המינהל האזרחי ביצע מדידות לקראת הריסת הכפר חאן אל אחמר

גורם ביטחוני אישר את הפרטים ואמר ל"הארץ" כי הפינוי לא יתבצע הלילה. "אנחנו מפחדים לישון, שמא הם יבואו בלילה ויהרסו את בתינו", סיפר תושב הכפר

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר בחאן אל אחמר, בשנה שעברה
בית הספר בחאן אל אחמר, בשנה שעברהצילום: ליאור מזרחי

נציגי המינהל האזרחי ביצעו היום (ראשון) מדידות בכפר חאן אל אחמר, המיועד להריסה. כך דיווחו תושבי הכפר. גורם ביטחוני אישר בשיחה עם "הארץ" את הפרטים, ואמר כי "הלילה לא יבוצע שום פינוי". 

בחודש האחרון, מאז ששופטי בג"ץ אישרו להרוס את בתי הכפר, הגיעו למקום נציגי משטרה, צבא ומינהל אזרחי כשהם מבצעים מדידות שונות של השטח, הבתים ואפשרויות הכניסה של כלי רכב ודחפורים. המדידות היום, שנמשכו שעות ארוכות, עוררו חששות שההריסה והפינוי מיועדים להתבצע תוך שעות ספורות. פסיקת השופטים נעם סולברג, ענת ברון ויעל וילנר התירה למדינה להרוס את הכפר בכל מועד החל מתחילת יוני.

אחמד אבו דאהוכ, תושב הכפר, אמר ל"הארץ" שמשעות הבוקר נציגי המינהל האזרחי נראו חמש פעמים בכניסה לכפר, על כביש מס' 1 המוביל ליריחו, כשהם מלווים בחיילים. לדבריו, בפעם השישית הם נכנסו לכפר, הסתובבו בין הבתים, נכנסו לבית הספר האקולוגי מצמיגים וספרו את ראשי הצאן. לדבריו, הילדים שהיו בבית הספר ברחו מהם בבהלה. עוד אמר שעם כניסתם לכפר הם לא הזדהו בפני התושבים ומיעטו לדבר. לארגון "בצלם" סיפרו תושבים כי שוטר אמר להם שהם יפונו בכוח וכי עדיף להם להתפנות מרצון. לפי "בצלם", הוא סירב לנקוב בתאריך הפינוי. 

אבו דאהוכ אמר ל"הארץ" כי מכרים בכפר אל ג'בל - המתחם שהמדינה הקצתה ליישוב קבע של בדואים משבט הג'האלין - סיפרו לו שבשעות אחר הצהריים הופיעו גם שם נציגי המינהל האזרחי "בשבעה ג'יפים", והשקיפו על המתחם. להערכתו, מדובר באותם קצינים שביצעו מדידות ובדיקות בכפרו. "אנחנו מפחדים לישון, שמא הם יבואו בלילה ויהרסו את בתינו, ומפחדים כשקמים – שמא יבואו ביום ויהרסו", הוא אמר. 

ב-24 במאי ובתום מערכה משפטית ארוכה אישרו שופטי בג"ץ למדינה להרוס את בתי הכפר, שנבנו בלא היתרים. הם גם אישרו לה לפנות את יושביו לכפר "אל ג'בל". לאורך כל השנים המדינה סירבה להכיר ביישוביהם ולהכין עבורם תוכניות מיתאר המתאימות לאורח חייהם, ולהעניק להם היתרי בנייה. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ