הכנסת אישרה לנכות מהמסים המועברים לרשות את התשלומים לאסירים ביטחוניים

הנוסח שאושר קובע כי הכספים יוקפאו - ולא ישמשו לרווחת המתנחלים, כפי שנאמר בחוק המקורי. להצבעה קדם דיון סוער, שבו כינה זחאלקה את דיכטר "רוצח"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זחאלקה במליאת הכנסת, הערב
זחאלקה במליאת הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית חוק המאפשר לישראל לנכות מכספי המסים שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית את התשלומים שזו מעבירה לאסירים ביטחוניים ולמשפחותיהם. לאישור ההצעה קדם דיון סוער, שבו התעמתו חברי הרשימה המשותפת עם חברי כנסת מהליכוד וח"כ ג'מאל זחאלקה כינה את יו"ר ועדת החוץ והביטחון, אבי דיכטר, "רוצח". החוק אושר ברוב של 87 חברי כנסת, ו-15 התנגדו לו.

החוק קובע כי בכל שנה יגיש שר הביטחון לקבינט המדיני-ביטחוני דו"ח המסכם את העברות הכספים מהרשות לאסירים ולמשפחותיהם. סכום זה יחולק ל-12, והתוצאה תנוכה מדי חודש מהמסים שמעבירה המדינה לרשות. לדברי דיכטר, שהציג את החוק במליאה, הרשות מעבירה מדי שנה 1.2 מיליארד שקלים, כשבעה אחוזים מתקציבה, לאסירים ולקרוביהם.

הנוסח המקורי של החוק קבע כי הכספים שיקוזזו יוקצו למאבק בטרור, "לרווחת כלל תושבי אזור יהודה ושומרון" - כלומר, גם מתנחלים - וכן לתשלום פיצויים בתביעות נגד הרשות או פעילי טרור פלסטינים. ואולם, הנוסח שאושר לבסוף קובע כי הכספים יוקפאו ויועברו לרשות רק לאחר שמערכת הביטחון תקבע שהפסיקה לשלם לאסירים ביטחוניים ולקרוביהם. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הזהיר ששימוש בכסף שקוזז יהיה בעייתי מבחינת הדין הבינלאומי. בישראל ביתנו מתחו ביקורת על ריכוך ההצעה, ויו"ר הסיעה רוברט אילטוב הצהיר שישוב ויקדם את הנוסח המקורי אם יתברר שהחוק אינו משיג את מטרתו.

הנוסח שאושר גם לא כלל סעיף שביקשה הממשלה להכניס לחוק, המסמיך את הקבינט להחליט אם להקפיא את הכספים או להימנע מהמהלך משיקולים מדיניים. לפיכך, הקבינט יהיה מחויב להקפיא את הכספים.

זחאלקה תקף בחריפות את דיכטר, שהציג את החוק במליאה. "ראש השב"כ לשעבר אחראי על רצח עשרות אם לא מאות אנשים, וטוען שהוא נלחם בטרור. מי שהגיש את הצעת החוק עונה לכל הקריטריונים של טרור - להשתמש באלימות ולהוציא אנשים להורג בכוונה תחילה. זה ששומע מוזיקה קלאסית וקורא קפקא אבל לוחץ על כפתור במטוס והורג אנשים חפים מפשע הוא בן התרבות? מי הטרוריסט כאן?". דיכטר כינה את זחאלקה "אדם רע לב", ובהתייחסו לחבריו לסיעה לשעבר, עזמי בשארה ובאסל גטאס, הוסיף: "אחד מרגל ואחד מחבל". 

נואם נוסף מטעם הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, השווה את היחס של הפלסטינים לאסירים הביטחוניים ליחס כלפי מאיר הר ציון בישראל. "כאן בכנסת עושים אזכרות לאנשים ששחטו משפחות בדואיות בירדן, ראש הממשלה עמד פה כדי להעלות על נס אחד מאלה", אמר. "אתם מתייחסים אליו כאל גיבור האומה, אנחנו מתייחסים אליו כאל רוצח שפל. מה שרואים משם, לא רואים מכאן". 

חברת ועדת החוץ והביטחון, איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), מסרה הערב: "החוק הוא מסר חיוני לכל מי שהיה סבור שישראל תמשיך לעצום עיניים אל מול העברת תמריצים כלכליים למי שפועל במטרה לרצוח ישראלים, ביניהם גם ערבים אזרחי ישראל. קשה להאמין שחוק כזה הועבר בסנאט האמריקאי לפני שעבר בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ