בכיר חוקרי השואה: הפולנים סובבו אותנו, ההצהרה היא בגידה ופגיעה בעם היהודי

פרופ' יהודה באואר אמר כי ההצהרה המשותפת על ביטול החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה היא קבלה של סיפור שקרי: "לישראל יותר חשובים היחסים הכלכליים-ביטחוניים-פוליטיים מעסק קטן כמו השואה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים100
נתניהו בהצהרה על החוק הפולני בקריה, השבוע
נתניהו בהצהרה על החוק הפולני בקריה, השבועצילום: חיים צח / לע"מ
עופר אדרת
עופר אדרת

פרופ' יהודה באואר, בכיר חוקרי השואה בעולם, מכנה את ההצהרה המשותפת הישראלית-פולנית, "בגידה", טוען כי היא "פוגעת בעם היהודי ובזיכרון השואה" ומאשים: "הפולנים סובבו אותנו". בראיון לרון נשיאל ב"כאן ב", התייחס באואר בן ה-92, חתן פרס ישראל, לביטול החוק הפולני האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה ולהצהרה המשותפת שעליה חתמו ראשי הממשלה של פולין וישראל. "זה הישג קטן וטעות גדולה מאוד, זה גובל בבגידה", אמר. לדבריו, ישראל קיבלה את הנרטיב הפולני ו"נתנה לו גושפנקה", אף כי הוא "סיפור שקרי לגמרי".

בהמשך דבריו שב באואר על המילה "בגידה" והחריף את הטון. "ההצהרה המשותפת היא בגידה, בגידה, בגידה", אמר. לדבריו, בכך שישראל חתמה עליה, היא בגדה בהיסטוריונים פולנים, אשר נרדפים בידי ממשלת פולין על כך שהם "מספרים את האמת", כדבריו. בכך, הוא התייחס לחוקרים דוגמת פרופ' יאן תומש גרוס ויאן גרבובסקי, שחוקרים את מעורבות הפולנים ברצח יהודים בשואה.

באואר העריך כי גם אחרי ביטול הסעיף הפלילי בחוק, פולין תשתמש בחוק האזרחי כדי לרדוף חוקרים פולנים ש"אומרים את האמת", כדבריו. "הם יתבעו מהם כסף, הם ירוששו אותם, הם ימנעו מהם תקציבים. ואנחנו נותנים להם גושפנקה...הם יגידו, 'מה אתם רוצים, הישראלים הסכימו לזה, מה אתם עושים רעש?'".

ביום רביעי בשבוע שעבר, בתום משא ומתן חשאי בין ישראל ופולין, ביטלה ורשה את הסעיפים הפליליים ב"חוק השואה", שחוקק בינואר, ואיים להטיל עונש מאסר על מי שיטען כי העם הפולני היה מעורב בפשעי הנאצים. ישראל, מצדה, חתמה על הצהרה משותפת עם פולין, שבה היא קיבלה את הנרטיב הפולני באשר לשואה, המדגיש את חלקם של פולנים בהצלת יהודים וממעיט מחלקם ברדיפת יהודים ובסיוע לנאצים.

פרופ' באואר, 2006
פרופ' באואר, 2006צילום: קובי גדעון / באובא

בהצהרה המשותפת, שהוקראה ביום רביעי בשידור חי בטלוויזיה הן בידי נתניהו והן בידי מקבילו הפולני, מתאוש מורביצקי, רק משפט אחד התייחס לשותפות של פולנים ברצח יהודים: "אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה של התאכזרות כלפי יהודים על ידי פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה". בהמשך, נטען בהצהרה כי פולנים "מסוימים", שסייעו לנאצים, עשו זאת "ללא קשר למוצאם". לצד זאת, נטען כי "פולנים רבים" סיכנו את חייהם למען הצלת יהודים.

באואר תקף בחריפות את המשפטים האלה. "זה שקר מוחלט. מה זה 'בלי קשר למוצאם'? הם נולדו על הירח? זה פולנים, ולא אחד או שניים", אמר. בהתייחסו למספרם של פולנים שהצילו יהודים ולכך ש"יד ושם" הכיר בכ-6,700 חסידי אומות עולם,  אמר באואר כי המספר הזה רחוק מלענות להגדרה של "רבים". לדבריו, "גם אם נניח שהמספר האמיתי הוא 200 אלף. מתוך 21 מיליון פולנים שחיו, זה אחוז אחד בלבד. מה עם כל ה-99% האחרים"? לדברי באואר, ההצהרה המשותפת "מורידה את הערך של חסידי אומות העולם האמיתיים, וממעיטה בערך של הפעולה ההירואית שלהם".

באואר סיכם ואמר: "הפולנים הונו אותנו, סובבו אותנו על האצבע ואנחנו הסכמנו לזה, כי למדינת ישראל יותר חשובים היחסים הכלכליים-ביטחוניים-פוליטיים עם פולין מאשר עסק קטן כזה, כמו השואה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ