יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר (ראשון) בהצעת חוק שתאפשר ליהודים לרכוש זכויות על קרקעות בגדה המערבית. ההצעה, שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), מבקשת לקבוע כי "כל אדם רשאי לרכוש זכויות במקרקעין באזור יהודה ושומרון".

בדברי ההסבר להצעה כותב סמוטריץ' כי המצב בגדה כיום מתבסס על חוק ירדני מ-1953 שמנע רכישת קרקעות בגדה המערבית מי שאינם מחזיקים באזרחות ירדנית או של מדינה ערבית אחרת. החוק נותר על כנו לאחר כיבוש הגדה במלחמת ששת הימים. בתחילת שנות ה-70 אושר מסלול עוקף, שנועד לאפשר רכישת קרקעות בידי יהודים - צו שקבע כי ניתן יהיה לרכוש קרקעות באמצעות חברה שנרשמה בגדה, מבלי להתייחס לזהותם של בעלי החברה. 

לדברי סמוטריץ', ההצעה נועדה לבטל את האפליה נגד יהודים ברכישת קרקעות בגדה. "מציאות זו, הקובעת מגבלות על הזכות של אזרח מדינת ישראל לרכוש זכויות במקרקעין ביהודה ושומרון רק בשל היותו אזרח ישראלי, אינה מתקבלת על הדעת", כתב. "אי לכך מוצע לקבוע בחקיקה ראשית כי כל אדם יהיה רשאי לרכוש זכויות במקרקעין ביהודה ושומרון, כנהוג ברוב מדינות העולם".

לאור קיומו של המסלול העוקף, משמעות ההצעה של סמוטריץ' היא בעיקר הצהרתית. בחודשים האחרונים נזהרה ועדת השרים לחקיקה מאישור הצעות חוק שמשמעותן סיפוח של הגדה בפועל, בשל החשש מהתגובה הבינלאומית. לעתים, הבקשה לדחות את הדיון בחוקים אלה הגיעה מלשכת ראש הממשלה. על סדר יומה של הוועדה נמצאים כמה חוקים ברוח דומה, ובהם ההצעה לאפשר לישראלים לשוב לארבע ההתנחלויות בצפון הגדה שפונו בהתנתקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ