ח"כ בבית היהודי: בנט נכנע לנתניהו כשקיבל את הנוסח המרוכך של חוק הלאום

גורמים במפלגה מתחו ביקורת על היו"ר וטענו כי אימץ נוסח חסר שיניים לסעיף להקמת יישובים ליהודים בלבד. גורם במפלגה: "ההישגים המשמעותיים שאמור היה להביא חוק הלאום ירדו לטמיון"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: סלומינסקי, שקד ובנט ישיבת סיעה של הבית היהודי בכנסת, באפריל
יהונתן ליס

במפלגת הבית היהודי תקפו היום (ראשון) את יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, בטענה שהסכמתו לתמוך בנוסח חסר שיניים של הסעיף בחוק הלאום המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד היא כניעה לנתניהו. חבר כנסת במפלגה אמר כי "בנט לא השיג כלום בפשרה עם נתניהו על סעיף ההתיישבות. אין הבדל ממשי בין ההצעה שפרסם בבוקר השר יריב לוין, עליה בנט עצמו מתח ביקורת, לבין הנוסח שהתפאר בו כמה שעות מאוחר יותר".

זהו לא הגורם היחיד במפלגה שהביע אי נוחות מהמהלך. גורם אחר במפלגה אמר כי "ההישגים המשמעותיים שאמור היה להביא אתו חוק הלאום ירדו כמעט כולם לטמיון. אין עליונות לערכיה היהודיים של המדינה, אין פסקה שמנחה שופטים להסתמך על ההלכה היהודית ואין הנחיה ברורה בחוק שמחייבת הקמת יישובים ליהודים בלבד".

מלשכת בנט נמסר בתגובה: "בתום מגעים אינטנסיביים בין ראש הממשלה נתניהו והשר בנט בנושא חוק הלאום, הושגה היום הסכמה בסעיף ההתיישבות היהודית, אשר לראשונה הוגדרה כערך לאומי במדינת ישראל. ייהוד הגליל והנגב יקבל משנה תוקף בהצעת החוק החדשה, כפי שהיה בחזונם של בן גוריון ומייסדי המדינה".

לפי הנוסח החדש שהציע בנט, "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". לדברי בנט, נוסח זה זכה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. לפי הנוסח שהציע שר התיירות לוין ואליו התנגדו בבית היהודי בטענה שאינו מאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד, "המדינה תהיה פתוחה לעלייה יהודית, תפעל לקדם, לעודד, לבסס ולפתח התיישבות יהודית, ותפעל לקיבוץ גלויות". 

סיעת ישראל ביתנו, שהסתייגה תחילה מהסעיף מחשש לפגיעה ביוצאי ברית המועצות לשעבר שאינם יהודים, צפויה לתמוך כעת בנוסח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ