חמאס והג'יהאד האיסלאמי בהודעה משותפת: כל תקיפה ישראלית תיענה בירי

הארגונים קיבלו אחריות על ירי 45 הרקטות בלילה, ומסרו: לא נאפשר לאויב להכתיב נוסחה חדשה. ראש הממשלה התייחס להתחממות הגבול עם הרצועה ואמר: "העוצמה תגבר ככל שנידרש"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפה באזור רפיח, הלילה
ג'קי חורי

חמאס והג'יהאד האיסלאמי מסרו היום (רביעי) כי כל תקיפה ישראלית ברצועת עזה תיענה בירי. הארגונים קיבלו אחריות על ירי 45 רקטות בלילה לעבר יישובי עוטף עזה, ומסרו כי בוצע בתגובה לתקיפה ישראלית. "אנחנו מחויבים לנוסחה של תקיפה על כל תקיפה. לא נאפשר לאויב להכתיב נוסחה חדשה", מסרו.

שעות אחר כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס קורס קצינים: "אינני מתכוון לפרט את המהלכים מול עזה. העוצמה תגבר ככל שנידרש. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ומוטב שאויבינו יבינו זאת ועכשיו". שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר באותו הטקס: "על מה שהיה אתמול יש לי רק שלוש מילים לומר לחמאס – זו היתה טעות". הרמטכ"ל גדי איזנקוט הוסיף, "נמשיך לפגוע במבקשי רעתנו ונחזיר את הביטחון לתושבי הדרום בדומה לשאר אזורי המדינה, ואני משוכנע שנשיג זאת בתבונה ובנחישות בהקדם".

מוקדם יותר אמר דובר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, דאוד שיהאב, כי "רצועת עזה לא תהיה שטח מטווח עבור מטוסי ה-F16 הישראליים". בהודעתו אמר: "התקופה שבה היה לכיבוש חופש תנועה נגמרה. חובתם של כוחות ההתנגדות להגיב בהתאם על פי הנסיבות בשטח ולפי מה שהם רואים לנכון".

בלילה נורו 45 רקטות מהרצועה, שש מהן פגעו ביישובי המועצה האזורית אשכול. על פי גורמים בצבא, עד כה תקיפות של יעדי חמאס בתגובה לפיגועי טרור ללא אבדות בנפש עברו בשקט יחסי - אך כעת השתנה הדפוס. מסיבה זו, ציינו אותם גורמים, בחודשים האחרונים נמנעו בצה"ל מלפגוע בפעילים של הארגון או במשגרי עפיפוני התבערה.

לפי הודעת דובר צה"ל, הצבא תקף הלילה שלוש פעמים ברצועת עזה: בפעם הראשונה הותקפו שלושה יעדי חמאס בדרום הרצועה, בתגובה להפרחת עפיפוני התבערה. בפעם השנייה הותקפו שמונה יעדי חמאס בשלושה מתחמים, בתגובה לשיגורים מעזה. בפעם השלישית הותקפו 11 יעדי חמאס בארבעה מתחמים, בתגובה לירי נוסף לעבר ישראל.

היום ירו מטוסי חיל האוויר לעבר שתי חוליות שניסו להפריח בלוני תבערה, האחת בדרום רצועת עזה והשנייה בצפון הרצועה. לפי דיווחים מעיתונאים פלסטינים, לא היו נפגעים.

גורמים בכירים במערכת הביטחון הבהירו היום השבוע לאנשי הדרג המדיני כי לעמדתם, הדרך להתמודד עם מפריחי עפיפוני ובלוני התבערה היא באמצעות תקיפת יעדים של חמאס, ולא על ידי פגיעה במפריחים עצמם

בצה"ל נוטים להימנע מאפשרות של פגיעה ממוקדת במשגרים, בין השאר מכיוון שלהערכתם תקיפה כזו עלולה להביא לנפגעים רבים. בכירים בצבא הבהירו בכל הזדמנות בימים האחרונים למקבלי ההחלטות כי הם אינם רואים הצדקה מבצעית לתקיפה ישירה של המשלחים וסברו שאין לשנות את המדיניות באשר לכך. 

גורמים בכירים בצה"ל סבורים כי תקיפה של יעדי חמאס ברצועה תביא לאפקט גדול יותר נגד התופעה, מאשר התמורה שתהיה לתקיפה ממוקדת של אזרחים. האפשרות השנייה, להערכת הבכירים, עלולה להוביל לסבב אלים שבצה"ל מנסים לדחות ככל שניתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ