבור במלואו בשלוש קריאות במושב החורף. חרף האיום, רבני דגל התורה לא תמכו באולטימטום והחליטו להסתפק באישור חוק הגיוס בקריאה טרומית בלבד.

הוועדה לבחינת גיוס חרדים פרסמה בשבוע שעבר את המלצותיה. הוועדה המליצה לקבוע יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, להעלות בהדרגתיות בכל שנה את מספר המשרתים, להטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס ולקדם הטבות לכלל המשרתים. עם זאת, הסנקציות הכלכליות לא יוטלו בשנתיים הראשונות ליישום החוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ