חיל הים הכשיר טילי טורפדו חדשים לשימוש מבצעי במערך הצוללות

בשנה האחרונה ערך החיל ניסויים במערכת החדשה, שתשולב גם בצוללות שאמורות להגיע במסגרת הסכם הרכש מגרמניה. מדובר בטילים המסוגלים לפגוע במטרות רחוקות בטווח של עשרות קילומטרים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משט צוללות ביום העצמאות, השנה
משט צוללות ביום העצמאות, השנה

חיל הים הודיע היום (שלישי) בתום ניסויים שנמשכו שנה על הכנסת מערכת טילי טורפדו חדישה ומתקדמת למערך הצוללות שלו. אתמול השלים החיל בהצלחה ניסוי אחרון במערכת, והיא נמצאה כשירה לשימוש מבצעי בצה"ל. הניסויים הכשירו את הטורפדו לשימוש מבצעי בזרוע הים ומעתה ישולבו הטילים בכל צי הצוללות. במסגרת הניסויים שוגרו מערכות טורפדו אל עבר ספינות מטרה המדמות אויב.

מדובר בטורפדו מתקדם המסוגל לפגוע במטרות שנמצאו עשרות קילומטרים מהצוללת, טווחים שנחשבים לארוכים במונחים של לוחמה בים. בניגוד לעבר, מדובר במערכת דיגיטלית המאפשרת לשדרג את המערכת והביצועים של הטורפדו בעתיד על פי הדרישות המבצעיות. הטווח הגדול של הטיל מאפשר לחיל הים להתמודד עם איומים בטווחים שמחוץ לגילוי הצוללת.

למערכת הטורפדו החדשה שנכנסת לפעילות יש יכולות התחמקות ממערכות הטעיה שאמורות לפעול מול שיגור טילי טורפדו. בין השאר תיכנס המערכת לשימוש בצוללות שאמורות להגיע במסגרת הסכם הרכש מגרמניה.

הטיל יכול לפגוע במטרות מעל המים, מתחתיהם וגם במטרות במים רדודים, וניתן לירות אותו בעומק של מאות מטרים מתחת לפני המים. "המערכת הזו מאפשרת לנו להתמודד עם האיומים בזירות השונות והיא מעלה לנו את חופש הפעולה באופן משמעותי", אמר בכיר בחיל הים. "זה צעד ששם אותנו במקום אחרי לגמרי מזה שהיינו בו". הוא הוסיף כי "מדובר בנשק קטלני בזירה של הצוללות". 

מערך הצוללות הוא מערך מבצעי משמעותי בצה"ל. יותר מ-60% מהפעילות של שייטת 7, שייטת הצוללות, היא פעילות מבצעית ואיסוף מודיעין, והיא משמשת כזרוע הארוכה ביותר של צה"ל בגזרות שונות ורחוקות מישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ