בכירים בצה"ל הבהירו לדרג המדיני: אין הצדקה לפגוע ישירות במפריחי עפיפוני תבערה

לפי גורמים במערכת הביטחון, הפתרון להפרחת עפיפוני התבערה אינו תקיפת המשגרים, אלא פגיעה ביעדי חמאס. להערכתם, לחץ על הארגון עשוי לסייע להפסקת השיגורים ופגיעה במפריחים תחמירם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים מכינים עפיפוני תבערה ברצועת עזה, בשבוע שעבר

גורמים בכירים במערכת הביטחון הבהירו היום (ראשון) לאנשי הדרג המדיני כי לעמדתם, הדרך להתמודד עם מפריחי עפיפוני ובלוני התבערה היא באמצעות תקיפת יעדים של חמאס, ולא על ידי פגיעה במפריחים עצמם.

אתמול פרצו יותר מ-15 שריפות בעוטף עזה בעקבות עפיפונים ובלוני תבערה שהופרחו מהרצועה וגרמו להצתה של יותר מאלף דונם. היום פרצו לפחות 20 שריפות בעוטף, ככל הנראה גם כן בעקבות הפרחת העפיפונים.

שריפה בכיסופים, היוםקרדיט: לחייני קק״ל

היום תקף כלי טיס של צה"ל ארבע פעמים חוליות של משגרי עפיפונים ובלוני תבערה ברצועה. הצבא הודיע כי הירי בוצע סמוך לחוליה שעמדה להפריח את הבלונים. גם אתמול ירה צה"ל לעבר חוליה שהפריחה בלוני תבערה ומסר כי הירי נועד להרתיע את המפריחים ולא לפגוע בהם.

בצה"ל מזהים כי המספר ההולך וגדל של עפיפוני ובלוני התבערה הנשלחים מהרצועה גורם לתושבי העוטף לאבד את סבלנותם, והם דורשים ממקבלי ההחלטות לפעול בהתאם ואף להחריף את התגובה כלפי המשלחים.

היום התכנס דיון בהשתתפות בכירים במערכת הביטחון, שבו הבהירו האחרונים לאנשי הדרג המדיני כי לעמדתם - אין צורך בפגיעה ישירה במשלחים אלא ביעדים אסטרטגיים של חמאס. זאת, במטרה לגבות מהארגון מחיר ולהפעיל עליו לחץ להפסיק את תופעת הצתת השדות ביישובי הדרום.

שריפה ביער בארי, היוםצילום: דני בן דוד, יערן קק"ל

כאשר החלה הפרחת עפיפוני ובלוני הנפץ, בצה"ל סברו כי המענה הטכנולוגי מספק והחליטו להכיל את התקריות הללו. ואולם, ככל שהנזקים הופכים משמעותיים יותר עבור האוכלוסייה הישראלית בעוטף עזה, הקריאות למצוא פתרון יעיל לסוגיה גוברות. 

בצה"ל נוטים להימנע מאפשרות של פגיעה ממוקדת במשגרים, בין השאר מכיוון שלהערכתם תקיפה כזו עלולה להביא לנפגעים רבים. בכירים בצבא הבהירו בכל הזדמנות בימים האחרונים למקבלי ההחלטות כי הם אינם רואים הצדקה מבצעית לתקיפה ישירה של המשלחים וסברו שאין לשנות את המדיניות באשר לכך. 

גורמים בכירים בצה"ל סבורים כי תקיפה של יעדי חמאס ברצועה תביא לאפקט גדול יותר נגד התופעה, מאשר התמורה שתהיה לתקיפה ממוקדת של אזרחים. האפשרות השנייה, להערכת הבכירים, עלולה להוביל לסבב אלים שבצה"ל מנסים לדחות ככל שניתן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ