השר אורי אריאל וח"כ שרן השכל עלו להר הבית, לראשונה מאז ביטל נתניהו את האיסור

קצין הביטחון של הכנסת הודיע כי הח"כים יוכלו לעלות להר, בתנאי שיפעלו בתיאום עם המשטרה ולא ינאמו או יתלוו לתקשורת. השניים הם הח"כים היהודים הראשונים זה שלוש שנים שמגיעים למקום

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אורי אריאל בהר הבית, היום
ניר חסון

חברים בקואליציה עלו הבוקר (ראשון) להר הבית בביקור ראשון של חבר כנסת יהודי מאז שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את איסור העלייה של ח"כים שהוטל בשלוש השנים האחרונות. בין המבקרים היו השר אורי אריאל (הבית היהודי) וחברת הכנסת שרן השכל (הליכוד). מחר בבוקר צפויים לעלות להר ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), ח"כ גליק וח"כ אמיר אוחנה (הליכוד).

בשבוע שעבר פרסם קצין הביטחון של הכנסת מכתב שבו הודיע כי חברי כנסת המעוניינים לעלות להר הבית יידרשו לתאם זאת עם המשטרה. על פי נהלי הכנסת, הח"כים לא יוכלו לנאום במתחם או להתלוות לתקשורת, ויורשו לעלות אחת לשלושה חודשים. חברי כנסת יהודים יורשו לעלות בשעות הביקור של היהודים בהר, בין 7:30 בבוקר ל-11:00 בימי חול, ויורשו לנוע במסלולי הביקור הקבועים של קבוצות המבקרים היהודים.

חברי הכנסת הערבים יורשו לעלות להר חצי שעה לאחר שעות הביקור של היהודים ובמשך כל היום. "בשל הרצון להותיר את הר הבית מחוץ לזירה הפוליטית, לא תתאפשר נשיאת נאומים במהלך הביקור, לא יתאפשר מתן ראיונות לתקשורת במהלכו, לרבות בשערי הכניסה ולא תותר כניסה או השתתפות בפגישות או דיונים במשרדי הווקף בהר הבית", כתב קצין הכנסת. כמו כן נאסר על ח"כים ללוות אח"מים מחו"ל או מהארץ בהר הבית.

לבקשת נתניהו, הוגבלה מאוד אפשרותם של חברי הכנסת לבקר בהר הבית בעקבות סיכומים בין ממשלת ישראל לממשלת ירדן בתיווך ארה"ב. הסיכומים הושגו בעקבות גלי האלימות שפרצו בירושלים ב-2014 ו-2015 בשל חשש של הפלסטינים משינוי הסטטוס קוו. עם זאת, לא היתה דרך לאכוף את האיסור על חברי הכנסת מחוץ לקואליציה, מלבד הטלת סנקציות בוועדת האתיקה. חברי הכנסת אחמד טיבי ומסעוד גנאים מהרשימה המשותפת עלו להר כמה פעמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ