ממשל טראמפ יבקש ממדינות המפרץ להשקיע מאות מיליוני דולרים בשיפור החיים בעזה

הבית הלבן ינסה לגייס בין חצי מיליארד למיליארד דולר לטובת פרויקטים שישרתו את תושבי הרצועה. בין היתר נשקלת הקמת תחנת כוח, נמל ימי ופרויקט אנרגיה סולרית בשטח סיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ ויורש העצר בן סלמאן בבית הלבן, ב-2017
אמיר תיבון
עמוס הראל

ממשל טראמפ רוצה לגייס בין חצי מיליארד למיליארד דולר ממדינות המפרץ לקידום פרויקטים לפיתוח כלכלי ברצועת עזה. הנושא צפוי לעמוד במוקד השיחות שיקיימו השבוע ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, וג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד למזרח התיכון, עם מנהיגי קטאר, סעודיה, מצרים, ירדן וישראל. בממשל מקווים כי הפרויקטים הללו יסייעו להרגיע את המצב הביטחוני ברצועת עזה וייצרו מומנטום חיובי לקראת הצגת תכנית השלום של טראמפ, שאין עדיין תאריך יעד לפירסומה. בין היתר נשקלת הקמת תחנת כוח ונמל ימי בשטח סיני, שישרתו את תושבי הרצועה. 

הנושא הדחוף ביותר מנקודת מבטו של הממשל הוא מצב האנרגיה ברצועת עזה. קושנר וגרינבלט רוצים להבטיח מימון מהמפרץ, לצד שיתוף פעולה של ישראל ומצרים, עבור מספר תכניות בהקשר הזה - החל מהקמת תחנת כוח בצפון סיני שתשרת את רצועת עזה, ועד לפרויקט אנרגיה סולרית באזור העיר המצרית אל-עריש, שישפר את כמות החשמל הזמינה לתושבי הרצועה. בבית הלבן בחרו לא להגיב לשאלת "הארץ" בנושא, ומסרו כי "איננו דנים בפרטים ספציפיים לפני שהשיחות בנושא התקיימו". 

אחד המקורות ששוחחו עם "הארץ" אמר כי הממשל רואה את סוגיית החשמל בעזה כדחופה, אבל גם ככזו שאפשר לפתור באופן מהיר יחסית, בהנחה שמדינות המפרץ יעמידו את התקציב הנדרש לשם כך. לדברי המקור, בבית הלבן בוחנים שני סוגים של פרויקטים עבור רצועת עזה: כאלה שאפשר להתחיל ליישם בטווח זמן מיידי, וכאלה שדורשים שנים של עבודה. בממשל מעוניינים כרגע להבטיח מימון לפרויקטים המיידיים, במטרה "לשפר את המציאות ברצועת עזה, וגם להציג התקדמות בשטח לפני הצגת תכנית השלום".

הכנת תכנית השלום של הממשל קרובה לסיום, ולפי הבית הלבן, אחת המטרות העיקריות של ביקורם של קושנר וגרינבלט במזרח התיכון השבוע היא לדון עם מנהיגי האזור בפרטיה הסופיים.

המקורות ששוחחו עם "הארץ" הסבירו כי חלק גדול מההצעות שנשקלות בימים אלה בהקשר לעזה מבוססות על הקמת תשתיות בצפון סיני, שישרתו את תושבי הרצועה. בין היתר נשקלים הקמת נמל ימי ייעודי בשטח סיני; הקמת אזור תעשייה ומפעלים לייצור חומרי בנייה; והקמת מתקן התפלת מים. חלק מהרעיונות הוצעו לראשונה בשנה שעברה על ידי אלוף יואב (פולי) מרדכי, ששימש עד לאחרונה כמתאם פעולות הממשלה בשטחים. מרדכי ייצג את ישראל בוועידה בנושא המצב בעזה שנערכה בבית הלבן בחודש מארס, בשתתפות נציגים מכעשרים מדינות. 

אם הפרויקטים ייצאו לפועל הם עשויים לא רק לשפר את החיים ברצועה, אלא גם לספק מקומות עבודה לאלפי פועלים מעזה, שייצאו להקים אותם בשטח סיני. בנוסף, חלק מהפרויקטים עשויים לשפר גם את המצב הכלכלי והביטחוני בצפון סיני, מה שמהווה אינטרס מיידי של מצרים. הרעיונות נתקלו בתחילה בספקנות והתנגדות מצד הממשלה בקהיר, אולם בעת האחרונה יש עניין מחודש ביישומם, במיוחד אם האמריקאים יצליחו להבטיח מימון מצד מדינות המפרץ. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ