בנט: ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין על השואה היא חרפה רווית שקרים

הכנסת תדון בהצהרה לאור הביקורת עליה במערכת הפוליטית. לפיד מסר כי "ההודעה היא ביזוי שערורייתי" ולבני הוסיפה: "הפולנים הוכיחו שהם רואים בנתניהו כלי למירוק עברם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ובנט במליאת הכנסת, בשנה שעברה

ההצהרה המשותפת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולעמיתו הפולני מתיאוש מורבייצקי עוררה היום (חמישי) ביקורת רבה במערכת הפוליטית, כולל של שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. הכנסת תדון בהצהרה לאור בקשת יו"ר מרצ, תמר זנדברג, שתבקש מהמליאה להצביע בתום הדיון על הצעה להתנער מהמסמך.

בנט הגיב להצהרה היום, שבוע לאחר שנתניהו הכריז על ההבנות שהושגו עם פולין בנוגע לחוק השואה, לאור המודעה שפרסמה הבוקר ממשלת פולין בעיתונים והביקורת שמתח "יד ושם" על ההסכמות. "ההצהרה היא חרפה רוויית שקרים", אמר בנט, "כשר החינוך, האמון על הנחלת מורשת השואה, אני דוחה אותה לחלוטין".

בנט הוסיף כי ההצהרה "נטולת תוקף עובדתי והיסטורי ולא תילמד במערכת החינוך". הוא קרא לנתניהו לחזור בו מההצהרה, או להביא אותה לאישור הממשלה. "מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת הממשלה", אמר.

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, קרא לנתניהו לבטל את ההצהרה המשותפת. "ההודעה שעליה חתם נתניהו עם ראש ממשלת פולין היא חרפה וביזוי שערורייתי של זכר הנספים ועליו להודיע שהוא מבטל אותה לאלתר. 200 אלף יהודים נרצחו בשואה בידי פולנים ונתניהו חותם על הצהרה שמנקה את הפולנים ומבזה את זכר הנספים".

גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) מתחה ביקורת על ההצהרה. "החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם", אמרה, "שוב התברר הפער בין נאומי נתניהו להסכמי הכניעה שלו. מי שמשתמש בשואה ללא הפסק - נתן תוקף מוסרי בשם העם היהודי לעיוות היסטורי מזעזע. אחרי הסיבוב הציני הפומבי של הפולנים, צריך להודיע מיידית על ביטול חד-צדדי של ההצהרה. הפולנים הוכיחו שהם רואים בנתניהו כלי למירוק עברם".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה: "נתניהו חתם על מכתב שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה היו חותמים עליו. הוא נתן להם לגיטימציה ומכר את ההיסטוריה של העם שלנו בנזיד עדשים".

חברה לסיעה של לבני, ח"כ איציק שמולי, אמר: "ראש ממשלת מדינת היהודים שסחר בזכר השואה בגלל אינטרסים זרים לא ראוי להיות עוד יום אחד בתפקידו. העובדה שההצהרה בחתימתו משמשת כעת את גדולי מכחישי השואה באירופה בקמפיין שלהם הזויה ומעידה על התנהלותו העקומה והמבישה ששירתה את המכחישים במקום את הניצולים והנספים".

ההצהרה המשותפת

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הוסיפה: "התגובה החריפה וחסרת התקדים של יד ושם מחדדת את מהותו ופשרו של ה'הישג האדיר' של בנימין נתניהו: הפולנים מודים שעשו עליו סיבוב, מוסד יד ושם - הסמכות הממלכתית הבכירה והגבוהה ביותר שלנו לענייני שואת העם היהודי - מגנים את המהלך בחומרה רבה, וההיסטוריונים הפולנים, שכל העת נאבקו בשכתוב ההיסטוריה, נותרו אובדי עצות. זהו פשוט סיפור ציני ומחליא".

בשבוע שעבר הכריזה פולין על ביטול הסנקציות הפליליות, כולל עונשי מאסר, בחוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה. בתמורה, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה משותפת לו ולעמיתו הפולני מתאוש מורביצקי, המדגישה את חלקם של פולנים בהצלת יהודים וממעיט מחלקם ברדיפתם. על הצעדים סוכם במשא ומתן חשאי בין ירושלים לוורשה. הבוקר פורסם נוסח ההצהרה בתרגום לעברית בתקשורת בארץ, במימון ממשלת פולין.

ביד ושם טוענים כי ההצהרה המשותפת מכילה "עיוותים היסטוריים". בהודעה שפורסמה היום מזהירים ביד ושם כי החוק הפולני, גם במתכונתו החדשה, "מתיר פגיעה בחוקרים, בסטודנטים, במורים, בעיתונאים, בפוליטיקאים, במדריכי תיירים ובעובדי אתרי הנצחה". על הודעת יד ושם לא חתומה ההיסטוריונית הראשית של המוסד, פרופ' דינה פורת, שלדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ליוותה את המהלך שקדם לפרסום ההצהרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ