נתניהו בירך את לוחמי המוסד על "פעולה נחושה ואמיצה" להשבת השעון של אלי כהן

לפי לשכת רה"מ, השעון הגיע לישראל לפני כמה חודשים. אלמנתו של כהן אמרה לאחר הפרסום כי "המוסד קנה אותו" ושהשעון הוצג בפני המשפחה בטקס האזכרה השנתי שהתקיים לזכר המרגל

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אלי כהן עונד את השעון. משמאל: השעון שהושב על ידי המוסד
מימין: אלי כהן עונד את השעון. משמאל: השעון שהושב על ידי המוסד

המוסד הודיע היום (חמישי) כי ביצע באחרונה "מבצע מיוחד" במדינת אויב שבו החזיר לישראל את שעון היד של אלי כהן, שריגל בסוריה למען ישראל בשנות ה-60. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את לוחמי המוסד על "פעולה נחושה ואמיצה, שכל מטרתה היא להשיב לישראל זיכרון מלוחם גדול שתרם רבות לביטחון המדינה". לאחר הפרסום התראיינו אלמנתו ובתו של כהן וסיפרו שהמוסד רכש את השעון.

"המוסד שיתף אותנו לפני כמה חודשים שהם עלו על השעון שעמד להימכר", סיפרה אלמנתו של כהן, נדיה, לגלי צה"ל, "אנחנו לא יודעים איפה, באיזה מקום, באיזו ארץ, ואז עלו על זה וכמובן שהמוסד קנה אותו, ולפני זה עשה את כל הבדיקות כדי לוודא שזה השעון הנכון". להאזנה לראיון עם נדיה כהן:

דברים דומים אמרה בתו של כהן, סופי בן דור, בראיון ל-103FM. "אני לא יודעת אם זה משוחרר לפרסום. זה היה במדינת אויב. זה נקנה באינטרנט", אמרה, "מישהו פנה ואמר שיש לו את השעון, נעשו בדיקות, ולאחר שמצאו שהאנשים מהימנים והסיפור נשמע הגיוני, החליטו לרכוש את השעון".

לאחר הראיונות ברדיו, נדיה כהן בירכה בשיחה עם "הארץ" את המוסד. "זה דבר גדול", הבהירה. לשאלה אם השעון נקנה כפי שהיא ובתה אמרו ברדיו, ענתה נדיה כהן: "אנחנו לא יודעים מי שרבב את זה ומי זה אמר את זה. זה היה מבצע של המוסד ושל יוסי כהן". לדבריה, "השתרבבו דברים לא נכונים. אנחנו נסערים כי בזמן האחרון מישהו זייף תמונה של אלי ומכרו את זה והיינו מאוד נסערים. זה שעון שאנשי המוסד פעלו אחרי מבצע לא קטן ואנחנו לא יודעים איך זה נקנה. לא נמסר לנו. לא מעניין אותנו איך ומה. נשאיר את המבצע הזה לזכותם של אנשי המוסד וכל הכבוד להם".

לפי לשכת ראש הממשלה, השעון הגיע לישראל לפני כמה חודשים. עם זאת, הלשכה לא ענתה לשאלה מדוע השבת השעון הותרה לפרסום דווקא היום, שעות ספורות אחרי המשבר עם יד ושם. לפי הודעת המוסד, ראש המוסד יוסי כהן הציג לפני כמה שבועות לבני משפחת כהן את השעון ששימש את המרגל בסוריה, בטקס האזכרה השנתי שהתקיים לפני כמה שבועות לזכרו. השעון מוצג כיום במטה המוסד ובראש השנה יועבר השעון לחזקת המשפחה.

מהמוסד נמסר בעניין השבת השעון: "לאחר הוצאתו של אלי כהן להורג ב-18 במאי 1965, הוחזק שעון היד בידי מדינת אויב. עם השבתו של השעון לישראל בוצעו פעולות מחקריות ומודיעיניות שבסיומן נקבע חד-משמעית כי אכן מדובר בשעונו של אלי כהן".

ראש המוסד כהן הוסיף: "אנחנו זוכרים את אלי כהן ולא שוכחים. מורשתו, מורשת של מסירות, נחישות, אומץ לב ואהבת המולדת היא מורשתנו. אנחנו זוכרים ושומרים על קשר קרוב לאורך כל השנים גם עם משפחתו, נדיה וילדיו. השנה, בסיומו של מאמץ מבצעי, הצלחנו לאתר ולהביא ארצה את שעון היד של אלי כהן אותו ענד בסוריה עד היום בו נתפס. השעון היה חלק מדמותו המבצעית של אלי וחלק מזהותו הערבית הבדויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ