פרשנות

נתניהו עשוי להציע לפוטין: הרחק את איראן מסוריה והסנקציות יוסרו מרוסיה

לפי דיווח ב"ניו יורקר", ישראל, סעודיה ואיחוד הנסיכויות הציעו לטראמפ לבטל את העיצומים בתמורה להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה. לא מן הנמנע שההצעה תועלה מחדש בפגישת המנהיגים היום

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו ופוטין במוסקבה, בינואר
נתניהו ופוטין במוסקבה, בינוארצילום: \ MAXIM SHEMETOV / REUTERS
צבי בראל

תביעתה של ישראל לסלק את כל כוחותיה של איראן מסוריה צפויה לעמוד במוקד פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הצפויה להיערך היום (רביעי) במוסקבה. זאת לנוכח הצהרתו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, לפיה יהיה זה בלתי ריאלי לחלוטין לדרוש נסיגה כוללת.

רוסיה הבהירה לישראל בכמה הזדמנויות שהיא יכולה לכל היותר לפעול להסגה משמעותית של הכוחות האיראניים והמיליציות שפועלות בשליחותה, כולל חיזבאללה, מגבול ישראל בגולן, אבל אין ביכולתה לגרום לאיראן להסתלק מן הזירה הסורית. אבל גם את הבטחתה להסגה החלקית של הכוחות האיראניים רוסיה אינה מצליחה לממש. 

על פי דיווחים מסוריה, אפילו במהלך הכיבוש הסורי את אזור דרעא היו משקיפים וקצינים איראנים ואנשי חיזבאללה עם כוחות הצבא הסורי. מתברר עוד כי הצבא הסורי, שהשתלט על רוב קו הגבול בין סוריה לירדן ועל מעבר הגבול נסיב, נכנס לאזורים שבשליטת המורדים בניגוד להסכם שהושג בשבוע שעבר. לפיכך לא ברור על מה נסמכת הערכתה - או אמונתה - של ישראל כי ביכולתה של רוסיה לדחוק את רגלי איראן. עם זאת נראה כי ההערכה הזאת מלווה את ישראל לפחות בשנתיים האחרונות, עוד בטרם נבחר דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב, וביתר שאת אחרי בחירתו.

המגזין האמריקאי "הניו יורקר" חשף היום כי סעודיה, מדינת איחוד הנסיכויות וישראל הציעו לטראמפ משוואה שלפיה ארה"ב תבטל את הסנקציות שהטילה על רוסיה לפני ארבע שנים בעקבות המלחמה באוקראינה וכיבוש חצי האי קרים. בתמורה לכך, רוסיה תפעל להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה. כתב המגזין, אדם אנטוס, דיווח כי זמן קצר לפני הבחירות בארה"ב נפגש יורש העצר של מדינת איחוד הנסיכויות, השיח מוחמד בן זאיד, עם מתווך אמריקאי.

טראמפ ובן זאיד בפגישתם בוושינגטון, 2017
טראמפ ובן זאיד בפגישתם בוושינגטון, 2017צילום: בלומברג

בן זאיד סיפר לו שפוטין עשוי להיות מעוניין לפתור את המשבר בסוריה בתמורה להסרת הסנקציות מעל מדינתו. השיח זאיד, לדברי הכתב, לא היה היחיד שחתר בכיוון הזה: עמו פעלו בכירים ישראלים וסעודים שדחפו את הרעיון בשיחותיהם עם בכירים אמריקאים.

באפריל 2017 חשף אנטוס בכתבה בוושינגטון פוסט את קיומה של פגישה שהתקיימה באיי סיישל בין אריק פרינס, מייסד חברת בלקווטר שפעלה בעיראק ונחשדה בפלילים; מקורבו של סטיב באנון, שהיה אז יועצו הקרוב ביותר של טראמפ; וקיריל דימיטרייב, מנהל קרן הון רוסית. השלושה נועדו באתר נופש ששייך לשיח זאיד במטרה לבחון אם רוסיה תהיה מוכנה לצמצם את קשריה עם איראן ואת שיתוף הפעולה שלה עם טהראן בסוריה, בתמורה לוויתורים אמריקאיים בתחום הסנקציות. מאוחר יותר השקיעו סעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות מיליארדי דולרים בפרויקטים בסוריה, כדי לעודד את פוטין לאמץ מדיניות של התנתקות מאיראן. הכותב אינו יודע אם ההצעה הזאת הגיעה מפוטין עצמו או מאחד מעוזריו, או שההצעה היא פרי יוזמתו העצמאית של השיח יורש העצר.

אחרי בחירתו של טראמפ, אחד הנוכחים בפגישה פרטית שבה נכח שגריר ישראל, רון דרמר, סיפר כי דרמר אמר שישראל מעודדת שיתוף פעולה בין טראמפ לבין פוטין, בתקווה לשכנע את רוסיה לדחוף את האיראנים אל מחוץ לסוריה. פקיד ישראלי בכיר אמר לניו יורקר כי "ישראל מאמינה שאפשר לכונן הסכם רוסי־אמריקאי בסוריה שידחוף את האיראנים החוצה", וכי אם זה יתממש "זו יכלה להיות התחלה של שיפור יחסים בין ארה"ב לרוסיה". גורם שכיהן בממשל האמריקאי, וששוחח עם שר ישראלי המקורב לנתניהו, סיפר לכתב המגזין כי השר שיווק לו את רעיון "החלפת אוקראינה בסוריה" - לאמור, ביטול סנקציות על רוסיה בתמורה להרחקת איראן מסוריה. 

שרי החוץ של סעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות שיווקו גם הם את הרעיון. הם תמהו בסעודה פרטית עם בכירים אמריקאים מדוע וושינגטון אינה מבטלת את הסנקציות בתמורה לסילוק איראן. "זה לא היה בלון ניסוי, הם ממש ניסו להפוך את הרעיון למקובל", סיפר מקור לניו יורקר.

האם טראמפ מוכן לעסקה מהסוג הזה? לדעת מקורותיו של המגזין, גם אם טראמפ מאוד ירצה, רוסיה לא תוכל לנפק את הסחורה. בנוסף לזה, בתקופה שבה טראמפ נתון לחקירה על קשריו עם רוסיה טרם הבחירות, עצם העלאת הרעיון עלולה לפגוע בהגנתו.

לא מן הנמנע שנתניהו עצמו ינסה למכור לפוטין את העסקה, ואולי הנושא יעלה גם בפסגה שתתקיים בין פוטין לטראמפ ב–16 ביולי. אם מישהו משתעשע בתרגילי שכנוע בינלאומיים, לא מיותר לבחון למה איראן מוכנה. ההיגיון המדיני גורס שאיראן תהיה מוכנה לוויתורים בסוריה בתמורה לביטול הסנקציות האמריקאיות החדשות עליה, ולהשבת הסכם הגרעין על כנו. אבל ההיגיון הזה מתנגש עם עמדותיהם הנוקשות של טראמפ, נתניהו, סעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות כלפי הסכם הגרעין. לאיראן עצמה יש עמדה מאוד ברורה ביחס לאינטרס שלה להישאר בסוריה - כשם שהיא עדיין עומדת בתוקף על כך שהסכם הגרעין אינו נתון למשא ומתן. בשלב הזה ישראל יכולה לכל היותר לצפות למתווה רוסי נוח, שיסדיר את החזרתה של רמת הגולן הסורית לשליטת המשטר, ללא כניסת כוחות סוריים לרמת הגולן ולתיאום הסטטוס קוו בינה לבין ישראל אחרי סיום המלחמה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ