נתניהו על ההצהרה עם פולין: מכבד את הערות ההיסטוריונים, אתן להן ביטוי

רה"מ הגיב לראשונה לסערה סביב אחריותה של פולין לשואה, והביקורת שנמתחה עליו ביד ושם: "המטרה היתה לבטל את הסעיפים הפליליים והיא הושגה, ההצהרה לוותה על ידי היסטוריונית בכירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, בשבוע שעבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר לראשונה לסערה סביב ההצהרה המשותפת לו ולראש ממשלת פולין, אודות אחריותה של פולין לשואה. "שמעתי את ההערות של ההיסטורינים, אני מכבד אותן ואתן להן ביטוי", אמר נתניהו בישיבת הממשלה, שלושה ימים לאחר שביד ושם סתרו את ההצהרה שפרסם ואמרו כי היא מנוגדת לעובדות ההיסטוריות.

"מטרת המגעים עם ממשלת פולין היתה לבטל את הסעיפים הפליליים בחוק הפולני שהטילו מורא על מחקר ושיח חופשי ביחס לשואה", אמר נתניהו, "המטרה הזו הושגה. אני מודה לצוות של יוסף צ'חנובר ויעקב נגל שהצליחו להסיר את הסעיפים הפליליים מהחוק הפולני. ההצהרה שפורסמה בעקבות שינוי החוק לוותה על ידי היסטוריונית בכירה (פרופ' דינה פורת, נ"ל). לאחר פרסומה הושמעו הערות שונות. שמעתי בקשב רב את הערות ההיסטוריונים, כולל לגבי כמה דברים שלא נכללו בהצהרה. אני מכבד את זה, ואביא את זה לידי ביטוי".

נתניהו עם צ'חנובר ונגל בהצהרה על החוק הפולני בקריה, בחודש שעברצילום: חיים צח / לע"מ

בחודש שעבר הכריזה פולין על ביטול הסנקציות הפליליות, כולל עונשי מאסר, בחוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה. בתמורה, נשא נתניהו הצהרה משותפת לו ולעמיתו הפולני מתאוש מורביצקי, המדגישה את חלקם של פולנים בהצלת יהודים וממעיטה מחלקם ברדיפתם. על הצעדים סוכם במשא ומתן חשאי בין ירושלים לוורשה. בשבוע שעבר פורסם נוסח ההצהרה בתרגום לעברית בתקשורת בארץ, במימון ממשלת פולין.

ב"יד ושם" טענו ביום חמישי כי ההצהרה המשותפת של ישראל ופולין בשבוע שעבר, שבה קיבלה ישראל את נראטיב השואה הפולני, מכילה "עיוותים היסטוריים". על ההודעה לא היתה חתומה פורת, ההיסטוריונית הראשית של המוסד. ההיסטוריונים הבכירים שחתומים עליה הם פרופ' דן מכמן, פרופ' חוי דרייפוס וד"ר דוד זילברקלנג.

ההצהרה המשותפת

לשכת ראש הממשלה פרסמה תגובה בשם הצוות הישראלי שניהל את המגעים מול פולין, בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל, ולפיה "ההצהרה כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד". מנגד, ביד ושם הזהירו מפני גל של תביעות משפטיות אזרחיות, שיוגשו בידי ארגונים פולנים נגד מי שלטעמם "פוגע בשם הטוב" של פולין.

גם במערכת הפוליטית מתחו ביקורת על נתניהו, ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "ההצהרה היא חרפה רוויית שקרים. כשר החינוך, האמון על הנחלת מורשת השואה, אני דוחה אותה לחלוטין". בנט קרא לנתניהו לחזור בו מההצהרה, או להביא אותה לאישור הממשלה. "מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת הממשלה", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ