המדינה מממנת במאות אלפי שקלים חוות חקלאיות בגדה המערבית שנבנו בניגוד לחוק

החוות באפרת ובגבע בנימין הוקמו על קרקע שייתכן שהיא בבעלות פלסטינית. משרד החינוך מקצה להן שעות לימוד ל"חינוך חקלאי אקולוגי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החווה חקלאית באפרת, בשבוע שעבר

המדינה תומכת כלכלית בשתי חוות חקלאיות לא חוקיות, שהוקמו בגדה המערבית על קרקע שאינה אדמת מדינה. חווה אחת נמצאת בהתנחלות אפרת באזור גוש עציון והשנייה בהתנחלות גבע בנימין, שבמרכז הגדה. לפי תקציבה של אפרת, הממשלה העבירה בשנה האחרונה להתנחלות 992 אלף שקלים עבור החווה שבתחומה, אך לא ברור איזה ממשרדי הממשלה אחראי להעברת התקציב. החוות הוקמו על ידי הרשויות המקומיות בשטחים ומשרד החינוך מקצה להן שעות לימוד. ברשויות ובמשרד החינוך אישרו את הקשר לחוות, שמשמשות ל"חינוך חקלאי אקולוגי" ומובאים אליהן תלמידים מהאזור.

החוות הוקמו לפני כעשור על מובלעות בשטח אדמות המדינה שעליהן הוקמו ההתנחלויות. המדינה לא יכולה לבנות או להסדיר מבנים לא חוקיים במובלעות אלה, משום שייתכן שהן בבעלות פלסטינית פרטית. במקרה של החווה באפרת, תצלומי אוויר היסטוריים שבידי ארגון כרם נבות מראים כי השטח שעליו הוקמה עובד בעבר, כך שהסברה היא שהוא שייך למי שעיבד אותו, כפי שקובע החוק העותמאני שהיה קיים בגדה.

"פעם נוספת, ההתנחלות אפרת נתפסה כשהיא עושקת את אדמות שכניה הפלסטינים", אמר דרור אטקס מארגון כרם נבות. "גם הפעם בטח יספרו לנו שמדובר ב׳אדמות מדינה׳, כמו במקרה של הספרייה, גני השעשועים, מגרשי החניה ומועדון הנוער (בהתנחלות, י"ב). אבל האמת היא פשוטה, אפרת היא סניף טיפה יותר מתוחכם של מפעל הגזל שישראל מנהלת בגדה המערבית".

מקור במינהל האזרחי אמר ל"הארץ" כי העבודות בגבע בנימין מצויות בתוך תחום תוכנית המתאר, ולכן סמכות האכיפה במקום היא של המועצה האזורית מטה בנימין ולא של המינהל. למרות זאת, המועצה נמנעת מלאכוף את החוק בעניין החווה. המקור הוסיף כי בחווה יש גם מבנה לא חוקי שנמצא מחוץ לתוכנית המתאר, אך לא ניתן לטפל בכך בשל חוק ההסדרה: בית המשפט הורה להקפיא את האכיפה נגד מבנים לא חוקיים שעשויים להיות מוסדרים בהתאם לחוק, עד להכרעת בג"ץ בנושא. המקור הוסיף כי הליכי האכיפה נגד החווה באפרת "יתקיימו בהתאם לסדרי העדיפויות".

מאפרת נמסר בתגובה: "חרף העובדה שהמקרקעין אינם בתחום הקו הכחול, מדובר באדמות מדינה. איש לא דרש עליהן בעלות במשך עשרות שנים. עובדה זו מדברת בעד עצמה. עבודות חקלאיות במקום אינן סותרות את תוכנית בניין העיר (תב"ע) במקום, ובכל מקרה, כל אשר הוצב במקום הוא מבנה יביל. ככלל, אפרת שמרה מאז יומה הראשון לא רק על החוק אלא גם שמה דגש על יחסי שכנות טובים".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, אמר ל"הארץ" כי "אלה קרוואנים במקום שהיה בו בית ספר, אני לא יודע להגיד בתוך או מחוץ לקו כחול. זה אתר שקיים כבר הרבה שנים, שהיה בהתחלה בית ספר ממלכתי-דתי. לפי מיטב ידיעתי, מבנה הקבע מיועד להיבנות באזור כוכב יעקב בתחום התב"ע. כרגע הם שם ואין להם אפשרות להתרחב. המבנים קיימים שם לדעתי יותר מעשר שנים".

במשרד החינוך סירבו לענות לשאלות "הארץ" באשר לתמיכתם בחוות שנבנו בניגוד לחוק ומסרו כי "החוות המדוברות הוקמו על ידי הרשויות המקומיות. המשרד מקצה לשתי החוות הללו שעות לימוד בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ