הקטין הנאשם במעורבות ברצח בני משפחת דוואבשה ישוחרר למעצר בית

הפרקליטות ערערה על ההחלטה והדיון בשחרורו ייערך ביום שישי. ההודאה שנתן הקטין בחקירה נפסלה, אך הנאשם המרכזי עמירם בן אוליאל ככל הנראה הפליל אותו

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה בנאשמים ברצח מחוץ לבית המשפט בלוד, בחודש שעבר
יותם ברגר

בית המשפט המחוזי בלוד החליט היום (חמישי) לשחרר את הקטין הנאשם א' במעורבות ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה למעצר בית. עורכי דינו של הנאשם, הנשפט כקטין כיוון שלא היה בגיר בזמן ביצוע המעשה, אמרו שבית המשפט קיבל את בקשתם לשחררו עם איזוק אלקטרוני ופיקוח. ההודאה שנתן לחוקרים לגבי מעורבותו באירוע בכפר הפלסטיני דומא ב-2015 נפסלה, אך ככל הידוע הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל, הפליל אותו בעדותו.

הפרקליטות ערערה בשעות הלילה על ההחלטה, והדיון בשחרורו של הנאשם ייערך ביום שישי בשעה 11:00 בבוקר. הקטין הנאשם הודה במעורבות בשורת אירועים לאומניים בהם פשעי שנאה וניסיונות הצתה, והודאות אלו התקבלו בבית המשפט. הוא הודה במעורבות ברצח, אך לא בהגעה לרצח עצמו, אף שקבע לבצעו עם הנאשם המרכזי בתיק. הודאה זו נפסלה מכיוון שהושגה באמצעות עינויים.

חוסיין דוואבשה, שבתו, חתנו ונכדו נספו בשריפה, בבית המשפט בלוד בחודש שעברצילום: אילן אסייג

בית המשפט המחוזי התיר לפרסם את מסמך ההחלטה של השופט עמי קובו לשחרר את א' למעצר בית. "אין מחלוקת כי חלוף הזמן בתיק זה הינו משמעותי וחולש על 31 חודשי מעצר שהם שנתיים ושבעה חודשים. כל שכן מדובר במשיב אשר נעצר בהיותו כבן 17 וחודש ונותר במעצר עד ליום זה", כתב בהחלטה. הוא סקר את ההכרעה במשפט הזוטא, שבה נפסלו חלק מהודאותיו, וערעורים בעבר בעניינו לבית המשפט העליון. "במעצרו של קטין יש לנקוט משנה זהירות מעבר לזהירות הרגילה בעת מעצר בגיר", כתב.

"עם חלוף הזמן המשמעותי והיותו של המשיב בעת ביצוע העבירה קטין כבן 17, גוברת עוצמת השיקולים הנדרשים להצדקת העברת המעצר ונקודת האיזון נוטה מהאינטרס הציבורי לעבר זכות המשיב לחירות. לא נובע מכך כי עצם היותו של המשיב בגדר קטין בעת ביצוע העברה יש בו כשלעצמו כיד להקנות לו חסינות מפני הארכת מעצר ... סבורני שבשלב זה, השתנתה נקודת האיזון והיא נוטה כעת לעבר זכותו של המשיב לחירות".

השופט כתב כי "בעבירות המבוצעות על רקע אידיאולוגי יש כדי ללמוד על מסוכנות רבה", אך הוסיף כי "שירות המבחן העריך כי המשיב עבר שינוי מחשבתי ותפיסתי ממשי, הוא מבטא חרטה על כך שבעבר לא הקשיב להוריו ולעצותיהם עזב את הלימודים, שוטט עם קבוצת חבריו והתנהל ללא כל התחשבות בחוק ... הזמן שחלף במעצר השפיע עליו לחיוב מבחינת שינוי עמדותיו״. עוד נכתב: "אין מחלוקת... שהמשיב (א׳) נמצא במצוקה נוכח תנאי מעצרו ומשך הזמן במהלכו הוא עצור". הוא כתב שהשופטים התרשמו ש"מדובר בנאשם נבון ביותר, ניחן בזיכרון מצוין, זריזות מחשבה ויכולת ניתוח", כפי שנאמר גם במשפט הזוטא. הוא הדגיש עם זאת, שגופי המודיעין עדיין סבורים שא' מסוכן ומחזיק בעמדות קיצוניות.

לנוכח כל אלה, הורה השופט על שחרורו לביתו בבית שמש למעצר בית מלא, תחת איזוק אלקטרוני, איסור שימוש בטלפון, במחשב ובגלישה באינטרנט ואיסור יצירת קשר עם כל אדם למעט מפקחים שאושרו על ידי בית המשפט. לצד זאת יפקיד 100 אלף שקל התחייבות עצמית, ועשר ערבויות צד ג' של 100 אלף שקל כל אחת.

מפרקליטות מחוז המרכז נמסר לאחר השחרור: "בית המשפט קבע כי עדיין נותרו ראיות לכאורה בעניין הרצח והצתת כנסיית הדורמיציון (המיוחסים לא׳, י״ב) המקימות סיכוי סביר להרשעה. אין בפסילות חלק מהראיות כדי לשנות באופן משמעותי את המצב הראייתי ואת סיכויי ההרשעה בתיק". הפרקליטות שוקלת עוד אם תערער על ההחלטה.

ביוני קבע בית המשפט שעדותו של בן אוליאל קבילה מבחינה משפטית. יחד עם זאת, השופטת רות לורך מתחה ביקורת חריפה על ההודאות שנגבו מבן אוליאל ומא' תוך שימוש באמצעים פיזיים מכאיבים, ופסלה אותן. "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות היסוד של הנאשמים לשלמות הגוף והנפש ונפגע כבודם", קבעה השופטת. 

ב״הארץ״ דווח כי גם בלי ההודאות שנפסלו הפרקליטות סבורה שתצליח להרשיע את שני הנאשמים. בין היתר, בגלל שבן אוליאל הפליל לכאורה את הקטין הנאשם ולנוכח ראיות סיבתיות ופרטים מוכמנים שהשניים ידעו על אודות הרצח.

השחרור מצביע על כך שבית המשפט המחוזי לא סבור כי א׳ מסוכן במצבו הנוכחי או יכול לשבש את הליכי המשפט נגדו. ״טוב מאוחר מולעולם לא, את החלק הזה של המאבק סיימנו בהצלחה״, אמר עו״ד עדי קידר המייצג את א׳ מטעם ארגון חוננו. ״אני רוצה להזכיר לציבור, הציבור עוד לא נחשף לקמצוץ ממה שהתרחש בתיק הזה והעובדה שהמדינה לא מכבדת, לא לומדת ולא מיישמת את מה שנאמר בהכרעת הדין זה מצער מאוד. אני חושב שהשלב הבא זה לנהל את התיק כאשר הקטין משוחרר״, מסר.

בן אוליאל הודה ברצח שלוש פעמים, ושתיים מהודאות אלו נפסלו: אחת שנגבתה תוך שימוש באמצעים פיזיים מכאיבים, ושנייה שניתנה בסמוך לשימוש באמצעים אלו. ההודאה השלישית נקבעה כקבילה על כל חלקיה. לדבריה, ההודאה ניתנה "מרצון ומתוך החלטתו" של בן אוליאל. הודאה זו מהווה ראיה מרכזית מאוד בתיק וקבלתה צפויה להוביל להרשעתו.

בדיון ביוני התעמתו פעילי ימין שהפגינו בתמיכה בבן אוליאל עם סב המשפחה, חוסיין, מחוץ לבית המשפט המחוזי בלוד. המפגינים הטיחו בערבית בדוואבשה, שבתו ריהאם, חתנו סעד ונכדו עלי נספו בשריפה בביתם: "איפה עלי, אין עלי, עלי נשרף. עלי על הגריל". בין המפגינים במקום היה גם יצחק גבאי, פעיל ימין שהורשע בהצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים וריצה שלוש שנות מאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ