מועצת גדולי התורה הורתה לעכב את פרישת אגודת ישראל על רקע חוק הגיוס

ארבעת חברי הכנסת של אגודת ישראל יעכבו את פרישתם בחודש, כדי לאפשר לבג"ץ להשיב לבקשת המדינה להאריך את תוקפו של חוק הגיוס בכשבעה חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן בכנסת, ביוני
ליצמן בכנסת, ביוניצילום: מארק ישראל סלם

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הנחתה אמש (שלישי) את ארבעת נציגיה בכנסת לעכב את פרישתם מהממשלה על רקע חוק הגיוס עד תחילת חודש אלול (אמצע אוגוסט). זאת, כדי לאפשר לבג"ץ להשיב לבקשת המדינה להאריך את תוקפו של חוק הגיוס בכשבעה חודשים, עד אפריל 2019. אם בג"ץ יסרב להאריך את תוקף החוק, קבעה המועצה, על חברי הכנסת לפרוש מהממשלה באופן מידי. מדובר בחברי הכנסת יעקב ליצמן, מאיר פרוש, מנחם אליעזר מוזס וישראל אייכלר מתוך שישה חברי כנסת בסך הכול ברשימת יהדות התורה.

הפרקליטות הגישה את הבקשה לבג"ץ בתחילת השבוע, ובה נכתב שהממשלה כשלה להשלים את הליך החקיקה של חוק גיוס חדש ולא תעמוד ביעד שהציב בג"ץ, ספטמבר 2018. הבקשה הוגשה בהתאם לדרישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, ועל דעתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

בשבוע שעבר הודיע סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לראש הממשלה שאם בג"ץ לא יאריך את תוקפו של חוק הגיוס, הוא יתפטר מתפקידו בסוף מושב הקיץ בשבוע הבא. עמדתו של ליצמן מנוגדת לזו של חברי הכנסת החרדים האחרים, שחשבו כי יש להעביר את החוק כבר במושב הנוכחי. המחלוקת המרכזית סביב נוסח החוק נוגעת לסנקציות הכלכליות שכלולות בו, כמו שלילת הטבות מהמדינה, ולסעיף על פיו החוק יתבטל אוטומטית אם העמידה במכסות הגיוס תהיה רחוקה מהיעדים שנקבעו. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ