דריכות גוברת בצה"ל בעקבות התקרבות כוחות צבא סוריה לגבול ישראל

ישראל לא צופה עימות ישיר בינה לצבא הסורי ובשלב זה לא מתוכנן תגבור כוחות בגולן. איזנקוט יציג לרמטכ"ל האמריקאי את הקווים האדומים שחצייתם תחייב את צה"ל להתערב בנעשה בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשן מיתמר מעל העיר דרעא, היום

צה"ל הגביר את הדריכות בקרב כוחותיו ברמת הגולן, לנוכח ההסלמה בלחימה בין משטר אסד לארגוני המורדים בדרום סוריה והתקרבות כוחות הצבא לגבול עם ישראל. ישראל אינה צופה עימות ישיר בינה לבין הצבא הסורי, אך נערכת להשלכות אפשריות של המתקפה שבה פתח המשטר, בסיוע רוסי ואיראני, באזור דרעא, המרוחק כ-60 קילומטרים מן הגבול. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, יצא הערב לוושינגטון, שם יקיים מפגש בזק עם עמיתו האמריקאי, וביום ראשון יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בהיערכות העורף למלחמה בצפון.

כלי תקשורת בסוריה דיווחו על נטישה של עשרות אלפי בני אדם, הנמלטים מאזור דרעא בשל החרפת התקיפות האוויריות של המשטר וחיל האוויר הרוסי נגד המורדים. אזרחים רבים יצאו דרומה, לכיוון הגבול הירדני, אך ירדן אינה מאפשרת את כניסתם לתחומה. הערב דווח גם על הגעת מאות אזרחים מדרעא מערבה, לכיוון רמת הגולן הסורית, במרחק קצר יחסית מן הגבול עם ישראל. בכמה מקומות כבר נפרסו אוהלים.

גם ישראל אינה מתכוונת לאפשר כניסה המונית של פליטים לשטחה. במקרים הומניטאריים יישקל סיוע נקודתי לפליטים. בשלב זה לא רואים בצה"ל צורך בתגבור כוחות משמעותי בגולן. במערכת הביטחון ובדרג המדיני יתקיימו הערכות מצב תכופות, כדי לבחון את ההתפתחויות בסוריה.

הפגישה בין איזנקוט לראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, תואמה בימים האחרונים. שני הרמטכ"לים ידונו בעיקר במתרחש בסוריה ובמאמץ המשותף של שתי המדינות להגבלת המעורבות הצבאית האיראנית באזור.

בשבועיים האחרונים דיווחה התקשורת הבינלאומית על לפחות שתי תקיפות אוויריות של ישראל בסוריה, נגד יעדים צבאיים הקשורים באיראן. בתקיפה הראשונה, סמוך לגבול סוריה ועיראק, נהרגו עשרות אנשי מיליציה שיעית הממומנת בידי איראן. בתקיפה השנייה הופצץ מצבור נשק בשדה התעופה של דמשק, זמן קצר לאחר שאמצעי הלחימה הובאו במטוס מאיראן. איזנקוט צפוי להעלות בפני דנפורד את הקווים האדומים של ישראל, שחצייתם תחייב התערבות שלה בנעשה בדרום סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ