צה"ל העביר הלילה סיוע הומניטרי לסורים שנמלטו לאזור הגבול עם ישראל

צה"ל העביר במהלך הלילה סיוע הומניטרי בארבעה מוקדים של עיר האוהלים שהוקמה מול הגבול עם סוריה ■ בעקבות הלחימה הגוברת והתקדמות כוחות אסד, אזרחים סורים רבים בורחים מבתיהם ■ קצינים בצבא סוריה החופשי: מוכנים להניח את נשקנו, אך לא לעזוב את דרעא

נעה שפיגל
ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה אוהלים ליד גבול ישראל, הבוקר
מחנה אוהלים ליד גבול ישראל, הבוקרצילום: גיל אליהו

צה"ל העביר הלילה (שישי) סיוע הומניטרי לאזרחי סוריה שנמלטו למחנות אוהלים ברמת הגולן הסורית. המבצע התקיים בארבעה מוקדים במקביל, ובמסגרתו הועברו כ-300 אוהלים, 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טון של ביגוד והנעלה. בצה"ל הדגישו כי לא יאפשר מעבר סורים לשטח ישראל.

לפי צה"ל, במחנות הממוקמים בקרבת הגבול חיים כמה אלפי סורים בתנאים ירודים ללא גישה למים, חשמל, מקורות מזון או מצרכים בסיסיים. בצבא זיהו בימים האחרונים עלייה במספר הסורים השוהים במחנות, שהוקמו לפני כמה חודשים, והבוקר נראו כמה כלי רכב של אזרחים סורים שנמלטו מגיעים לעיר האוהלים.

מחנה אוהלים ליד גבול ישראל, הבוקרצילום: גיל אליהו
מבצע הסיוע של צה"ל, הלילה

על פי נתוני המוקד הסורי לזכויות אדם, 120 אלף פליטים יצאו מאזור דרעא מאז תחילת הקרבות באזור, ולפי כלי תקשורת במדינה בשל החרפת התקיפות האוויריות של המשטר וחיל האוויר הרוסי נגד המורדים. אזרחים רבים יצאו דרומה, לכיוון הגבול הירדני, אך ירדן אינה מאפשרת את כניסתם לתחומה. אמש דווח גם על הגעת מאות אזרחים מדרעא מערבה, לכיוון רמת הגולן הסורית, במרחק קצר יחסית מן הגבול עם ישראל. בכמה מקומות כבר נפרסו אוהלים.

גם ישראל אינה מתכוונת לאפשר כניסה המונית של פליטים לשטחה. במקרים הומניטאריים יישקל סיוע נקודתי לפליטים. בשלב זה לא רואים בצה"ל צורך בתגבור כוחות משמעותי בגולן. במערכת הביטחון ובדרג המדיני יתקיימו הערכות מצב תכופות, כדי לבחון את ההתפתחויות בסוריה.

מחנות האוהלים בגבול סוריה, היום

מעמותת רופאים לזכויות אדם נמסר: "אסור לנו לעמוד מנגד אל מול סיכון לחיי אדם בסוריה. יש לאפשר למי שמבקש הגנה ונמלט על חייו מחסה. על פי הפרסומים, ישראל לא תהיה מוכנה להכניס לשטחה אזרחים סורים אלא רק לסייע מבחינה הומניטרית. לאור החשש לחיי אדם מעבר לגדר, העזרה ההומניטרית החשובה ביותר היא הגנה על חייהם".

ד"ר דובי הדר, מומחה ללימודי ארץ ישראל ובעלים של חברת טיולים בסגוואי שפועלת באזור אמא כי "רוב ההתרחשויות הן מעבר להישג העין הרגילה". מול אלוני הבשן, היישוב בו מתגורר הדר, נמצא במרחק כמה מאות מטרים מחנה הפליטים של בריקה, כפר סורי שנמצא במעמד מיוחד בשטח שבין ישראל וסוריה. מדובר במחנה פליטים קטן יחסית לאחרים בצפון סוריה. לא רחוק ממנו נמצא הכפר ביר עג'ם, גם הוא נשאר בשטח שבין המדינות אחרי מלחמת ששת הימים. כמה קילומטרים מזרחה לשם נמצא מחנה פליטים נוסף שנמצא כולו בשטח סוריה.

בשנים האחרונות העבירה ישראל מזון וביגוד ותרופות למי שצה"ל מכנה "בני המקום" - תושבי כפרים סונים בקרבת הגבול, שאלפים מהם גם נכנסו לארץ לצורך טיפול רפואי. בתקשורת המערבית דווח גם על העברת נשק ותחמושת מישראל למיליציות מקומיות שלחמו נגד המשטר, אולם ישראל הכחישה את הדברים.

קשה לראות תמיכה ציבורית במהלך שיסכן חיי חיילי צה"ל כדי להציל אזרחים ערבים ממדינת אויב. ככל הנראה ישראל לא תתערב ישירות נגד המשטר כשאנשיו יגיעו לבסוף לגולן הסורי, אלא תנסה לכרוך זאת בהסכם כולל, שירחיק את האיראנים והמיליציות השיעיות.

מוכנים להיכנע, אך לא לעזוב את דרעא

קצינים בצבא סוריה החופשי הפעילים באזור דרעא העבירו בימים האחרונים מסרים למשטר אסד כי הם מוכנים להניח את נשקם בתנאי שיישארו בכפריהם ולא ייאלצו לעבור לאזור אחר, ובפרט לאידליב - שם מרוכזים המורדים שפונו מרחבי סוריה, ובעיקר החמושים הנמנים על הפלגים האסלאמיים.

אחד הקצינים אמר ל"הארץ" כי הכוחות הפועלים במחוז דרעא הם ברובם המכריע סורים בני המקום ולא בעלי אזרחות זרה כמו לוחמי דאעש, ואינם מזוהים עם האסלאם הקיצוני. "לאחרונה היה לחץ, בעיקר מצד הרוסים, שנצא לאידליב. אמרנו שאנחנו מבינים שבמאזן הכוחות הקיים הקרב אבוד ולכן אנחנו מוכנים להניח את הנשק ולהגיע להסדרה, אבל לא במחיר של לעזוב את האזור". לפי הקצין, בעקבות אי-ההסכמה הכריז הצבא הסורי באישור רוסיה על המבצע להחזרת השליטה על מחוז דרעא.

איש אופוזיציה סורי המעורה בפרטים אמר בשיחה עם "הארץ" כי בימים האחרונים עלו ניסיונות מקומיים ביישובים שונים להגיע להסדרה. כך, אתמול נראו בכפרים שונים תושבים המנופפים בדגל סוריה ומהללים את הצבא.

לפי אותו גורם, על אף הניסיונות ישנו חשש כבד בקרב עשרות אלפי אזרחים שבחרו להימלט לכיוון גבול ירדן. "אני לא מזהה נהירה לכיוון ישראל", אמר. "יש אנשים שיוצאים בפרוזודורים שפתח הצבא הסורי בעיקר לכיוון מזרח וצפון, ויש אלה שפנו לכיוון ירדן והתמקמו באזור הגבול. כמה מאות עשו את הדרך לכיוון מחנה שהיה כבר קיים באזור קוניטרה, לא הרחק מקו הפסקת האש עם ישראל, ויש אלה שיצאו לשטחים פתוחים. העיקר שיהיו רחוקים מההפגזות". 

אמש מסר בכיר סורי לערוץ אלמיאדין כי סוכם על הפסקת אש של 12 שעות עם המורדים במטרה לאפשר יציאה של אזרחים, או לקדם הסדרה מקומית בחלק מהכפרים אליהם מתקדם הצבא הסורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ