הפגישה הגלויה הראשונה מאז 2014: נתניהו נפגש עם המלך עבדאללה בעמאן

לפי לשכת ראש הממשלה, השניים דנו בקידום התהליך המדיני ובהידוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל וירדן. בירושלים רואים בפגישה הוכחה לתקינות היחסים בין המדינות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם עבדאללה ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בעמאן, ב-2014
נתניהו עם עבדאללה ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בעמאן, ב-2014צילום: אי־אף־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם מלך ירדן עבדאללה בעמאן. לשכת ראש הממשלה מסרה כי "ראש הממשלה והמלך שוחחו על ההתפתחויות באזור, על קידום התהליך המדיני ועל קידום היחסים הכלכליים בין שתי המדינות". עוד נמסר מהלשכה כי נתניהו הדגיש את מחויבותה של ישראל לשמירת הסטטוס-קוו במקומות הקדושים בירושלים, נושא שעולה באופן קבוע בשיחות בין השניים. בישראל רואים בפגישה ראיה לכך שיחסי ראש הממשלה והמלך שבו להיות תקינים, לאחר המשבר בין המדינות בשנה שעברה. נתניהו המריא לעמאן בחשאי אחר הצהריים.

הפגישה הגלויה האחרונה בין נתניהו למלך ירדן התקיימה בנובמבר 2014. ב-2016, כפי שדווח ב"הארץ", התכנסה בעקבה פסגת שלום חשאית שבה השתתפו נתניהו ועבדאללה לצד שר החוץ האמריקאי אז ג'ון קרי ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. ביולי שעבר פרץ משבר ביחסי ישראל עם ירדן, על רקע משבר גלאי המתכות בהר הבית והרג שני אזרחים ירדנים בידי מאבטח בשגרירות הישראלית בעמאן. צוות השגרירות הוחזר לישראל וירדן הבהירה שהשגרירה עינת שלאין אינה רצויה במדינה. בינואר הסתיים המשבר, כשישראל הביעה חרטה על התקרית והסכימה לשלם פיצויים על הרג שני האזרחים. בפברואר מונה לשגריר ישראל בירדן אמיר וייסברוד.

הפגישה בין השניים התקיימה על רקע ביקורם במזרח התיכון השבוע של בכירי הבית הלבן, ופרסומה הצפוי של תוכנית השלום שגיבש ממשל טראמפ. בשבוע שעבר הבהירו ל"הארץ" בכירים בבית הלבן כי ארה"ב אינה מתכוונת לדרוש מישראל והפלסטינים לקבל או לדחות את יוזמת השלום, אלא מקווה שינהלו משא ומתן ישיר על בסיסה. קושנר ושליחו של טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, לא ייפגשו עם נציגי ההנהגה הפלסטינית, המחרימה אותם, אך ייוועדו עם מנהיגי סעודיה, מצרים וקטאר. כפי שדיווח "הארץ", אחת המטרות של השניים היא לגייס ממדינות המפרץ מאות מיליוני דולרים שיושקעו בתשתיות ברצועת עזה, כדי להקל על המצב בה וליצור אווירה חיובית לקראת פרסום תוכנית השלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ