השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול לטובת איראן

לפי החשד, שגב פעל כסוכן איראני מאז 2012, נפגש עם מפעיליו באיראן וניסה להשיג מבכירים לשעבר במערכת הביטחון מידע שיוכל להעביר להם. בשב"כ סבורים שהמידע הביטחוני שברשות שגב לא היה עדכני. השר לשעבר טען שניסה לסייע למדינה, אולם הראיות נגדו הפריכו את גרסתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גונן שגב

השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול לטובת איראן - כך הותר היום (שני) לפרסום. שגב נעצר בחודש שעבר, וכתב האישום נגדו מייחס לו סיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל וכמה עבירות של מסירת ידיעה לאויב

שגב, שהתגורר בעשר השנים האחרונות בניגריה, הועבר לישראל ונעצר לאחר שלא הורשה להיכנס לגיניאה המשוונית בשל עברו הפלילי. מחקירת שירות הביטחון הכללי והמשטרה עלה כי ב-2012 נוצר קשר בינו לבין שני סוכנים של המודיעין האיראני, דרך השגרירות האיראנית בניגריה. לטענתו, השניים יזמו את הקשר בטענה שהם מבקשים לדון עמו ברכש ציוד רפואי. בהמשך הזדהו כאנשי מודיעין, ומאז, לפי החשד, פעל שגב כסוכן בשירות איראן. החקירה נגדו התנהלה במשך חודשים תחת מעטה סודיות, ותוך שיתוף פעולה של רשויות החקירה עם מקבילותיהן באפריקה.

לפי שב"כ, "שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים ועוד". בשירות מעריכים שברשות שגב לא היה מידע ביטחוני עדכני, שכן זמן רב שחלף מאז כיהן כשר, אך נראה שהוא ניסה להשיג מידע כזה דרך קשריו עם ישראלים. מעבר לכך, עצם הגיוס של שר לשעבר בממשלת ישראל כסוכן הוא הישג מבחינת טהראן.

לפי החשד, שגב יצר קשר עם אנשי עסקים ישראלים, שעם כמה מהם נפגש בניגריה, וביקש להשיג מהם מידע שיוכל להעביר למפעיליו באיראן. עם אותם אנשי עסקים נמנו כמה מבכירי מערכת הביטחון הישראלית לשעבר. לפי שעה, איש מהם אינו חשוד שידע כי המידע נועד להגיע לאיראן. "כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים, קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחומי האבטחה, הביטחון ויחסי החוץ של ישראל" מסר שב"כ. "שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים". 

לדברי מקורות המעורים בפרטי החקירה, שגב שיתף פעולה מיד עם חוקרי שב"כ והמשטרה ותיאר בפניהם את יחסיו עם הגורמים האיראניים. שגב טען כי לא היתה לו כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה וכי למעשה הוא ניסה לסייע לה. ואולם, המידע שאספו  רשויות החקירה סתר את גרסתו, והחוקרים הציגו בפניו ראיות חד-משמעיות לכך שפגע בישראל.

בשנים האחרונות ניהל שגב מרפאה מצליחה בבירת ניגריה, אבוג'ה, שאליה הגיעו אנשי עסקים ודיפלומטים רבים. איש עסקים ישראלי הפועל בניגריה סיפר ל"הארץ" כי עם לקוחותיו של שגב נמנו אנשי עסקים מישראל, בהם יוצאי מערכת הביטחון, וכי הקשרים שרכש כרופא הקנו לו דלת פתוחה בשגרירויות במדינה. אותו אדם הוסיף כי אף שעיסוקו משיק לתחום הביטחון, שגב מעולם לא הפנה אליו שאלות בנושא.

ביום שישי הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב האישום נגד שגב, באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. לבקשת שב"כ והמשטרה הוטל צו איסור פרסום על רוב פרטי הפרשה. שגב מוחזק כעת במתקן של שב"כ הנמצא באחריות שירות בתי הסוהר.

סנגוריו של שגב, אלי זהר ומשה מזור, מסרו היום: "פרטי כתב האישום חסויים ברובם, לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום מצטיירת תמונה שונה".

שגב נבחר לכנסת ב-1992 מטעם מפלגת צומת, ובהמשך פרש ממנה והצטרף לממשלת יצחק רבין כשר האנרגיה והתשתית. אחרי הבחירות ב-1996 פנה לעסקים פרטיים, ומאז הסתבך כמה פעמים בפלילים. ב-2004 נעצר בשדה התעופה באמסטרדם כשניסה לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי. לצורך העברת הכדורים, שהוסוו כסוכריות שוקולד, זייף שגב את הדרכון הדיפלומטי שלו. בגין עבירות אלו נגזרו על שגב חמש שנות מאסר, ורישיונו לעסוק ברפואה נשלל ממנו. בפרשה אחרת הורשע בהונאה, לאחר שמשך סכומי כסף גדולים ואז טען בפני ישראכרט שכרטיסו נגנב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ