באישון ליל, עם מבערים, במתחם סודי בטהראן: כך גנב המוסד חצי טון מסמכי גרעין מאיראן

שש שעות ו-29 דקות: זה הזמן שהיה לסוכנים הישראלים מהרגע שנכנסו למחסן הכספות בטהראן ב-31 בינואר ועד שהשומרים האיראנים הגיעו למשמרת הבוקר. פרטים חדשים על המבצע נחשפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה שבו נמצא תא ניסויים גרעיניים, סמוך לטהראן

בליל 31 בינואר, פרצו סוכני המוסד למחסן באזור התעשייה של טהראן כדי לגנוב מסמכים מארכיון הגרעין הסודי של איראן. הם היו צריכים לסיים את משימתם בתוך שש שעות ו-29 דקות, לפני הגעתו של שומר הבוקר בשעה 7:00. בזמן מוגבל זה, היה עליהם לנטרל את האזעקות, לפרוץ שתי דלתות, לחדור אל עשרות כספות ענק ולצאת מהעיר עם חצי טון של חומר סודי. פרטים אלו ורבים נוספים נחשפו בפני הניו יורק טיימס, הוושיגנטון פוסט והוול סטריט ג'ורנל בתדרוך מיוחד של גורמים ישראלים רשמיים.

הסוכנים הגיעו למחסן מצוידים במבער שמגיע לחום של כמעט 2,000 מעלות. המידע שאסף המודיעין גילה למוסד שזה החום הדרוש כדי לפרוץ ל-32 הכספות במקום, אך הסוכנים כלל לא נגעו ברבות מהן. הם התמקדו בכספות שבהן אוחסנו התיקיות עם הכריכות השחורות, אלו שמכילות את החומר הסודי החשוב ביותר. כשהבוקר עלה, יצאו הסוכנים מהמחסן עם 50 אלף עמודים ו-163 דיסקים של תזכירים, סרטוני וידאו ותוכניות שונות.

תמונה איראנית של ציוד בדיקה לאחד מחלקיה של פצצה גרעינית

האיראנים החלו לעשות שימוש במחסן שלתוכו פרץ המוסד רק לאחר החתימה על הסכם הגרעין מול ארה"ב, אירופה, רוסיה וסין. ההסכם הקנה לסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית זכות לבקר באתרי גרעין חשודים, בהם גם בסיסים צבאיים. לאור זאת, אומרים בישראל, האיראנים אספו באופן שיטתי מרחבי המדינה אלפי מסמכים הקשורים לבניית נשק גרעיני, המדריכים כיצד להרכיבו על טיל וכיצד לנפץ אותו. הם אספו את המסמכים במחסן, בניין באזור תעשייה שלא קשור לתוכנית הגרעין הרשמית ושמרוחק מהארכיון הרשמי של משרד ההגנה. במקום לא היו שומרים מסביב לשעון, כדי לא לעורר חשד שמדובר במיקום בעל חשיבות.

בטהראן לא ידעו שהמוסד עקב ותיעד את המאמצים להחביא את ארכיון הגרעין. מאז המבצע להזזת המסמכים בפברואר 2016, המוסד צילם במשך שנתיים את פעולות השינוע. בשנה שעברה, הסוכנים החלו לתכנן את המבצע לגניבת המסמכים, פעולה שקצין מודיעין ישראלי דימה למעליליהם של ג'ורג' קלוני וחבריו בסרט "אושן 11".

פרטי המבצע מעידים כי לישראל היתה עזרה מבפנים. במוסד ידעו אילו מ-32 הכספות מכילות את המידע החשוב ביותר; צפו בלוחות הזמנים של העובדים במחסן; הכירו את אופן הפעולה של מערכת האזעקה, כך שלא תזעיק אף אחד כשהסוכנים הגיעו למקום ב-22:30.

פחות מ-24 סוכנים לקחו חלק בפריצה, והמידע הוברח מאיראן בכמה דרכים שונות. בשעה שבע בבוקר, שומר הבוקר האיראני הגיע למחסן וגילה שהכספות נפרצו. האיראנים פתחו במבצע כלל ארצי למציאת הפורצים, שלפי גורם רשמי בישראל "כלל עשרות אלפי אנשי אבטחה ומשטרה איראניים".

אב טיפוס של ראש קרב גרעיני שהורכב בפרויקט עמאד

כיוון שחלק מהחומרים היו גדולים ומסורבלים מדי מכדי לקחת אותם, הסוכנים פתחו רק את הכספות החשובות ביותר ומתוכן שלפו את החומרים החיוניים ביותר. לא ידוע כיצד אלפי המסמכים ועשרות הדיסקים הוצאו מהמדינה.

"רצינו לדעת מה הם מחביאים, ובשביל מה", אמר קצין מודיעין ישראלי. "ברגע שלמדנו לאן נקלחים כל המסמכים, הכנו מבצע כדי להשיג אותם". 

לפי הדיווח בניו יורק טיימס ובוושינגטון פוסט, המסמכים מעידים שאיראן קיבלה מידע לייצור נשק גרעיני מפקיסטאן ומגורמים זרים נוספים. עוד דווח שאיראן היתה קרובה להשגת טכנולוגיה לייצור פצצה גרעינית לפני 15 שנה.

בין היתר, המסמכים מלמדים שהתוכנית הסודית של איראן כללה מחקר מקיף אודות האופן שבו מייצרים אורניום, כמו גם ניסויים מתקדמים של ציוד ליצירת נויטרונים הדרושים להתחלת תגובת שרשרת גרעינית. חלק מהמסכים נוגעים לקשיים שבהרכבת ראש חץ גרעיני על טיל איראני מסוג שיהאב 3. מסמך אחר סוקר אתרים אפשריים לקיום ניסויים גרעיניים, ומפרט תוכניות לבנות מקבץ ראשוני של חמש פצצות.

הגורמים הרשמיים באיראן הפסיקו את רוב העבודות והמחקר בעניין הקשורים לגרעין ב-2003. יחד עם זאת, תזכירים פנימיים שהועברו בין מדענים בכירים מעידים על תוכניות להמשיך לקדם כמה מהפרויקטים בחשאי, ולהחביאם בתוך תוכניות מחקר קיימות בצבא. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ