סוריה: ישראל תקפה בבסיס חיל האוויר הסורי T-4 שליד חומס

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערך ההגנה האווירית ירה טילים לעבר כלי הטיס. זוהי התקיפה השלישית המיוחסת לישראל בבסיס, שאיראן הקימה בחלק ממנו מתחם אווירי בשליטתה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בסיס חיל האוויר הסורי T-4 שישראל תקפה
בסיס חיל האוויר הסורי T-4 שישראל תקפהצילום: Google / DigitalGlobe

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה הערב (ראשון) על תקיפה בבסיס חיל האוויר הסורי T-4 שליד חומס, והטלוויזיה הסורית ייחסה את התקיפה לישראל. לפי הדיווחים, כמה טילים נחתו במקום וגרמו נזק לרכוש, אך לא לנפגעים בנפש. כן דווח כי מערך ההגנה האווירית הסורי יירט כמה טילים, ירה לעבר כלי הטיס התוקפים והצליח להבריח כמה מהם. זוהי התקיפה השלישית המיוחסת לישראל בבסיס בחודשים האחרונים.

בבסיס T-4 מוצבות טייסות של חילות האוויר הרוסי והסורי, ובקצותיו הקימו משמרות המהפכה האיראניים מתחם אווירי בשליטתם. זאת, לפי גורמי מודיעין מערביים, כחלק ממאמץ של איראן להקים בסוריה מערך נרחב של מטוסים ללא טייס, במטרה לבסס את נוכחותה במדינה. בישראל העריכו כי מאמץ זה נעשה בידיעת משטר אסד ובהסכמתו.

מפת הבסיסים האיראנים בסוריה, כפי שפורסמה בניו יורק טיימס

בפברואר נשלח מהבסיס מטוס ללא טייס שחדר לשטח ישראל דרך ירדן. בעקבות זאת תקף צה"ל את קרון השיגור של המל"ט ושורת מטרות המזוהות עם איראן. בעת התקיפה הופל מטוס קרב של חיל האוויר בשטח ישראל. לפי דיווחים, כמה איראנים נפגעו בתקיפות הישראליות. באפריל, בתקיפה שיוחסה לישראל בבסיס, נהרגו שבעה יועצים איראניים. אז  נחשף המתחם שהקימה איראן במקום, ובכיר בצה"ל הבהיר כי שילוח המל"ט "פתח פרק חדש" בעימות בין המדינות.

לפני כשלושה שבועות יוחסה לישראל תקיפה אווירית של לוחמי מיליציה שיעית סמוך לגבול סוריה-עיראק. זאת, בעוד שתקיפות קודמות התמקדו במרכז ובדרום המדינה. בתקיפה נהרגו לפי דיווחים עשרות בני אדם, ובהם איראנים או חברי קבוצות שפעלו בתמיכת טהראן. כשבוע לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות הסורית על תקיפה ישראלית נוספת, ליד שדה התעופה בדמשק. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי יעד התקיפה היה מחסן נשק ששימש את חיזבאללה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ