לבני מאיימת על גבאי: המחנה הציוני יתפרק אם לא אמונה ליו"ר האופוזיציה

"ראשות האופוזיציה בעיניי הכרחית להמשך השותפות", אמרה לבני בישיבת סיעת המחנה הציוני. בעקבות מינוי הרצוג ליו"ר הסוכנות היהודית, היו"ר גבאי נדרש למנות ראש אופוזיציה חדש

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לבני, גבאי והרצוג בישיבת סיעה בכנסת, החודש
לבני, גבאי והרצוג בישיבת סיעה בכנסת, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת הכנסת ציפי לבני דרשה היום (שני) מיו"ר המחנה הציוני אבי גבאי שימנה אותה לראשת האופוזיציה במקום יצחק הרצוג, ואמרה שזהו תנאי מבחינתה להמשך השותפות בין מפלגת התנועה למפלגת העבודה. "ראשות האופוזיציה בעיניי הכרחית להמשך השותפות", אמרה בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני, "ויכולה להיות הזדמנות נהדרת לחיזוק השותפות וגם להחלטות ביחס לעתיד". גבאי אמר שלא יענה על שאלות בנושא.

גבאי נדרש למנות ראש אופוזיציה חדש לאור העובדה שהוא אינו חבר כנסת והרצוג מונה ליו"ר הסוכנות היהודית. על גבאי לאייש את התפקיד בדמות אחרת מסיעת המחנה הציוני, שתייצג את המפלגה בכל האירועים הרשמיים לקראת הבחירות הבאות. 

בסוף השנה שעברה פורסם על מתיחות בין גבאי ללבני, שבעקבותיה ערכה ראשת התנועה סקרים כדי לבחון את האפשרות להתמודד ברשימה עצמאית בבחירות הבאות. בשיחה עם מקורביה אמרה אז לבני כי אם תידחק לפינה על ידי גבאי תתמודד עצמאית עם התנועה כמו בבחירות ב-2013. היא ציינה כי מעמדה הציבורי חזק וכי היא סבורה שאם תתמודד לבד תעבור את אחוז החסימה.

הרקע למתיחות בין השניים, בין היתר, היא שגבאי לא מאמין במודל השותפות בין העבודה למפלגת התנועה. לשיטתו, למפלגה יש מנהיג אחד, לא הנהגה דו-ראשית. הוא המנהיג, ואחריו כל היתר. השבר המשמעותי ביניהם נוצר לאחר דבריו של גבאי בראיון באוקטובר האחרון, בו אמר כי אין חובה לפנות התנחלויות. לבני ביקרה את הדברים בקבוצת הווטסאפ של המפלגה וגבאי ראה את התנהגותה כלא חברית. מאז, היחסים בין השניים צוננים. 

גבאי בירך בישיבה היום את הרצוג על מינויו ואמר ש"הוא המתאים ביותר למלא את התפקיד החשוב הזה, במיוחד בתקופה הזו. תקופה בה קהילת יהדות התפוצות מצויה בשבר עמוק מול מדינת ישראל. שבר שהלך והחריף בשנים האחרונות בגלל התנהלות חסרת אחריות של הממשלה".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), הבהירה כי "תפקיד משמעותי וחשוב, שיש כמה אנשים שמתאימים לו". לדבריה, "ההחלטה בדבר האיוש לא צריכה להיעשות בקמפיינים תקשורתיים, ולכן אין לי כוונה לתדרך או להתראיין בנושא. צריך להיות מוכרע אך ורק על השאלה מה מייצר אופוזיציה חזקה ולוחמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ