הלימודים בחאן אל-אחמר ייפתחו היום במחאה על התוכנית להרוס את הכפר

לאחר שהתושבים החליטו להקדים את פתיחת שנת הלימודים בחודש, ביקשה הפרקליטות מבג"ץ לקיים דיון דחוף בעתירת התושבים אך זו נדחתה. בינתיים ההריסה מושהית, אך התושבים גילו כי שביל הגישה לכפר נחסם

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר בחאן אל־אחמר, בתחילת החודש
עמירה הס
עמירה הס

שנת הלימודים בבית הספר מצמיגים בכפר הבדואי בחאן אל־אחמר תיפתח היום (שני), כחודש לפני תחילת הלימודים בשאר בתי הספר הפלסטיניים. בגלל הקדמת הלימודים ביקשה פרקליטות המדינה מבג"ץ לקיים דיון דחוף בעתירה שהגישו תושבי הכפר לפני כעשרה ימים, ושהביאה להקפאה זמנית של צעדי ההריסה, אך בג"ץ דחה את הבקשה. בתוך כך, תושבי המקום גילו אתמול ששביל הגישה לכפר נחסם על ידי המשטרה.

בטקס פתיחת שנת הלימודים אמורה להשתתף משלחת של משרד החינוך הפלסטיני, ובראשה שר החינוך סברי סיידם, שהזמין את הציבור הפלסטיני לבוא גם כן. הקדמת הלימודים בבית הספר היא אחד מהצעדים הפומביים וההפגנתיים שנוקטת הרשות הפלסטינית בשבועיים האחרונים נגד כוונת המינהל האזרחי להרוס את כל מבני הכפר, בהם בית הספר. אתמול גילו תושבי הכפר ששביל העפר והטרשים המוביל אליהם נחסם בשער ברזל. זוהי דרך הגישה היחידה שיש לכלי רכב שיעדם הכפר. ל"הארץ" נמסר שהמשטרה אחראית לקיבוע שער הברזל. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "מדובר בציר שהוכשר לצרכים מבצעיים של כוחות הביטחון ומימלא לא היה נגיש ומותר לתנועת כלי רכב. לדברי המשטרה, "כלל נתיבי הגישה לחאן אל־אחמר פתוחים ונגישים ללא כל שינוי".

ב-5 ביולי עתרו תושבי הכפר לבג"ץ, לאחר שהמינהל האזרחי סירב לקבל מהם תוכנית מפורטת שהוכנה להסדרת הבנייה בכפר, במיקומו הנוכחי. השופטת ענת ברון הוציא צו ארעי שהקפיא את ההריסה. בתגובתה מ-10 ביולי, ביקשה הפרקליטות לבטל את הצו או לפחות לצמצמו, כך שתתאפשר הריסת בית הספר לפני פתיחת שנת הלימודים. בקשתה זו לא נענתה. ב-12 ביולי החליטה ברון שהדיון בעתירה יתקיים לא יאוחר מ-15 באוגוסט. בו ביום ביקשה פרקליטות המדינה לקיים את הדיון הדחוף לפני ה-16 ביולי, מועד פתיחת בית הספר.

בינתיים הוגשה למינהל האזרחי תוכנית מתאר מפורטת חדשה לכפר. יוזמיה הם התושבים הבדואים ותושבים מהכפר ענאתא, שמבני הכפר נמצאים באדמות שבבעלותם. עו"ד תאופיק ג'בארין, ראש הצוות שהכין את העתירה, סיפר לעיתונאים שהוא מסר למנהלת לשכת התכנון במינהל האזרחי כי הוא ממתין למסמכים נוספים, בנוסף למסמכי הבעלות על הקרקע שכבר שלח. לדבריו, הוא ביקש ממנה לקבוע דיון בתוכנית המתאר.

בשבוע שעבר הגישו תושבי הכפר עתירה נוספת לבג"ץ, המבקשת למנוע מהמדינה לפנותם מהאתר. העתירה הוגשה לאחר שהובן כי עבודות פריצת דרך שמבוצעות במקום לא נועדו לממש את ההריסה של המבנים הפשוטים (שבשבילם מספיקים דחפור או שניים) — אלא כדי לאפשר פינוי בכפייה באמצעות כוחות משטרה ומג"ב גדולים ואוטובוסים רבים. השופט עופר גרוסקופף הוציא צו ארעי האוסר על פינוי, וקבע את ה-16 ביולי כיום שבו על המדינה להגיב לעתירה זו.

ביום רביעי תשתחרר ממעצרה תושבת הכפר, סארה אבו דאהוכ, בת 19. היא נעצרה ב-4 ביולי, בזמן שפוזרה הפגנת מחאה בכפר נגד התוכניות להורסו. אבו דאהוכ הואשמה בתקיפת שוטר ויידוי אבן, לאחר ששוטר הדף והפיל ארצה את דודתה ושניים אחרים אזקו באלימות את דודה. בעקבות הסדר טיעון בין התביעה הצבאית לעורכת דינה, גבי לסקי, שבו נמחק האישום בתקיפה והיא הודתה ביידוי אבן, פסק אתמול בית המשפט הצבאי 14 ימי מאסר, כולל ימי המעצר, וקנס של 5,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ