פלסטיני בן 17 שניסה לחדור מהרצועה לישראל נהרג מאש צה"ל

כוח צה"ל ירה באמצעות טנק לעבר שני פלסטינים לאחר שהבחין בהם זוחלים לכיוון הגדר. אתמול סוכלו שני ניסיונות חדירה נוספים לישראל מהרצועה, הפלסטינים דיווחו על כמה פצועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגמ"ש של צה"ל ליד גבול הרצועה, באפריל

כוח צה"ל פתח הלילה (חמישי) באש לעבר שני פלסטינים שניסו לחדור לישראל בדרום רצועת עזה. אחד מהם, מוחמד אבו עזום בן 17, נפצע קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו. לפי הצבא, הכוח זיהה את השניים כשהם מתקדמים בזחילה לכיוון גדר המערכת, ירה לעברם באמצעות טנק וסיכל את החדירה. מצה"ל נמסר כי במקום אותרו בקבוקי תבערה. 

אתמול אירעו שני ניסיונות חדירה מהרצועה לשטח ישראל. לפי הצבא, במקרה הראשון ניסה פלסטיני לחדור לישראל בצפון הרצועה ונפצע מאש צה"ל. הפצוע פונה לקבלת טיפול רפואי בישראל ושאר הפלסטינים שניסו לחצות עמו את הגדר נמלטו בחזרה לרצועה.

כמה שעות לאחר מכן הודיע צה"ל כי הוא זיהה שלושה פלסטינים שחיבלו בגדר וניסו לחדור לישראל בדרום הרצועה. לפי הצבא, הכוח הגיב בירי לעברם וסיכל את החדירה. במקביל, הפלסטינים דיווחו אמש על ארבעה פצועים מאש צה"ל מזרחית לרפיח. לא ברור אם מדובר באותה תקרית.

חיל האוויר תקף אתמול לפנות בוקר מכונית של פעיל חמאס, החבר בחוליה ששיגרה בלוני נפץ ותבערה לעבר ישראל. לפי דובר צה"ל, באותו הלילה זוהו 13 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל, ומערכת כיפת ברזל יירטה שלוש מהרקטות. אתמול אחר הצהריים הודיעו כלל הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה, לרבות הזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, כי הם לוקחים אחריות על ירי הרקטות לעבר ישראל

כלי הרכב שהותקף במחנה הפליטים נוסיראת

בהודעת הפלגים נמסר כי הירי בא בתגובה לתקיפת המכונית אמש בידי צה"ל במחנה הפליטים אנסיראת. עוד מסרו כי הם מחויבים להשיב ב"תקיפה על כל תקיפה" וכי "לא יאפשרו לאויב להכתיב נוסחאות חדשות לעם הפלסטיני".

לפני שבוע שוגרו בלילה אחד כ-45 רקטות מהרצועה לכיוון ישראל, זאת בתגובה לתקיפת יעדי חמאס ברצועה. מערכת כיפת ברזל יירטה שבע מהן, שש רקטות נפלו בשטחי יישובים במועצה האזורית אשכול ושלוש רקטות לפחות נפלו בתוך שטח הרצועה. בסך הכל צה"ל תקף 25 יעדי חמאס באותו לילה. יומיים קודם לכן נורו שלוש רקטות מהרצועה לעבר ישראל. אחת מהן נפלה בשטח הרצועה. זמן קצר לאחר מכן הודיע צה"ל כי תקף תשעה יעדי חמאס ברצועה.

במערכת הביטחון מזהים בשבועות האחרונים נכונות של חמאס לסבב לחימה נוסף מול ישראל, כפתרון אפשרי למשבר ההומניטארי בעזה. לפי הערכות בישראל, חמאס מאמין שעימות ממושך בעוצמה גבוהה יקדם את שיקום הרצועה והשקעה במיזמי תשתית בה. נראה שבינתיים חוששים בארגון מההשלכות של סבב לחימה מלא, ולכן מבקשים לשמר את המתיחות בגבול הרצועה תוך "מתיחת החבל" מול ישראל. זאת, באמצעות הפרחת עפיפוני ובלוני תבערה, ניסיונות חדירה לישראל וקביעת משוואה חדשה, שלפיה תקיפות צה"ל ברצועה ייענו בירי לעבר ישראל. עם זאת, ההערכה היא שבחמאס התקבלה החלטה להתעמת עם ישראל, ולפיכך עימות נרחב הוא שאלה של זמן.

במערכת הביטחון סבורים כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר, נחוש לזרז את שיקום הרצועה. סנוואר העביר מסרים שלפיהם יהיה מוכן לפשרות לצורך זה, אך התפרקות של הארגון מנשקו לא עלתה על הפרק בשום שלב. אף שבחמאס מבינים שישראל או מדינות אחרות המעורבות במשבר לא יקבלו עמדה זו, נראה שסנוואר אינו מוכן לשקול אפשרות כזו, גם אם הדבר יוביל למלחמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ