הסלמה בדרום

45 רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל; צה"ל תקף 25 יעדי חמאס ברצועה

צה"ל תקף שלוש פעמים הלילה ברצועת עזה: פעם אחת בתגובה להפרחת בלוני התבערה, ופעמיים לאחר שיגורי הרקטות ■ כיפת ברזל יירטה שבע מהן ■ במועצת אשכול אותרו שש נפילות, אחת מהן בגן ילדים ■ באחד היישובים נגרם נזק למבנים ולמכוניות ■ דובר הג'יהאד האיסלאמי: "עזה לא תהיה שטח מטווח למטוסי F-16"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רקטה שנפלה במועצה אזורית אשכול, הבוקר
רקטה שנפלה במועצה אזורית אשכול, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

כ-45 רקטות שוגרו לאורך הלילה (רביעי) מרצועת עזה לכיוון ישראל, בתגובה לתקיפת יעדי חמאס ברצועה. מערכת כיפת ברזל יירטה שבע מהן, שש רקטות נפלו בשטחי יישובים במועצה האזורית אשכול ושלוש רקטות לפחות נפלו בתוך שטח הרצועה. בתגובה, תקף צה"ל פעם נוספת ברצועת עזה, ובסך הכל הותקפו 25 יעדי חמאס. בתום הערכת מצב של הצבא עם ראשי הרשויות המקומיות, הוחלט שלא לתת הנחיות מיוחדות לתושבים, והלימודים מתקיימים כסדרם. אחת הרקטות נפלה בסמוך לגן ילדים.

לאורך הלילה נשמעו 13 פעמים אזעקות צבע אדום במועצות האזוריות אשכול, לכיש, חוף אשקלון, שער הנגב ובאזור התעשייה אשקלון. הראשונה נשמעה בשעה 01:15, לאחר תקיפת צה"ל הראשונה ברצועה, והאחרונה ב-05:51. המועצה האזורית אשכול הודיעה כי זוהו שש נפילות בתוך יישובים במועצה ו-13 נפילות במרחב המועצה כולה. באחד היישובים נגרם נזק למבנים ולמכוניות. המשטרה קראה לציבור לא להתקרב לזירות נפילה לפני שחבלנים מטפלים בהן.

זירת נפילת הרקטה בסמוך לגן הילדים במועצה האזורית אשכול, הבוקר
זירת נפילת הרקטה בסמוך לגן הילדים במועצה האזורית אשכול, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
תיעוד תקיפות צה"ל הלילה

לפי הודעת דובר צה"ל, הצבא תקף הלילה שלוש פעמים ברצועת עזה: בפעם הראשונה הותקפו שלושה יעדי חמאס בדרום הרצועה, בתגובה להפרחת עפיפוני התבערה. בפעם השנייה הותקפו שמונה יעדי חמאס בשלושה מתחמים, בתגובה לשיגורים מעזה. בפעם השלישית הותקפו 11 יעדי חמאס בארבעה מתחמים, בתגובה לירי נוסף לעבר ישראל.

דובר ארגון חמאס ברצועת עזה, פאוזי ברהום, שיבח את הירי לעבר ישראל. "כל הכבוד לכוחות ההתנגדות שהגיבו על התקיפות הישראליות", כתב ברהום בטוויטר, "זוהי הוכחה שכוחות ההתנגדות הם אלו שקובעים את כללי המשחק והם לא יאפשרו לישראל לקבוע כללים חדשים או לפעול כרצונה נגד העם הפלסטיני".

יירוט של כיפת ברזל, היום לפנות בוקר
יירוט של כיפת ברזל, היום לפנות בוקרצילום: מחמוד חאמס/אי־אף־פי
מכונית שניזוקה מרסיסים בשטחי המועצה האזורית אשכול, הבוקר
מכונית שניזוקה מרסיסים בשטחי המועצה האזורית אשכול, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

דובר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, דאוד שיהאב אמר כי "רצועת עזה לא תהיה שטח מטווח עבור מטוסי ה-F-16 הישראליים". בהודעתו, אמר: "התקופה שבה היה לכיבוש חופש תנועה נגמרה. חובתם של כוחות ההתנגדות להגיב בהתאם על פי הנסיבות בשטח ולפי מה שהם רואים לנכון".

מקורות בעזה דיווחו כי ארבעה בני אדם נפצעו באורח קל מפגיעת רסיסים באזור רפיח וחאן יונס כתוצאה מהתקיפות הלילה. שניים מהפצועים היו אנשי המשטרה הצבאית ברצועה. "הקולות והפיצוצים הזכירו לנו את הלילות של קיץ 2014", אמר תושב עזה בשיחה עם "הארץ". לפי גורם רפואי ברצועה, מספר הפצועים הקטן נובע מכך שהתקיפות התמקדו במתחמים ריקים, שחלקם הותקף בשבועות האחרונים.

פגיעת רקטה בקיבוץ במועצה האזורית אשכול, הבוקר
פגיעת רקטה בקיבוץ במועצה האזורית אשכול, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
חלון שניזוק במועצה האזורית אשכול, הבוקר
חלון שניזוק במועצה האזורית אשכול, הבוקרצילום: ביטחון אשכול

שירי אביב, מרכזת החינוך בקיבוץ שבו נפלה הרקטה ליד גן הילדים, סיפרה ל"הארץ": "זו מציאות שאנחנו מכירים והיא לא חדשה לנו. כמובן שאנחנו לא מתרגלים אליה, אלא מתורגלים בה. הילדים משתפים אותנו, אנחנו קודם כל שומעים אותם. היום נוותר על יציאה לחצר". דובר הקיבוץ אמר כי "היה לילה לא פשוט לרוב המשפחות כאן, לילה לבן". הוא הוסיף: "החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ לא ממוגן, והדרישה שלנו היא למגן אותם כי הם (הילדים) שם בקיץ, לאורך כל התקופה. אין לנו אפשרות לטפל בילדים האלה בצורה שהיינו רוצים לטפל בהם כי אין להם מיגון".

אייל ברנדייס, מזכיר הקיבוץ שבו התפוצצו שלוש רקטות, אמר ל"הארץ" כי אחת מהן נפלה מטרים אחדים מבתי מגורים. "בגדול הלילה היה שקט, עד לפנות בוקר כשהחלו התרעות צבע אדום והנפילות", סיפר. "שמענו את השריקות, מניסיון העבר ברור לנו שזה קרוב, ואז שומעים את הנפץ של הפגיעות. אנחנו שומרים על השגרה שלנו, ואנחנו מקווים שמי שצריך לקבל את ההחלטות יידע לקבל את ההחלטות הנכונות, כך שהסבבים הבלתי הגיוניים האלה יגמרו אחת ולתמיד". ברנדייס הוסיף: "יש לא מעט נפגעי חרדה בקרב הילדים, המראות האלה חוזרים שוב ושוב. אבל בגדול, אפשר לומר שגם ילדינו מתמודדים עם זה בהצלחה, וככל שאנחנו משמשים עבורם דוגמא טובה להתמודדות, הם מפתחים את המוסגלות הנכונה להתמודדות עם האירועים".

ביום שני תקף צה"ל תשתיות של חמאס ויעדים המזוהים עמה ברצועת עזה. גם התקיפות הללו היו בתגובה להפרחת בלוני תבערה לשטח ישראל. בתגובה לתקיפה צה"ל, ביום שני בבוקר נורו מהרצועה לישראל שלוש רקטות.

"לצה"ל ידע מודיעיני ויכולת מבצעית להעמיק בתקיפות, ואלה יילכו ויתעצמו ככל שיידרש", הבהירו בצה"ל בתחילת השבוע. "צה"ל נחוש להמשיך ולפעול בעצימות עולה ומתגברת ובמגוון כלים כנגד פעולות טרור עד שייפסקו". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הצהיר השבוע כי "אם מישהו חושב שניתן להמשיך שגרה של עפיפונים ושריפות יום יום אז הוא טועה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ