מעבר כרם שלום לרצועת עזה ייסגר ממחר להעברת דלק וסולר

בצל ההצתות בעוטף עזה, הטילה ישראל מגבלות נוספות על המעבר עד יום ראשון. ליברמן הודיע כי העברת מזון ותרופות תאושר פרטנית, אולם בפועל לא צפויה פגיעה אמתית בהעברת המזון

עמוס הראל
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיות ליד מעבר כרם שלום, יולי
עמוס הראל
יניב קובוביץ

ישראל הטילה מגבלות נוספות על העברת הסחורות לרצועת עזה, וממחר בבוקר (שלישי) ועד יום ראשון תופסק העברת דלק וסולר לרצועה. בהודעה שפרסם הערב שר הביטחון אביגדור ליברמן, נמסר כי מזון ותרופות יועברו בכפוף לאישור פרטני. בפועל, כל משלוח יותנה באישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אולם נראה שלא צפויה פגיעה אמתית בהעברת המזון. כמו כן, מרחב הדיג יצומצם ממחר משישה מייל לשלושה מייל. בתוך כך, מצרים הודיעה הערב על סגירת מעבר רפיח החל ממחר מסיבות טכניות.

"לאור המשך ניסיונות הטרור מצד ארגון הטרור חמאס, החליט שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן, בהתייעצות עם ראש המטה הכללי, על סגירת מעבר כרם שלום להכנסת דלק וגז עד ליום ראשון הקרוב", נמסר מלשכת שר הביטחון. "המעבר ימשיך להעביר מזון ותרופות שיאושרו באופן פרטני. הסגירה מגיעה לאחר שנמשכו היום ההצתות בעוטף עזה. ישראל תקפה שתי עמדות חמאס ברצועה, והארגון השיב בירי רקטה לעבר ישראל, והיא התפוצצה בשטח הרצועה".

מעבר כרם שלום הוא שער הכניסה עבור שני מיליון תושבים בעזה לקבלת מוצרי יסוד בסיסיים. עמדת צה"ל בתקופה האחרונה היתה שאסור לפגוע בפעילות המעבר, שעשויה להשפיע על המצב ההומניטרי ברצועה. בפברואר הזהיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בישיבת הממשלה כי "רצועת עזה נמצאת על סף קריסה בשל המשבר ההומניטרי המחריף בה". באותה ישיבה העריך איזנקוט כי הידרדרות נוספת עשויה לקרב את האפשרות לעימות ב-2018, והוסיף כי על ישראל לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע קריסה של הרצועה.

בשבוע שעבר הציגו אנשי משרד הביטחון את תוצאות מדיניות ההכבדה על חמאס בעקבות הפרחת עפיפוני התבערה מרצועת עזה: ביום רביעי היו אמורות להיכנס לרצועה 641 משאיות, אולם כניסתן של 418 משאיות בוטלה ו-193 הוכנסו בסופו של דבר. לצד 171 משאיות המזון והתרופות, הוכנסו גם 22 משאיות שנשאו דלק, סולר וגז בישול לבתי החולים ומתקני תשתית כמו חשמל, מים וביוב. מספר זהה של משאיות הוכנס למחרת. אבל לא כולם היו שותפים בדרג הצבאי להחלטת הדרג המדיני להגביל את הכנסת הסחורות. היו מי שסברו שההכבדה תביא לתוצאה הפוכה מזו שישראל מצפה לקבל.

לפי נתונים שהגיעו לידי "הארץ", ימים ספורים לפני ההכרזה על מדיניות ההכבדה על הרצועה, ב-5 ביולי, הוכנסו 508 משאיות ביום אחד, ואילו השיא היומי בחודש יוני הסתכם ב-434 משאיות. בחודש שעבר נכנסו בממוצע 360 משאיות ביום, מספר נמוך שעורר חשש בצה"ל, ואילו בינואר השנה הוכנסו ביום אחד 325 משאיות, צעד שגרר התבטאות של קצין בכיר בפיקוד הדרום, שאמר: "עד לאחרונה היו נכנסות בין 800 ל-1,200 משאיות המכילות מזון וציוד לרצועה. היום נכנסות כ-300 משאיות - דבר המעיד על ירידה דרמטית ביכולת הקנייה של התושבים ברצועה, וזה בהחלט מדאיג אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ