חיל הים עצר סירה שיצאה מעזה ועליה שמונה פצועים מהעימותים בגדר הגבול

הפעילים ניסו לפרוץ את הסגר הימי על הרצועה וניתקו קשר עם החוף כשהיו במרחק 12 מייל ממנו. צה"ל: כוחות רפואה העניקו טיפול לפצועים, הסירה תיגרר לבסיס חיל הים באשדוד

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשט יוצא מנמל עזה, מלווה בדייגים פלסטינים, היום
המשט יוצא מנמל עזה, מלווה בדייגים פלסטינים, היוםצילום: AFP

בצל סגירתו של מעבר כרם שלום שבגבול רצועת עזה, עצר היום (שלישי) חיל היום סירה ועליה פעילים פלסטינים שנפצעו בעימותים על גדר הגבול בשבועת האחרונים. הפעילים, שיצאו בצהריים מנמל עזה לכיוון קפריסין בניסיון לפרוץ את הסגר הימי, שמרו על קשר עם הפקחים שעל החוף עד שהגיעו למרחק 12 מייל - שם נותק איתם הקשר. לפי דיווחים פלסטיניים, חיל הים הקיף את הספינות במרחק של כשישה מייל מהחוף.

מדובר צה"ל נמסר כי "עצירת הכלי בוצעה ללא אירועים חריגים", וכי הסירה תיבדק ותיגרר לבסיס חיל הים באשדוד. עוד נמסר כי כוחות רפואה של צה"ל מעניקים טיפול רפואי לפצועים שהיו על הסיפון.

"מדובר בפעם השנייה בחודשיים האחרונים שארגון הטרור חמאס יוזם ניסיון לפרובוקציה הימית, מנצל פצועים ונכים ומשלם לתושבי עזה על מנת שישתתפו בפעילות מסוג זה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "הסגר הימי הוא סגר ביטחוני הכרחי וחוקי שהוכר שוב ושוב על-ידי העולם והאו"ם, לשמירה על ביטחון מדינת ישראל וגבולותיה הימיים, בהיותו מגן מפני טרור והברחת אמצעי לחימה. צה"ל, באמצעות זרוע הים ימשיך לאכוף אותו ולהגן על אזרחי מדינת ישראל".

בתוך כך, כמה פעילים מחוליה שמפריחה עפיפוני תבערה ובלוני תבערה לעבר ישראל, הצהירו היום כי יוסיפו לשגר אותם בתגובה להחלטה לסגור את המעבר. "הגברת המצור לא מהווה פתרון", נכתב בהצהרה שפרסמו. "ישראל מודה בכישלונה בהתמודדות עם הבלונים והעפיפונים. מדובר באמצעי לחץ על הצעירים שמייצרים את העפיפונים, אבל זה ייכשל ונמשיך בפעילות שלנו".

בשעות הצהריים ערכו נציגי הפלגים הפלסטיניים ישיבה בלשכתו של בכיר הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש, על סגירת המעבר. בהודעה שפרסמו לאחר הישיבה, מסרו: "על הקהילה הבינלאומית והאו"ם להתערב באופן מידי כדי לבלום את צעדי הענישה שישראל נוקטת נגד רצועת עזה".

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, פרסם הצהרה שמפצירה בישראל ובפלסטינים "לסגת מדרך העימות". "אני מודאג מהשלכות החלטתה של ישראל להשהות זמנית ייבוא וייצוא של סחורות, למעט אספקה הומניטרית, במעבר כרם שלום", אמר. "סיוע הומניטרי הוא לא תחליף למסחר. אני דוחק ברשויות לחזור בהן מהחלטתן. חמאס והפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה צריכים לבצע את חלקם בשמירה על השקט, להפסיק לשגר עפיפונים ולמנוע פרובוקציות נוספות. מחויבותו של האו"ם לישראל ולפלסטינים תימשך, כמו גם לשותפים האזוריים והבינלאומיים, למנוע מתיחות, לתמוך בפיוס הפנים-פלסטיני ולפתור את האתגרים בתחום ההומניטרי. ההתפתחות האחרונה לא תסיט אותנו מהמסלול הזה. על כל הצדדים לסגת מדרך העימות וההסלמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ