ישראל הבהירה שלא תקבל נוכחות של אף גורם בגולן מלבד צבא סוריה

ישראל העבירה לסורים את הקווים האדומים שלה בנוגע ללחימה בגבול באמצעות ארה"ב ורוסיה. כמה ממעוזי המורדים בדרום המדינה נכנעו. צה"ל קלט בסוף השבוע שישה פצועים סורים, מהם ארבעה ילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול בשטח באחד הפצועים הסורים שנקלטו בישראל, ביום שישי

בצל הלחימה בסוריה באזור הגולן, במערכת הביטחון לא צופים בשלב זה עימות ישיר בין צה"ל לצבא אסד. בימים האחרונים הועברו מסרים בין גורמים בכירים לגבי הקווים האדומים של ישראל בקרבות הסמוכים לקרבות. בפגישה שנערכה בין הרמטכ"ל גדי איזנקוט לראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, גנרל ג'וזף דנפורד, הועלו כל התרחישים שישראל לא תהיה מוכנה להבליג עליהם מצד הצבא הסורי, או גורמים נוספים בזירה כמו איראן או חיזבאללה. ישראל הבהירה לכל הצדדים שהיא מצפה לשמירה על הסכם ההפרדה שנחתם בשנת 1974, ועל קווי ההפרדה שנקבעו לכניסה של צבא ושל אמצעי לחימה כבדים לשטח הסורי.

סביר להניח שבצה"ל לא יגיבו לכל חריגה של טנק סורי, אבל הקו המנחה הוא שלא ייעשו שום פשרות באותו הסכם וישראל מצפה לשמור עליו כפי שהיה לאורך כל השנים מאז חתימתו. את הדברים העבירה ישראל באמצעות ארצות הברית ורוסיה כדי שאלו ישמרו על האינטרסים בלחימה. בנוסף, ישראל עוקבת מקרוב כדי להבין מי הכוחות שפועלים בשם הצבא הסורי. מבחינת מערכת הביטחון, רק צבא אסד הוא זה שיכנס ללחימה באזור והוא גם הכוח היחיד שיקבל שליטה על השטח לאחר הלחימה. אין כוונה במערכת הביטחון לאפשר לכוחות נוספים ומליציות שונות לקבל שליטה גם לא בהצטרפות לצבא הסורי.

פליטות סוריות מאזור דרעא בסמוך לגבול עם ישראל, אתמולצילום: ALAA AL-FAQIR/רויטרס

כבר כעת, הלחימה מציבה מול צה"ל השלכות שאיתן הוא נאלץ להתמודד, כמו הפליטים שנמלטים את מרכזי האוכלוסייה מחשש לחייהם. ביום שישי האחרון קלט צה"ל בישראל שישה פצועים באורח בינוני עד קשה, מהם ארבעה ילדים. לפי הצבא, מדיווחים סוריים עולה כי המשפחות של ארבעת הילדים נהרגו כולן בהפצצות הלחימה והם הובהלו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים רמב"ם בחיפה והמרכז הרפואי לגליל בנהריה. כמו כן, הועבר בסוף השבוע סיוע הומניטרי למחנות האוהלים ברמת הגולן הסורי ובו כ-300 אוהלים, 13 טונות מזון, 15 טונות מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טונות של ביגוד והנעלה.

בתוך כך, הטלוויזיה הממלכתית בסוריה והרשתות המזוהות עם משטר אסד שידרו צילומים מכפרים בפרבר המזרחי של דרעא, ובהם תושבים מניפים את תמונות הנשיא בשאר אל-אסד ומקבלים את פני הצבא הסורי. לפי מקור סורי רשמי, באותם כפרים הגיעו להסכמות שבהן המורדים הניחו את נשקם או יצאו מהאזור והצבא נכנס ללא קרבות.

פצוע סורי מובהל מהגבול לקבלת טיפול רפואי, בסוף השבועצילום: דובר צה"ל

בעיר דרעא ובכמה כפרים שאין בהם עדיין הסכמות, המשיך צבא סוריה בהפגזות בסיוע של חיל האוויר של רוסיה. לפי ההערכות בקרב המורדים, ההפגזות נועדו להפעיל לחץ לשם כניעה. בחלק מהאזורים שולט ארגון "צבא סוריה החופשי" ובחלקם שולט ארגון ג'בהת פתח א-שאם, שנקרא בעבר ג'בהת א-נוסרה – אליהם מופנה עיקר התקיפות. לפי דיווחים של האופוזיציה, בתקיפות נהרגו 15 בני אדם. כמו כן, השיחות בין המורדים לרוסיה בניסיון להגיע להסכם באזור דרעא הופסקו לאחר שארגון "צבא סוריה החופשי" נסוג מהמו"מ.

בשני הצדדים לא פוסלים אפשרות להמשך השיחות בחסות ירדן, שחותרת להסדרה כדי למנוע נהירה של פלטים לשטחה. כמו כן, הערב הודיע דובר ממשלת ירדן כי הממשלה החלה בהעברת סיוע הומניטרי לפליטים שהגיעו לאזור הגבול.

חיילים מטפלים בילד פצוע שהגיע לגבול, ביום שישיצילום: דובר צה"ל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ