עמוס הראל
עמוס הראל

ההודעה הישראלית מהיום (שני) על צמצום העברת הסחורות לרצועת עזה וממנה משקפת את התסכול בדרג המדיני והצבאי מהמצב שנוצר בגבול הרצועה. האמצעים השונים שניסתה מערכת הביטחון בתגובה לעפיפוני התבערה לא הניבו תוצאות ממשיות. השימוש בסנקציה כלכלית נועד לשמש תחליף לדרישה הגוברת בממשלה לירות במפריחי העפיפונים, רבים מהם ילדים ונערים. הידוק המצור אכן עשוי לדרבן את שלטון חמאס ברצועה לשנות את גישתו – אבל אין כרגע שום ביטחון שהדברים יתקדמו בכיוון שישראל רוצה.

מאז תום מבצע צוק איתן, שהחל השבוע לפני ארבע שנים, נמנעה ישראל מסגירת מעבר כרם שלום, למעט יום אחד שבו נסגר בתגובה לירי רקטות בדצמבר האחרון ויום נוסף, במאי השנה, לאחר שמתפרעים פלסטינים הציתו מבנים בצד העזתי של המתחם. ההחלטה החדשה אינה חלה על הכנסת מוצרי מזון ותרופות, אך היא תפגע בייבוא סחורות לרצועה, ובראשן חומרי בניין, ותעצור את הייצוא הדליל של סחורה חקלאית מעזה החוצה.

שריפת שדה במועצה האזורית אשכול, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

הפלסטינים עלו על רעיון השימוש בעפיפונים במקרה, תוך כדי גל ההפגנות שהחל לאורך גדר הגבול ב-30 במארס השנה. כשההשתתפות בהפגנות דעכה, הפכו עפיפוני ובלוני התבערה לאמצעי החיכוך העיקריים עם ישראל. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום כי עד כה נשרפו בעוטף עזה כ-28 אלף דונם של חורש טבעי ושדות, "כמו שטח עיריית נתניה או רחובות", לדבריו.

בהדרגה, עבר חמאס לנהל את המתקפה הזו: פעילים של הארגון ריכזו את ייצור עפיפוני התבערה והפצתם לחוליות שהפריחו אותם לעבר הגדר. כשצה"ל הגיב בתקיפות אוויריות של מכוניות ששימשו את הפעילים הללו ובתקיפת אתרים צבאיים של חמאס, שינה הארגון את משוואת התגובה. בחודש וחצי האחרון שוגרו כמה פעמים מטחי רקטות ליישובי העוטף - וישראל נאלצה לעצור את התקיפות האוויריות, מחשש שירי הרקטות יביאו לסבב אלימות נרחב, שהיא אינה רוצה בו.

אבל השדות והחורשות עודם נשרפים. בשבוע האחרון נמנו בעוטף עזה עשר עד 20 דליקות בממוצע ביממה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הממעט להתייחס לאירועים (ולא נראה בעוטף אפילו פעם אחת מאז מארס, חרף תלונות התושבים) אישר את המלצת ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט על צמצום העברת הסחורות. המטרה היא להמחיש בדרך זו לחמאס את סך ההפסדים המצטבר שלו, כתוצאה מהמשך האלימות.

משאית סחורות במעבר הגבול בכרם שלום, ב-2016צילום: אליהו הרשקוביץ

אולם, מידת ההשפעה של הצעד החדש קשה לחיזוי. בחודשיים האחרונים הקלה מצרים על יציאת תושבי הרצועה לסיני דרך מעבר רפיח ואפשרה הכנסת מאות משאיות עם סחורות משטחה לעזה. אם תכביד כעת גם מצרים את ידה, חמאס יצטרך לבחור בין הסלמה מכוונת לבין כניסה למשא ומתן רציני.

מו"מ עקיף כזה - הצדדים מסרבים לשבת ישירות לאותו שולחן - כבר מתנהל בערוצים שונים, בין השאר דרך מצרים, קטאר, גרמניה (לפי העיתון אל-חיאת) ושליח מזכ"ל האו"ם לאזור. סביר שהמהלך הישראלי המוצהר מתכתב עם התפתחויות בערוצי המו"מ, שאיננו יודעים עדיין מה טיבן.

בראיון נדיר לחדשות "כאן" אמר אתמול השליח הקטארי לאזור מוחמד אל-עמדי כי ניתן לעצור את ההפגנות ואת עפיפוני התבערה אם ישראל תאפשר את כניסתם של כ-5,000 פועלים מהרצועה לעבודה בשטחה – דרישה ששב"כ, בתמיכת ליברמן, מתנגד לה מנימוקי אבטחה. עמדי גם דחה את הניסיון הישראלי לכרוך צעדים הומניטריים בהחזרת שני האזרחים הישראלים וגופות שני חיילי צה"ל המוחזקים ברצועה בשיפור המצב ההומניטרי שם. לדבריו, נדרשת עסקה של "אסירים תמורת אסירים" – שחרור יותר מ-50 אנשי חמאס מהגדה המערבית ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש בידי ישראל בתגובה על חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון ביוני 2014. זו דרישה ישנה של חמאס, שישראל הגדירה בעבר כתנאי סף בלתי קביל מבחינתה.

לפני כמה חודשים, בסיבוב הפרידה שלו כראש אמ"ן, אמר האלוף הרצי הלוי לקבינט ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי המצב ברצועה מתקדם לקראת אחד משני תרחישים: סיבוב לחימה נוסף, או הסדרה נרחבת יותר שתכלול שיפור בתנאים הבסיסיים ברצועה ושתושג בערוצים מדיניים. שומעיו התרשמו כי הוא אינו סבור שלאורך זמן ניתן ללכת בדרך שלישית. בינתיים, נכנס הלוי לתפקידו החדש כאלוף פיקוד הדרום. אם גם הצעד החדש שננקט היום לא ישכנע את חמאס לשוב ולהתמקד בערוצי המו"מ, סביר שהצדדים ימשיכו להידרדר בכיוון של עימות צבאי, חרף חוסר הרצון המוצהר שלהם להגיע לשם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ