ניר חסון
ניר חסון
ביקור הצעירים האמריקאים בבית משפחת סומרין בסילוואן, היום
ביקור הצעירים האמריקאים בבית משפחת סומרין בסילוואן, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
ניר חסון
ניר חסון

שמונה צעירים אמריקאים שהשתתפו בטיול של תגלית בישראל עזבו היום (ראשון) את הקבוצה במהלך ביקור בעיר דוד בסילוואן. לדברי הצעירים, הם עזבו את הטיול משום שלא דיברו איתם על הכיבוש הישראלי בגדה המערבית. זו הפעם השנייה בזמן קצר שמשתתפי טיול של תגלית עוזבים אותו - לפני כשבועיים פרשה קבוצת צעירים מהטיול לטובת סיור בחברון עם ארגון שוברים שתיקה.

לאחר שהשמונה עזבו את הקבוצה במזרח ירושלים, הם הלכו עם פעילי השמאל אורי עגנון וחגית עפרן מ"שלום עכשיו" לביקור בבית משפחת סומרין בסילוואן, שעמותת אלע"ד וקק"ל מנסות לפנותה מביתה.

"אנחנו חושבים שחלק מהסיפור הוא הכיבוש", אמרה אחת מחברות הקבוצה הפורשת, רבקי וסרמן, בת 26 מבוסטון, "למרבה הצער, תגלית לא מסוגלים להראות לנו את האמת הזו, הם מנסים להשאיר את הכיבוש מחוץ לסיפור". עוד אמרה וסרמן: "ניסינו להצביע במהלך הטיול על כך שלא מדברים איתנו על הכיבוש, אבל לא קיבלנו תשובות. נתנו לנו מפה של ישראל שאין בה גבול של הגדה המערבית. זה מאוד מצער כי לפעמים תגלית זו ההזדמנות היחידה של צעירים אמריקאים לשמע על מה שקורה".

לדברי וסרמן, היא לא תכננה לפרוש מהקבוצה כשהגיעה לישראל ועשתה זאת רק לאחר שהבינה שלא תזכה לקבל "תשובות כנות על הכיבוש ועל נקודת המבט של הפלסטינים". וסרמן הסבירה שלאחר שהבינה זאת, היא יצרה קשר עם הפעילים הישראלים.

לפי תקנון תגלית, מי שפורש מהסיור לא יכול לשוב אליו, ולכן הצעירים שעזבו את הקבוצה מתכוונים להעביר את המשך הטיול בסיורים בשטחים ובמזרח ירושלים. הערב הם יגיעו לכפר הבדואי שמועמד לפינוי, חאן אל אחמר, ומחר הם יסיירו בחברון עם ארגון שוברים שתיקה. חלק מהצעירים קיבלו הודעה כי תגלית מתכוונת לבטל את כרטיסי הטיסה שלהם חזרה לארה"ב.

מארגון שוברים שתיקה, שנמצא בקשר עם חברי הקבוצה, נמסר: "המחאה מתרחבת ועוד יהודים צעירים בוחרים להתנגד לטיוח של תגלית, ולהגיע לראות את מציאות הכיבוש עם החיילים ששברו שתיקה. הגיע הזמן שממשלת הימין ותגלית יבינו: ככל שהכיבוש יעמיק כך יהדות התפוצות תתרחק".

משלום עכשיו נמסר: "שמחנו לפגוש היום את הצעירים האמריקנים שפרשו מסיור של תגלית כדי לשמוע על המצב בסילוואן ועל סיפורה של משפחת סומרין הניצבת בסכנת פינוי לטובת מתנחלים ולא באופן חד צדדי. אנו נמשיך להציג בכל דרך ולהכיר את המציאות המורכבת שיצר הכיבוש ובפרט בירושלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ