קונסולים אירופאים סיירו בחאן אל אחמר לקראת הריסתו

האיחוד האירופי גינה את התוכנית להריסת הכפר, ומסר כי הוא מצפה מישראל להפוך את החלטתה "ולמלא את התחייבויותיה ככוח הכובש". כוחות הביטחון מנעו מהקונסולים גישה לחלקים מהכפר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקונסולים של צרפת, שבדיה, בלגיה, אירלנד, שוויץ, פינלנד, דנמרק והאיחוד האירופי בביקור בכפר, היום
הקונסולים של צרפת, שבדיה, בלגיה, אירלנד, שוויץ, פינלנד, דנמרק והאיחוד האירופי בביקור בכפר, היוםצילום: AFP

קונסולים ממדינות אירופה סיירו הבוקר (חמישי) בכפר הבדואי חאן אל אחמר, המיועד להריסה. הקונסולים, מבריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד, שבדיה, בלגיה, נורבגיה, פינלנד, דנמרק, שווייץ ואירלנד, סיירו במקום על רקע העימותים האלימים אתמול, שבהם נפצעו מפגינים ושוטרים ונעצרו כ-11 בני אדם. במהלך הסיור מנעו כוחות הביטחון מהקונסולים את הגישה לחלקים מהכפר, ודרשו מהם לעזוב את המקום.

במקביל, כוחות הביטחון סוללים כבישי גישה לכפר הבדואי, המצוי בסמוך להתנחלות כפר אדומים אך הגישה אליו היא דרך הגבעות באזור, לקראת הפינוי. גורם ביטחוני הדגיש הבוקר כי הפינוי אינו צפוי להתרחש היום, אמירה שמצטרפת לדבריהם של גורמים ביטחוניים אתמול כי הפינוי יתרחש רק בעוד ימים או שבועות, לאחר שתושלם סלילת כבישי הגישה. ציוץ שהעלה לטוויטר נציג אירלנד שהשתתף בסיור:

האיחוד האירופי פרסם אמש הצהרה שבה גינה את ההכנות להריסת חאן אל אחמר, ואת הריסתם של מבנים נוספים בכפר הבדואי אבו נואר, שבאזור E1 סמוך למעלה אדומים. בהצהרה נכתב כי הכפרים ממוקמים "בתוך או סמוך למה שמכונה E1 בשטח C, מה שחיוני לרציפותה של המדינה הפלסטינית". לפי ההצהרה, "הריסת המבנים, לצד התוכניות להקמת התנחלויות חדשות באותו אזור, מגבירות את האיום על פתרון שתי המדינות ומערערות עוד יותר את הסיכוי לשלום בר-קיימא". 

עוד נכתב בהצהרה כי "לצד עמדתנו ארוכת השנים בנוגע לההתנחלויות הישראליות, שאינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי, והפעולות שננקטו בנושא, כגון העברות יישובים בכפייה, פינויים, הריסות והפקעות בתים, האיחוד האירופי מצפה מהרשויות הישראליות להפוך את החלטתן ולמלא את התחייבויותיהן ככוח הכובש לפי החוק ההומניטרי הבינלאומי".

בתוך כך, המינהל האזרחי פינה הבוקר מבנה זמני (מעין אוהל, י"ב) בכפר הבדואי אום ניר שסמוך לכפר הפלסטיני סוסיא בדרום הר חברון. המינהל מתייחס לעתים לאום ניר כחלק מסוסיא, אך המבנה שפונה אינו קשור לשבעת המבנים שצפויים להיהרס בקרוב בכפר הפלסטיני.

בעימותים האלימים בחאן אל אחמר אתמול נפצעו לפי הסהר האדום עשרות פלסטינים, ארבעה מהם פונו לבית החולים. מהמשטרה נמסר כי שלושה שוטרים נפגעו בעימותים באורח קל, ואחד מהם פונה לקבלת טיפול. האזור מוגדר סגור לציבור עד סוף החודש, לקראת פינויו הצפוי בהוראת בג"ץ.

בחאן אל אחמר מתגוררות כמה עשרות משפחות בדואיות משבט הג'הלין, שגורש מהנגב בשנות החמישים ומאז מתגורר באזור ללא היתרים. המדינה סירבה לאורך השנים להכיר ביישובים ולהסדיר את מעמדם, ומציעה להם תחת זאת דיור אלטרנטיבי במתחם קבוע באזור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ