עמירה הס
עמירה הס

מדינת ישראל קיימה במשך שנים מיצג שווא, כאילו הקרקע שעליה נמצא הכפר הבדואי חאן אל־אחמר היא אדמת מדינה, ועל סמך כך השיגה את החלטת שופטי בג"ץ שלא להתערב בהחלטות להריסתו - כך נכתב בעתירה חדשה של תושבי הכפר, שהוגשה ביום ראשון לבג"ץ. לפי העתירה, מדובר בקרקעות פרטיות מוסדרות שנרשמו בטאבו בתקופה הירדנית. בינתיים הודיעה המדינה לבג"ץ, בתשובה לעתירה קודמת שהוגשה בשבוע שעבר, כי היא מתכוונת לממש את הריסת הכפר בתוך ימים ספורים, למרות הצו הארעי.

העתירה החדשה דורשת מהמדינה למנוע את גירוש התושבים מהמקום, תוך העברתם למתחם שישראל ייעדה להם ליד מזבלת אבו דיס (אל־ג'בל מערב). העתירה הקודמת השיגה הקפאה של צעדי ההריסה, לאחר שהשופטת ענת ברון הוציאה צו ארעי בלתי מוגבל בזמן. למרות הצו, מבוצעת במקום זה יותר משבוע סלילת דרכים לדחפורים, תוך סגירת השטח בפני עיתונאים ומבקרים אחרים במשך רוב שעות היום.

עורכי הדין והתושבים מעריכים שפריצת הדרכים נועדה להקל על פינוי בכוח, כי ההריסה עצמה של האוהלים והצריפים אינה מצריכה כניסתם של דחפורים רבים אחרים. השופט עופר גרוסקופף הוציא שלשום צו ארעי לעתירה החדשה, האוסר על פינוי תושבי הכפר ומורה למדינה להשיב לעתירה זו עד 16 ביולי.

תגובת פרקליטות המדינה לעתירה הראשונה ניתנה אתמול, ובה נכתב שהמדינה ערוכה להריסה של הכפר בימים הקרובים. עורכי הדין הדס ערן ורן רוזנברג, סגנים בכירים בפרקליטות במדינה, מבקשים משופטי בג"ץ להכריע במהירות, כי "הכוחות פרוסים בשטח". עורכי הדין מהפרקליטות ביקשו מבית המשפט לצמצם את הצו הארעי הראשון, כדי שהמדינה תוכל להרוס את בית הספר מצמיגים שבכפר. המינהל האזרחי כבר הציב באל־ג'בל מערב עשרה קרוואנים המיועדים לשמש את בית הספר החלופי, כך מצוין בתגובה.

"גורמי האכיפה במינהל האזרחי, כמו גם משטרת ישראל וגורמים שונים נוספים מטעם המשיבים, מצויים בישורת האחרונה של ההכנות לצורך מימוש צווי ההריסה הסופיים במתחם חאן אל אחמר", כתבו ערן ורוזנברג, "זאת בהתאם למתווה שהוצג על ידי המדינה, ושאושר בפסק דינו של בית המשפט (מ–24 במאי 2018, ע"ה)". עוד נכתב שהתגובה מוגשת בלוחות זמנים קצרים ביותר כי "ישורת אחרונה זו — משמעה מימוש צווי ההריסה בפרק זמן נראה לעין של ימים בודדים".

בין הסיבות שמונה הפרקליטות בבקשתה לדחות את העתירה הקודמת, שעניינה תוכנית מתאר מפורטת שהגישו התושבים בשבוע שעבר ושהמינהל האזרחי סירב להתייחס אליה, היא שלא צורף כל מסמך המלמד על זכויות כלשהן במקרקעין לגביהם הוגשה התוכנית. "החלטת רשויות התכנון שלא לקלוט את התוכנית המפורטת, בדין יסודה, והיא נעדרת כל פגם", נכתב.

בעתירה החדשה שהגישו עורכי הדין עלאא מחאג'נה, גיאת נאסר, תאופיק ג'בארין, וויאם שביטה, סאיד קאסם וחוסאם יונס, הם מציינים כי תושבי הכפר קיבלו את רשות בעלי האדמה להחזיק בקרקע ולעשות שימוש בה. בתשובה לטענת הרשויות כי מדובר באדמה פרטית פלסטינית שהופקעה כבר ב–1975, כותבים עורכי הדין כי העותרים לא ידעו על ההפקעה, וכי המפה מראה שכפרם נמצא בשולי השטח המופקע. להערכת עורכי הדין, ההפקעה מעולם לא הושלמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ