אל-חייאת: גרמניה מתווכת בעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס

לפי העיתון הסעודי, שני שליחים גרמנים ביקרו ברצועת עזה בחשאי, אך עד כה לא נרשמה התקדמות במגעים. בחמאס הבהירו כי לא יסכימו לעסקה שלא תבטיח שחרור אסירים הכלואים בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן גולדין (מימין) וסמ"ר שאול
סגן הדר גולדין (מימין) וסמ"ר אורון שאולצילום: גיל אליהו

גרמניה מתווכת בעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס - כך דיווח הבוקר (חמישי) העיתון הסעודי אל-חייאת, היוצא לאור בלונדון. בדיווח, המבוסס על מקורות מערביים, נכתב כי שני הצדדים רואים בגרמנים מתווך הוגן, ונעזרים בהם זה שלוש שנים. עם זאת, המעורבות לא הניבה עד כה התקדמות במגעים. 

בכיר בחמאס הכחיש את הדיווחים, וציין שדווקא קטאר מנהלת מגעים בעניין הזה. הבכיר, שלא צוטט בשמו, התראיין לאתר המזוהה עם הארגון "פלסטין אליום" והדגיש שהקטארים משחקים תפקיד מרכזי במגעים ובכל העניינים הנוגעים לרצועת עזה.

הפגנה למען שחרורו של אברה מנגיסטו, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הדיווח, שני שליחים גרמנים ביקרו בעזה כמה פעמים באופן חשאי, ונפגשו עם בכירים בחמאס האמונים על המשא ומתן. בנוסף, דווח כי התיווך מתקיים בשני אפיקים: בין נציגויות גרמניה בישראל ובשטחי הרשות, ובאמצעות מתווך שלישי, הממוקם בברלין. בעבר תיווכה גרמניה בעסקת שחרורו מהשבי של גלעד שליט.

חמאס מחזיק באזרחים הישראלים אברה מנגיסטו מאשקלון והישאם א-סייד מחורה שבנגב, שחצו את הגבול לרצועת עזה, ובגופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע "צוק איתן" ברצועת עזה ב-2014. בשנה שעברה מונה לתפקיד מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, בכיר לשעבר בשב"כ שהיה חבר בצוות המו"מ בעסקת שליט.

בחמאס הבהירו לאחרונה כי לא יסכימו לעסקה שלא תבטיח שחרור אסירים הכלואים בישראל, כולל כאלה שהורשעו ברצח ישראלים. בנוסף, התנו בארגון - כולל בזרוע הצבאית שלו - כל משא ומתן בשחרור אסירים ששוחררו לגדה המערבית בעסקת שליט, ונעצרו שוב לאחר חטיפת שלושת הנערים ביוני 2014. המעורבות הגרמנית מתקיימת במקביל למעורבות מצרים, הצפויה לפי הידיעה להיות "שותפה מלאה" לביצוע העסקה, אם תצא לפועל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ