סוחרים בעזה: ישראל חונקת אותנו, סגירת כרם שלום היא המסמר האחרון בארון העזתי

החקלאים חוששים שהמזון יתקלקל, בענף הטקסטיל מודאגים מניתוק קשרים עם חברות ישראליות ובלשכת המסחר מזהירים כי חסימת עורק החיים היחיד של הרצועה ידרדר את המצב הכלכלי בה עוד יותר ■ תמונת המצב בעזה בעקבות החלטת ישראל לסגור את מעבר הסחורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית ממתינה מחוץ למעבר כרם שלום, אתמול
משאית ממתינה מחוץ למעבר כרם שלום, אתמולצילום: AFP

סוחרים ואנשי עסקים בעזה התריעו בשיחות עם "הארץ" מפני פגיעה משמעותית במשק ובאוכלוסייה האזרחית ברצועה בעקבות החלטת ישראל לסגור את מעבר כרם שלום לסחורות. "ישראל חונקת אותנו", האשים אחד מהם. "זה המסמר האחרון בארון הקבורה של המשק העזתי", אמר איש לשכת המסחר הפלסטינית ברצועה.

במתאם פעולות הממשלה בשטחים העריכו בשעות הבוקר כי היום ייכנסו לרצועה כ-200 משאיות, לעומת 300 עד 400 משאיות ביום בממוצע. נאסר להכניס לרצועה רהיטים, מוצרי חשמל ובעלי חיים, אך מזון וציוד הומניטרי מוכנס. היום (שלישי) יועדו להיכנס לרצועת עזה 641 משאיות ונכנסו בפועל 193. 418 משאיות סורבו ובוטלו, 171 משאיות מזון ותרופות הוכנסו לעזה ועוד 22 משאיות דלק, סולר וגז בישול לבתי החולים ומתקני תשתית כמו חשמל, מים ביוב.

תייסיר אל-אוסתאד, יו"ר איגוד ענף הטקסטיל ברצועה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי סגירת המעבר צפויה לפגוע קשות בענף שדווקא בשלוש השנים האחרונות החל להתאושש מהפגיעה בו במבצע "צוק איתן". לדבריו, הוא ועמיתיו פנו לשליח האו"ם למזרח התיכון ולחברות בישראל כדי שינסו להשפיע על הדרג המדיני לחזור בו מההחלטה. "אין לנו שום השפעה על החמאס והדרג המדיני והצבאי, מי שחושב כך משלה את עצמו", הוא אומר.

"לאחר המלחמה ב-2014, התחלנו במגעים מול חברות בישראל ובגדה והצלחנו להחזיר לא מעט מפעילים לשוק העבודה. בכל יום יצאה סחורה, וסחורה בסכומים גדולים מוכנה במחסנים. עם הסגירה עכשיו, אין לנו מה לעשות עם הסחורה הזו", אומר אל-אוסתאד. "מדובר בבגדים מכל הסוגים, המוכנים למכירה. השוק ברצועה לא יכול להכיל כמות כזו, ואז אנו סופגים את כל הנזק. מה גם שצעד כזה יפגע באמון של החברות הישראליות, והן יחששו לעבוד מולנו בעתיד, למרות שפעלנו קשות להחזיר את האמון".

בנוסף לענף הטקסטיל, גם ענף החקלאות צפוי להיפגע קשות מהמהלך. חקלאי וסוחר שאמור להוציא בימים אלה ארבע משאיות של תפוחי אדמה לירדן, סיפר ל"הארץ" כי לא רק שהוא לא יכול לייצא את הסחורה - הוא גם לא יכול לשמור אותה. "אין לי איפה למכור את זה בעזה, ובגלל בעיית החשמל אין לי איך לשמור בקירור. אם תוך ימים ספורים לא נעביר את הסחורה, הכל יילך לזבל או שפשוט נחלק את זה לאנשים בחינם. עבור חקלאי כמוני זו אבידה ומכה מאוד קשה".

משאית ממתינה מחוץ למעבר כרם שלום, יולי 2016צילום: Adel Hana/אי־פי

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, פרסם הצהרה שמפצירה בישראל ובפלסטינים "לסגת מדרך העימות". "אני מודאג מהשלכות החלטתה של ישראל להשהות זמנית ייבוא וייצוא של סחורות, למעט אספקה הומניטרית, במעבר כרם שלום", אמר. "סיוע הומניטרי הוא לא תחליף למסחר. אני דוחק ברשויות לחזור בהן מהחלטתן. חמאס והפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה צריכים לבצע את חלקם בשמירה על השקט, להפסיק לשגר עפיפונים ולמנוע פרובוקציות נוספות. מחויבותו של האו"ם לישראל ולפלסטינים תימשך, כמו גם לשותפים האזוריים והבינלאומיים, למנוע מתיחות, לתמוך בפיוס הפנים-פלסטיני ולפתור את האתגרים בתחום ההומניטרי. ההתפתחות האחרונה לא תסיט אותנו מהמסלול הזה. על כל הצדדים לסגת מדרך העימות וההסלמה".

לדברי ד"ר מאהר אטבאע מלשכת המסחר ברצועה, החלטת ישראל אתמול לסגור את מעבר הסחורות לעזה היא ענישה קולקטיבית. הוא הסביר כי זהו המעבר היחיד לסחורות, שמשמש עורק חיים למשק ברצועה שנמצא ממילא במשבר כלכלי חריף. לדבריו, ההודעה של ישראל כי תאפשר כניסת מזון ומוצרים בסיסים אינה מונעת את הפגיעה. "אף פעם לא סבלנו ממחסור במזון וחיתולים לילדים", אמר, "הבעיה היא שבידי האנשים אין כסף, כי אין פרנסה ואין עבודה. אין תנועת מסחר, ייצוא וייבוא, שיכולה להביא לשיפור המצב. עכשיו עם ההחלטה הזו המצב יהיה קודר עד בלתי נסבל".

ד"א אטבאע הוסיף עוד כי התסכול ברצועה גואה לאור הדיווחים על ניסיונות הסיוע לרצועה, לעומת המצב בפועל. "גם אם מדובר רק בהצהרות, זה נותן לנו סוג של תקווה שמשהו מתחיל לזוז. לצערנו במקום לקבל סיוע חונקים אותנו יותר. אני רואה את המצב בעזה כמי שנמצא במצב של מוות קליני ועכשיו באים לירות לו בראש", הוא אומר.

"מכולות מגיעות מחו"ל דרך הים, או אמורות להגיע מהגדה עם חומרי גלם וסחורה", הסביר סוחר אחר. "כל מכולה שתתקע בנקודות המעבר, כשהתשלום עבור הסחורה כבר שולם אבל הסחורה לא מגיעה ליעדה, זה יגרום להפסדים מאוד גבוהים".

בלשכת המסחר מסבירים שסגירת מעבר כרם שלום תפגע קשות בייצוא סחורות, הן מהתעשייה הקלה והן ביחס למוצרים חקלאיים. בנוסף, צפויה פגיעה קשה בתזרים המזומנים של סוחרים שהזמינו סחורה וחומרי גלם מנמל אשדוד או מהגדה המערבית. פירוש הדבר הוא קשיים נוספים בפרנסה ברצועה, ששיעור האבטלה בה כיום הוא 49%.

בלשכת המסחר ציינו כי מצרים מאפשרת לעתים הכנסת סחורות דרך מעבר רפיח, אך כי מעבר זה לא יכול להוות תחליף לכרם שלום ולא מיועד להכנסת סחורה באופן סדיר. לכן, לפי הלשכה, פתיחה של המעבר מצד מצרים לא תסייע לסוחרים שעיקר עבודתם מתבצעת עם נמל אשדוד והשוק הפלסטיני בגדה ובישראל.

בשעות הצהריים ערכו נציגי הפלגים הפלסטיניים ישיבה בלשכתו של בכיר הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש, על סגירת המעבר. בהודעה שפרסמו לאחר הישיבה, מסרו: "על הקהילה הבינלאומית והאו"ם להתערב באופן מידי כדי לבלום את צעדי הענישה שישראל נוקטת נגד רצועת עזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ