צה"ל: עמותות ערביות מעבירות סיוע לפליטים בדרום סוריה דרך ישראל

בתדרוך לכתבים זרים אמר סא"ל א' כי צה"ל הגביר באחרונה את משלוחי הסיוע לפליטים בגבול הגולן. הוא סירב לציין אילו מדינות עובדות עם ישראל "כדי לא לסבך אותן"

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים שנמלטו מדרעא בדרום סוריה, אתמול
פליטים שנמלטו מדרעא בדרום סוריה, אתמולצילום: אלעא אל-פאקיר/רויטרס

עמותות וארגונים ערביים מעבירים סיוע הומניטארי לפליטים הסורים בגולן באמצעות ישראל, כך מסר היום (ראשון) סגן אלוף בצה"ל בתדרוך לכתבים זרים.

בימים האחרונים הגביר צה"ל את המשלוחים לגולן הסורי לטובת סיוע לאלפי פליטים שנעקרו מביתם מהפצצות משטר אסד באזור דרעא. לפי סגן אלוף א', בימים האחרונים צורפו חבילות סיוע נוספות עם מזון, תרופות, ביגוד ו-300 אוהלים, אשר חלקם הגיעו מארגונים לא-ממשלתיים מישראל, מארצות הברית וממדינות ערביות. סא"ל א' סירב לציין את שמות המדינות הערביות המעורבות, "כדי לא לסבך אותן", כלשונו.

מדיניות ישראל בגולן היא לא לאפשר לפליטים לחצות את הגבול אלא אם כן הם זקוקים לטיפול רפואי. לפי סא"ל א', אלפי פליטים מצאו מקלט בכפרים ובמחנות אוהלים בטווח של ארבעה קילומטרים מהגבול.

כשנשאל אם ישראל תתערב כדי להגן על הפליטים במקרה שיותקפו על ידי כוחות אסד, ענה א' כי "ישראל לא תתערב במלחמה". בהמשך נשאל אם אזור הגבול הפך למעשה לאזור חיץ תחת הגנת ישראל, השיב: "אני לא יכול להגיד שזהו אזור חיץ, אבל אני יכול להגיד שבשנים האחרונות הכפרים האלה הותקפו פחות מאשר מקומות אחרים בסוריה".

פעילותו ההומניטארית של צה"ל בגולן הסורי החלה ב-2013 ומבוצעת על ידי עוצבת הבשן, הממונה על שמירת ביטחון הגבול עם סוריה. במסגרת הפעילות, צה"ל מטפל בפצועים סורים ומעביר משלוחי סיוע מעבר לגבול. לפי נתוני הצבא, 4,000 סורים טופלו עד כה בבתי חולים ישראליים. בנוסף לסיוע ההומניטארי, מקורות זרים דיווחו כי ישראל סיפקה אמצעי לחימה, בהם נשק קל ותחמושת, לכמה מיליציות מורדים בכפרים הסמוכים לגבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ