פרשנות

האינטרס הישראלי: השלמת ההישג של אסד ופוטין בלי שפיכות דמים נוספת

אחרי ההשתלטות המחודשת על דרום סוריה, צפוי המשטר הסורי לחתור להסכמים דומים בגולן. ישראל מבקשת למנוע הכנסת נשק כבד לאזור - ולהחזיר אליו את משקיפי האו"ם

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קונייטרה במבט מישראל, אתמול
קונייטרה במבט מישראל, אתמולצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
עמוס הראל
עמוס הראל

ההשתלטות המחודשת של צבא סוריה על דרום המדינה מתקדמת בקצב מהיר אף יותר מכפי שנצפה תחילה. בסוף השבוע דווח על הסכמים מקומיים בין משטר אסד לבין ארגוני המורדים בעיר דרעא, שיבטיחו כניעה קרובה של העיר. ומה שאולי יותר חשוב, חיילים סורים תפסו מחדש את מעבר נסיב, מעבר הגבול המרכזי בין סוריה לירדן.

הסיבה לכניעה המסתמנת של המורדים בדרעא, ערש המרידה נגד הנשיא בשאר אל-אסד ב-2011, ברורה. יחסי הכוחות בין הצדדים מקנים יתרון מוחלט למשטר וכל התעקשות להוסיף ולהילחם רק תעלה ללוחמים מארגוני האופוזיציה, ולצדם לתושבי העיר, באבידות כבדות.

בשנה וחצי האחרונות מוכנעים בהדרגה, בשיטה דומה, כיסי התנגדות של המורדים באזורים שונים ברחבי סוריה. קצינים רוסים מ"מרכז הפיוס" בבסיס חיל האוויר הרוסי חמימים שבצפון סוריה מתווכים בהסכמים, שבהם מוותרים כפרים ועיירות על הנשק הכבד שלהם ונשבעים אמונים למשטר. זה מה שצפוי לקרות גם בדרעא, בזמן שצבא סוריה והמיליציות המסייעות לו כובשים בימים האחרונים עוד ועוד כפרים סביב העיר.

חייל סורי במעבר הגבול נסיב, אתמול
חייל סורי במעבר הגבול נסיב, אתמולצילום: OMAR SANADIKI/רויטרס

לנשיא אסד זהו ניצחון גדול. רק לפני כשלוש שנים עמד משטרו על סף קריסה והחזיק בקושי ברבע משטח המדינה. כעת, תודות לשיגור שתי טייסות מטוסי הקרב הרוסיים בספטמבר 2015 ובזכות הלוחמים השיעים שהעמידה לרשותו איראן, התוצאה התהפכה באופן מוחלט. בדרך לכך, טבחו המשטר ועוזריו במאות אלפי אזרחים סורים חפים מפשע.

המורדים מחזיקים עדיין בשטח נרחב באזור אידליב שבצפון המדינה ובשטח קטן יותר ברמת הגולן הסורית. כוחות כורדיים נמצאים במזרח סוריה, אבל המשטר חזר לשלוט בכל הערים המרכזיות והוא מחזיק בידיו רצף גיאוגרפי חיוני, מחוף הים התיכון בצפון ועד גבול ירדן בדרום. כיבוש מעבר נסיב חשוב במיוחד משום שהוא יכול להבטיח בהמשך את חידוש הייצוא של סחורות ירדניות לסוריה - עניין קריטי לכלכלת שתי המדינות.

לא פחות מכך נרשם כאן הישג גדול לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. תוך כדי אירוח גביע העולם בכדורגל, מקבע פוטין את ההצלחה הצבאית של ארצו בסוריה: הוא עמד לצדו של הדיקטטור הסורי כשרוב הקהילה הבינלאומית רצתה בסילוקו, והצליח להכתיב את הישארותו. בד בבד, לקראת הפגישה בין פוטין לבין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בשבוע הבא, מנסה מוסקבה לאכוף הסדר מדיני חדש בדרום סוריה, שיבסס את השפעתה וישרת את האינטרסים שלה ושל משטר אסד.

ישראלים מביטים לעבר הגולן הסורי, אתמול
ישראלים מביטים לעבר הגולן הסורי, אתמולצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מן הצד הישראלי של הגבול בגולן אפשר היה להבחין בסוף השבוע בירי ארטילרי של המשטר לעבר המורדים, באזור ג'ובתה א-חשב שמצפון לקונייטרה. לאחר שפצצת מרגמה נחתה בתוך אזור החיץ, ממזרח לגדר סמוך לקונייטרה, הגיב צה"ל שלשום בירי לעבר מוצב צבאי סורי סמוך.

דוברים ישראלים, ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו (שייפגש עם פוטין במוסקבה ביום רביעי) מדגישים בימים האחרונים את חשיבותם של הסכמי ההפרדה בגולן מ-1974. ישראל מאותתת בכך שלא תאפשר לצבא סוריה להכניס נשק כבד, כמו טנקים, למרחבי דילול הכוחות. בה בעת, היא מעוניינת להחזיר לגולן הסורי את אנשי כוח המשקיפים של האו"ם, שעזבו את שטח סוריה לפני ארבע שנים אחרי שהמורדים כבשו את רוב אזור הגבול.

אם יכובדו הסכמי הכניעה באזור דרעא, צפוי המשטר להתמקד בקרוב בנעשה בגולן הסורי ולחתור להסכמים דומים גם עם המיליציות המקומיות, שחלקן, לפי פרסומים זרים, רקמו בשנים האחרונות קשרים טובים עם ישראל. גם לישראל יש עניין בכך שכניסת צבא סוריה לאזור תעבור בלא שפיכות דמים. משולש הגבולות עם ירדן הוא מקרה נפרד. שם עדיין שולטת שלוחה מקומית של דאעש ואם לא יושג הסכם כניעה נוסף, צפוי אסד להפעיל באזור כוח רב, מבלי שירדן או ישראל יתערבו - כל עוד לא תהיה "זליגה" של ירי לשטחיהן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ