חרף מחאת נתניהו, אירלנד אישרה את החוק להחרמת מוצרי התנחלויות

מפלגות האופוזיציה ונציגים עצמאיים הביאו לאישורו של החוק. משרד החוץ: "הסנאט של אירלנד נתן ידו ליוזמת חרם אנטי-ישראלית פופוליסטית ומסוכנת. החרם יפגע בפרנסתם של פלסטינים רבים"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הפרלמנט האירי בדבלין, ב-2010
בניין הפרלמנט האירי בדבלין, ב-2010צילום: בלומברג

בעזרת קולות האופוזיציה, הסנאט האירי אישר היום (רביעי) את הצעת החוק להחרמת מוצרי התנחלויות. 25 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 20 הצביעו נגד ו-14 נמנעו. לפי ההצעה, החוק אוסר על ייבוא ומכירת מוצרים ושירותים שמקורם "בהתנחלויות לא חוקיות בשטחים כבושים". ההצבעה על החוק נדחתה מוקדם יותר השנה בניסיון לגבש פשרה מול הממשלה שביקשה לרכך אותה לבקשת ישראל. עם זאת, לא הושגו לבסוף הבנות בנושא.

"הסנאט של אירלנד נתן ידו ליוזמת חרם אנטי-ישראלית פופוליסטית, מסוכנת וקיצונית הפוגעת בסיכויים לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים", נכתב בהודעת משרד החוץ, "היוזמה תגרום נזק לתהליך המדיני במזרח התיכון. האבסורד במהלך של הסנאט האירי, הוא שהחרם יפגע בפרנסתם של פלסטינים רבים העובדים באזורי התעשייה הישראליים שיושפעו מהחרם. ישראל תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות בחקיקה זאת".

סאיב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, הודה לפרלמנט האירי. "הצעד האמיץ הזה נבנה על הקשרים ההיסטוריים בין אירלנד לפלסטין", כתב עריקאת, "ומראה את הדרך קדימה לשאר האיחוד האירופי".

ההצבעה על החוק נדחתה מחודש ינואר האחרון אחרי ששגרירת אירלנד בישראל, אליסון קלי, זומנה לשיחת הבהרה במשרד החוץ לדרישתו של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו. בשיחה הדגישה קלי שנציגים עצמאיים בסנאט האירי הם שהעלו את היוזמה ושממשלת אירלנד מתנגדת לה. בשיחה עם סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, רודיקה רדיאן גורדון, הוסיפה אז שגרירת אירלנד שלא מדובר ביוזמת BDS אלא בחרם נגד התנחלויות.

נתניהו גינה בשעתו את הצעת החוק ואמר כי כל מטרתה היא "תמיכה בתנועת ה-BDS ופגיעה במדינת ישראל". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי יוזמת החקיקה "נותנת רוח גבית למבקשים להחרים את ישראל ועומדת בניגוד מוחלט לעקרונות המנחים של הסחר החופשי והצדק".

בראיון לעיתונאי יעקב אחימאיר בתוכנית רואים עולם, אמר באחרונה שר החוץ האירי סיימון קובניי כי לא יתמוך בחוק. "הסברתי ליוזמי החקיקה הזאת כי נושאי סחר הם בסמכות האיחוד האירופי וכי אירלנד לא תפעל בעניין זה באופן חד-צדדי. אני חושב שהחוק לא יעבור", אמר.

עם זאת, מפלגות האופוזיציה במדינה - לייבור, שין פיין ופיינה פייל, וכן נציגים עצמאיים - הודיעו שיתמכו בהצעה. בסרטון שהפיצה באחרונה יוזמת החקיקה, הסנאטורית האירית העצמאית פרנסס בלאק, היא הפצירה באזרחי המדינה ללחוץ על הנבחרים שלהם לתמוך בו, ולחוק צפוי להיות רוב, בניגוד להכרזות הממשלה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ