דיווח: מצרים תציג תוכנית לשיקום הרצועה בפני משלחת חמאס בקהיר

התוכנית תכלול הקמת אזור סחר משותף בין הרצועה לסיני, ותובא בפני משלחת חמאס שתבקר בימים הקרובים בקהיר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה הפליטים בחאן יונס, בשבוע שעבר
מחנה הפליטים בחאן יונס, בשבוע שעברצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט?

מצרים תציג בקרוב בפני חמאס תוכנית לשיפור המצב ברצועה, שתכלול הקמת אזור סחר משותף בין הרצועה לצפון סיני, שיפור התנועה במעבר רפיח ומתן שימוש בשדה התעופה באל־עריש, כך דווח היום (שלישי) בעיתון אל־אחבאר הלבנוני. התוכנית תובא בפני משלחת של חמאס, שתצא בימים הקרובים לקהיר כדי לדון עם המודיעין המצרי במצב ההומניטרי ברצועה. על פי הדיווח, המצרים מתכוונים ליישם את התוכנית גם אם בחמאס יתנגדו. מהמודיעין המצרי נמסר כי הם ימשיכו במאמצים ליישום הפיוס וכי הם ממתינים לתשובות מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בחמאס לא הכחישו את הדיווח, אך סירבו למסור פרטים על המשלחת.

גורם פלסטיני המעורה בפרטים אמר בשיחה עם "הארץ" כי רוב המשלחת יהיה מורכב מפקידים בכירים ולא מנציגי הדרג המדיני. לדבריו, בחמאס נזהרים, לפחות פומבית, להעניק ממד מדיני למהלך. עם זאת, הם לא יתנגדו לפרויקטים אזרחיים שיובילו לשיפור במצב הכלכלי וההומניטרי ברצועה. לכן הדיונים יתקיימו לכאורה על ידי גורמים מקצועיים בלבד.

דיווח זה מתקבל על רקע ביקורה של המשלחת האמריקאית בראשותו של ג'ראד קושנר בקהיר, ובמקביל לפגישה בין בכירים בלשכה המדינית של חמאס לנציגי רוסיה בראשות שר החוץ סרגיי לברוב. ראש המשלחת לרוסיה, מוסא אב־מרזוק, אמר שלשום שהרוסים סיכמו אתם שלא יתנו יד ל"עסקת המאה" האמריקאית. גם ברשות הפלסטינית ממשיכים במאמצים לסיכול התוכנית האמריקאית: עבאס ייצא גם הוא למוסקבה בחודש הבא להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ויהיה נוכח במשחק הגמר של המונדיאל. בלשכתו הבהירו כי ינצל את המעמד הבינלאומי לשיחות מדיניות עם פוטין ומנהיגי עולם שיגיעו לבירה הרוסית.

דובר הנשיא הפלסטיני, נביל אבו רודיינה, תקף אתמול פעם נוספת את התוכנית האמריקאית. לדבריו, "עסקת המאה" הפכה להיות עסקת עזה: "מטרת התוכנית היא ביטול הזהות הלאומית הפלסטינית וריסוק השאיפה הפלסטינית להקמת מדינה שבירתה ירושלים המזרחית". הוא כינה את צעדי האמריקאים "מצג שווא של קידום התהליך המדיני". לפי אבו רודיינה, כל הצעה להקמת נמל ימי או פרויקט אחר בעזה, בהעדר פתרון מדיני, הוא ניסיון לברוח מהמציאות הנפיצה. עוד הדגיש אבו רודיינה כי הממשל האמריקאי חי באשליה שהוצאת ירושלים משולחן המשא ומתן תכשיר את השטח לעסקת עזה, שהיא עסקה פסולה בעיני הפלסטינים והמדינות ערב וגם הקהילה הבינלאומית.

ברשות מעודדים דווקא מדבריו של קושנר עצמו, שהדגיש בראיון לעיתון אל־קודס שמדינות ערב הבהירו את עמדתן, שכל פתרון חייב להיות על בסיס הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, ועל פי מתווה שיבטיח שיכבד את רצון הפלסטינים. בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי אין מדינה ערבית שתשתף פעולה עם האמריקאים בפומבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ