אזרחית טורקיה שנעצרה בנתב"ג מואשמת שהעבירה כסף ובשמים לחמאס

לפי כתב האישום נגדה, אברו אוזקאן הכניסה לישראל 500 דולר ונרתיק עם מטען לטלפון שנועדו לשימוש הארגון. עורך דינה אמר כי לא ידעה למי מיועדים החפצים

יניב קובוביץ
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברו אוזקאן
יניב קובוביץ
ג'קי חורי

אברו אוזקאן, אזרחית טורקיה הכלואה בישראל זה כחודש, הואשמה היום (ראשון) בעבירה של ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מוכרת. לפי כתב האישום שהגישה התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי בשומרון, אוזקאן היתה מעורבת בהעברת כסף וחפצי ערך שנועדו לחמאס.

לפי האישום הראשון נגדה, ב-2016, בדרכה לביקור בישראל, קיבלה אוזקאן בנמל התעופה באיסטנבול חמישה בקבוקי בושם, שאותם התבקשה להכניס לישראל. היא מואשמת שהביאה עמה את הבקבוקים והעבירה אותם לאיש קשר שזהותו אינה ידועה, אף שנאמר לה כי הם מיועדים להלבנת כספים לטובת חמאס.

לפי אישום נוסף, לפי ביקורה בישראל קיבלה אוזקאן מעמית לעבודה - במכון מחקר, שבו נטען שעובדים גם אנשי חמאס - נרתיק ובו מטען לטלפון נייד, שאותו התבקשה להעביר לאחד מחבריו בגדה המערבית. העמית ביקש ממנה להגיד לחברו שהביאה לו "שוקולד מהחבר שלך שמסרת לו את הכספים". אוזקאן מואשמת שלקחה עמה את המטען לישראל, אך לא פגשה את החבר ולא העבירה אותו הלאה. 

לפי אישום שלישי נגד אוזקאן, ב-2017, לקראת נסיעה נוספת לישראל, קיבלה מאותו עמית 500 דולר שאותם היתה אמורה להעביר לחברו בגדה, 100 דולר נוספים שיועדו לה ו-1,000 דולר למימון שהותה בישראל. בשלב זה, נטען, כבר הבינה שהעמית קשור לחמאס, והוא אמר לה כי את הכסף שתרם גורם זר. אוזקאן מואשמת שהכניסה את הכסף לתחומי ישראל באמצעות אחותה וחברתה.

עורך דינה של אוזקאן, עומר חמייסי מהמרכז המשפטי אלמיזאן, אמר ל"הארץ" כי נראה שהסביב לאישום נגדה הוא פוליטי ולא משפטי. "ברור שיש כאן מסר של הרתעה כלפי אזרחים טורקים המזדהים עם אל-אקצא", טען. קודם לכן אמר חמייסי כי אוזקאן לא ידעה שהאנשים שלהם התבקשה למסור חפצים וכסף הם אנשי חמאס. לדבריו, חקירתה התנהלה בערבית אף שאינה יודעת את השפה היטב, והיא אולצה לחתום על פרוטוקול מסולף.

אוזקאן נעצרה ב-11 ביוני, כשהיתה אמורה לעלות על טיסה בחזרה לארצה. מאז לא הורשתה לדבר עם בני משפחתה. במשך שבועיים לא התאפשר לה גם לפגוש עורך דין, והמידע הסודי נגדה לא נמסר להגנה. אחותה של אוזקאן, אליף, אמרה ל"הארץ" כי היא באה לירושלים לביקור פרטי, כי לא היתה קשורה לחמאס ולא היתה מעורבת בפעילות פוליטית. עורר סערה וזכה לסיקור נרחב בטורקיה. שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, התייחס לאוזקאן כאל "אחותנו", והצהיר כי טורקיה תשיב לישראל כגמולה על המעצר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ